Mikrodalga fırın sigortasi

Başlatan papsukkal, 23 Eylül 2014, 15:51:45

papsukkal

Ariza sigortadanmış. 5000V 0.7A.
Kv olunca sarmaya cesaret edemedim. Özellikle dikkat etmem gereken bir durum var mı ya da orjinal sigorta mı olmalı? Ve nereden bulunur? Cam sigortada 5000V'un espirisi nedir?

ae064

4 yıl önce benim Vestel mikrodalganın da cam sigortası kopmuştu. Yaklaşık aynı kalınlıkta bir tel ile dışarıdan lehim yaptık. Hala kullanıyorum, bir sorun olmadı. Yetkili servisten orjinalini sorabilirsiniz, biraz pahalıydı diye hatırlıyorum.

elekTRofizikci

Her zaman öncelik orijinal tabi ama bazen mecbur kalıyoruz ya da kaldığımızı sanıyoruz. Arkadaş yapmış olmuş ...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

papsukkal

Peki Sigortada ne oluyor da 5000V oluyor? Camın vasıfları mı değişiyor özel bir sarim tekniği mi kullanılıyor

mustafa_cmbz

5000kv izalasyonu olmasın ?

benim bildiğim sigortalarda akım değeri önemlidir.  otomatlara bişi diyemem..

Sonuçta istenilen akımı aşması halinde sigorta atar yada yanar yanlışmıyım ?

papsukkal

Benim anlamaya çalıştığım da bu. Altı üstü cam sigorta.

Çinistan'daki ürünlerin resimlerini inceledim.  Teli spiral şekilde sarmışlar. Acaba dedim sigorta attıktan sonra yay şeklinde sarılan tel iki uca çekilsin 5000V atlama yapmasin diye mi düşünülmüş?

barisgol@yahoo.com

5kv 0.7A 0.8A 0.9A 40mm uzunluk ve 6 mm çap sigorta mevcut. barisgol@yahoo.com adresinden ya da 05055198252 noku telefondan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

"Sigorta yanmaya başladığında emniyet gerilimi açısından hangi voltaja kadar ark yapmadan açık devreye geçer" dir bu sorunuzun cevabı.
Sigorta neden 5x20 yada 6x30 gibi ebatta. Daha küçük ebatta olanlarıda war tabiiki..
Yüksek gerilim ve akım olunca endüstriyel tiplerde neden Bıcaklı tip seramık gövdeli silisyum dolgulu sigortaya ihtiyaç duyulur.

Birincisi çalışma voltajı...
İkincisi ark söndürme voltajı...

Konuyu daha iyi bilenler bilirki akım arttıkça akım yolu üzerinede indüktif yükleme oluşur.
O sebeple sigortanın atması yetmez yanında birde enerji hattına yüklenen indüktif enerjinin boşalmasınada engel olunmalıdır. Yoksa kestiğiniz elektirik yüksek voltajlı ark şeklinde iletime geçer ve akımı kesememiş olursunuz.

Sozuak

Kısadevre anında Kiloamper değerinde akım oluşabilen şebekelerde büyük ve sağlam bir sigorta kullanmazsanız oluşacak ark  genleşen hava gibi sebeple sigorta gövdesini patlatır.  Bu nedenle de sağlam yapılı sigortalar ortaya çıkmıştır basitçe tel eriyip devreyi açamıyor maalesef. Yine de 5kv diye bıçaklı seramik sigorta takmaya gerek yok. Yüksek voltaj atlama yapıp sigorta atınca dahi iletim sağlanmasın diye boyu uzun tutulmuş. Sık rastlanan piyasa malı değil diye serviste pahalı olabilir.
O an imkan yoksa dışarıdan tel sarıp yada metal kapakları açıp araya teli sıkıştırıp yada muhtemel metal kapların üzerindeki delikleri havya ile açıp ince bir tel lehimleyip kullandığım çok olmuştur.

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sozuak - 03 Aralık 2019, 15:05:12Kısadevre anında Kiloamper değerinde akım oluşabilen şebekelerde büyük ve sağlam bir sigorta kullanmazsanız oluşacak ark  genleşen hava gibi sebeple sigorta gövdesini patlatır.  Bu nedenle de sağlam yapılı sigortalar ortaya çıkmıştır basitçe tel eriyip devreyi açamıyor maalesef. Yine de 5kv diye bıçaklı seramik sigorta takmaya gerek yok. Yüksek voltaj atlama yapıp sigorta atınca dahi iletim sağlanmasın diye boyu uzun tutulmuş. Sık rastlanan piyasa malı değil diye serviste pahalı olabilir.
O an imkan yoksa dışarıdan tel sarıp yada metal kapakları açıp araya teli sıkıştırıp yada muhtemel metal kapların üzerindeki delikleri havya ile açıp ince bir tel lehimleyip kullandığım çok olmuştur.
düşük gerilim düşük akımda dediğiniz işe yarar.
Ama voltaj 380 lere çıkıp indüktif yük kullanmaya başladığınızda ortalık karışır.

Sozuak

Mikrodalga fırın için bahsediyorum yada cihazların içindeki 20mm gibi cam sigortalardan yoksa ben de sanayide uzun süre çalıştım. 10 yıl kadar ulusal bir asansör firmasında mikro kontrolör sistemli pano üretimi azrızası konularında tecrübe sahibiyim. Devasa motorlarla ki o zamanlar motorlar direkt şebekeden tahrik edilirdi sürücü felan çok pahalı idi nadir uygulamalarda kullanılırdı devasa kontaktörler vs az yanan panolarla makine daireleri ile karşılaşmadım.

z

Alıntı yapılan: papsukkal - 23 Eylül 2014, 15:51:45Ariza sigortadanmış. 5000V 0.7A.
Kv olunca sarmaya cesaret edemedim. Özellikle dikkat etmem gereken bir durum var mı ya da orjinal sigorta mı olmalı? Ve nereden bulunur? Cam sigortada 5000V'un espirisi nedir?

Peki bu sigorta DC hatta mi yoksa AC 220v hattinda mi?

papsukkal

Fırın trafosunun girişindeydi hocam. 220V hattında. Sanırım yay sigorta atma anında mesafeyi hızlı açıp arada voltaj atlamasını engellemek maksatlı. Çinden sipariş verdim geldi taktım yerine

Andromeda

..sigortanın resmini görebilirmiyiz..aliexpress adresi yani..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"