Devre şemam hakkında yorumlarınız/tavsiyeleriniz ?

Başlatan musti463, 21 Eylül 2014, 18:04:26

patasana

Alıntı yapılan: musti463 - 22 Eylül 2014, 14:25:06
Hocam şemayı incelerseniz röle beslemesi zaten diğer beslemeden izole.

Acaba ??

Alıntı yapılan:  
Süper olmuş.

Bu şema ile alakalı yazılacak çok şey var ama "süper" olduğu için yazmaya gerek de yok.

ayhani

Alıntı yapılan: patasana - 22 Eylül 2014, 16:43:22
Acaba ??

Bu şema ile alakalı yazılacak çok şey var ama "süper" olduğu için yazmaya gerek de yok.

Hocam birine göre süper olan size göre olmayabilir. Değerli fikirlerinizi yazarsaniz faydalanan çok olacaktır.

Benden bir soru:
Röleler buradaki gibi Opto ile sürmekmi iyidir yoksa uln2003 ile mi?
Farkları nelerdir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kudretuzuner

Merhaba,
Optonun yaptığı işlevi(izolasyonu)uln2003 ile yapamazsınız.opto sistemi tamamen izole etmesine rağmen uln2003 sadece röleleri sürer.
Amatör

ayhani

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 22 Eylül 2014, 20:19:03
Merhaba,
Optonun yaptığı işlevi(izolasyonu)uln2003 ile yapamazsınız.opto sistemi tamamen izole etmesine rağmen uln2003 sadece röleleri sürer.

Opto ile rölenin  şasenin aynı olması izalasyon zaafı yaratmazmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kudretuzuner

Merhaba,
Gayet tabii,şaselerin ayrı olması gerekir.Arkadaşlar konu aslında çok çok basittir,mühendis ve profesyonel arkadaşlar haklı olarak yazma ihtiyacı dahi duymuyorlar.Fakat ben konuyu şu açıdan önemsiyorum,genç ve öğrenci arkadaşlar için devre tasarımında uygulamaları gereken temel prensipleri öğrenme fırsatı bulacaklardır.Mesela ben konu etmedim ama optodan kollektör anahtarlama ile emitörden anahtarlama arasında rölenin hızı fark eder.Kollektör anahtarlama ile standby da tutulan röle düşerken daha hızlı davranır.Emitörden anahtarlanan röle ise emitör akımı yeterince yükseldikten sonra aktif hale gelecek ve zaman kaybedecektir.Transistörlerin pull up veya pull down dirençlerini de ihmal etmemek lazım.Ben bu pull up ve pull down dirençlerini musluğun contalarına benzetiyorum. :)
Amatör

tekosis

şemanın besleme kısmına bakarsanız röle katının beslemesini izolatörden önce, geri kalan kısımları da izolatörden sonra beslemiş ki ayrıca şaseleri de ayırmış. röle ile devrenin geri kalan kısmı arasında izolasyon mevcut beni kanaatim röle kısmından sıkıntı çıkmayacağı yönünde.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.