Devre şemam hakkında yorumlarınız/tavsiyeleriniz ?

Başlatan musti463, 21 Eylül 2014, 18:04:26

musti463

Merhaba devre şemam hakkında yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi alabilirmiyim?

https://yadi.sk/i/yB38eXkXbaCCH
Mustafa Emir SADE

t2

Süper olmuş. Çok güzel çizmişsiniz.

Fakat yanlışlık var mı, amaç neydi yapilmak istenen nedir pinler uclar numaralar dogrumu bu konuda bilgim yok. inceleme yapmadım.

serdararikan

tekosis

sanırım pic temelli bir plc tasarımı yapmışsınız. tasarım güzel görünüyor. pcb uygulaması da önemli. o da kaliteli olursa bence bu karttan memnun kalırsınız. bu arada röle çıkışlarının beslemesini izolasyondan önce kullanmışsınız. bence mantıklı olmuş hatta röle katı için de ayrı bir izolasyon kullansanız iyi olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

musti463

@serdararikan Aynen öyle hocam.

@t2 Bazı kısımları da endüstriyel kartlardan çıkardım. Numaralar önemli değil hocam. Acaba ADC ile MCU arasına izolasyon entegresi mi koysam yoksa gereksiz mi olur bilemiyorum. Devreyi önce bu haliyle çalıştıracağım performans yetersiz kalırsa eklemem daha mantıklı olur.
Mustafa Emir SADE

mozkan87

LM2576-5 in çıkışına datasheet önerilen ripple filter ı eklerseniz iyi olur.

Salih

Alıntı yapılan: musti463 - 21 Eylül 2014, 22:17:26
@serdararikan Aynen öyle hocam.

@t2 Bazı kısımları da endüstriyel kartlardan çıkardım. Numaralar önemli değil hocam. Acaba ADC ile MCU arasına izolasyon entegresi mi koysam yoksa gereksiz mi olur bilemiyorum. Devreyi önce bu haliyle çalıştıracağım performans yetersiz kalırsa eklemem daha mantıklı olur.

Bence yapmışken ADC'yide yalıt. Ve beslemesi ayrı olsun. Bildiğin gibi plc'lerde öyle yapılıyor.
Çünkü ADC tarafından problem gelirse bütün emeğin boşa gider.

oyaz

Röle çıkışlarındaki izolasyon illa gerekli oluyor mu ? Yani konulmadan da çalıştığı için bilmediğimiz bir şey mi var merak ettim.
Become a learning machine...

makdeniz

Gerçekten oldukca güzel kendime göre bazı notlar bile çıkardım. Elinize Sağlık bu arada benim merak ettiğim bir türlü doğru düzgün beceremediğim PCB tarafı. PCB'i çizimini yaptınız mı ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

kudretuzuner

Merhaba,
Profesyonel arkadaşlar fikirlerini yazmışlar.Ben de bir amatör olarak çok beğendim.Çok düzenli bir şema olmuş.Biraz kontrol ettim.Dikkatimi çeken bir nokta oldu optoizolatörlerin şasesi ile sistemin şasesi müşterek gibi geldi bana.Acaba sağlıklı çalışmasına engel olur mu?Ben tasarımlarımda optoizolatör
şasesi ile sistem şasesini ayrı tasarlamaktayım.
Amatör

musti463

@Hocam şaseler ortak olmak zorunda ground planelerini ayrı çizip sadece besleme noktasında birleştirilmeliler. Araştırmalarıma göre dünya da da böyle yapılıyor.
Mustafa Emir SADE

t2

optoizolatörde giriş ve çıkış  şasesi, ortak olursa girişle çıkış arasında, izolasyon kabiliyeti eksik olur.
trafonun primeri ile sekonderinin birer uçlarını birleştirmek gibi.

skara1214

Alıntı yapılan: musti463 - 22 Eylül 2014, 13:54:37
@Hocam şaseler ortak olmak zorunda ground planelerini ayrı çizip sadece besleme noktasında birleştirilmeliler. Araştırmalarıma göre dünya da da böyle yapılıyor.
aslen birleştirmeyip dc dc isole convertorlar ile yapmlaısın ama groundlar ortaksa optocouplera ne gerek var?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

musti463

Hocam şemayı incelerseniz röle beslemesi zaten diğer beslemeden izole. Bahsettiğim analog ve dijital devre şaselerinin regülatör çıkışında birleştirilmesi
Mustafa Emir SADE

kudretuzuner

Merhaba,
Tek trafo ile besleme yapacaksanız sekonder sarımların ayrı ayrı olması şartı ile olabilir.Ama yine de optonun ledinin şasesi ile optonun transistorunun şasesini aynı trafodaki ayrı ayrı sarımların şaselerine bağlamanız gerekir diye biliyorum.Kolay gelsin.
Amatör