Kablo ve Konnektör Tavsiyesi Gerekiyor

Başlatan Tagli, 23 Eylül 2014, 14:24:08

Tagli

Birbirine I2C ile bağlanan birkaç cihaz için kablo ve konnektör arayışı içindeyim. Cihazları ziyaret edecek kablo 4 damarlı olacak. Ve elbette buna kabloya uygun bir de konnektör çifti gerekiyor. Konnektör tek yönlü takılabilir olmalı. Ve mümkün olduğunca küçük bir şey arıyorum. Yani devre üzerinde 4'lü pin header'dan az yer kaplarsa iyi olur. Aynı şekilde kablo da mümkün olduğunca ince olmalı ama ekranlı olmasına gerek yok. Konnektörü devreye dik olarak takmak istiyorum ama aynı konnektörün 90 derece dönmüş (L şeklinde) versiyonları da varsa tabi iyi olur.

Bu şartları sağlayan kablo ve konnektör önerebilirseniz sevinirim. Aklıma 4'lü telefon kablosu geldi ama hem biraz kalın sayılır, hem de ona uygun küçük konnektör bulabileceğimi pek sanmıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

Kutu dışında kullanılacaksa mini usb kablo/konnektör kullanılabilir

Telefon kablosu hikayesi 4p4c (Rj11) olarak bakılabilir. Soket kısmı büyüktür.
ambar7

Erhan YILMAZ

Maxim

4 kablo olacaksa usb soket en mantıklısı
hatta mini usb soket

learner

USB mantıklı. Tabi bu ürünü kimlerin kullanacağı da önemli cihazı bilgisayara filan taktıklarında gelecek 5v sorun oluşturmamalı :)

Tagli

Evet, I2C cihaz dışına çıkacak. USB ilk bakışta mantıklı gibi gözüküyor ama standart dışı olması sebebiyle pek uygun değil. Yani son kullanıcı cihaz üzerinde USB soketi gördüğü zaman onun USB bağlantısı için olmasını bekler. Ayrıca, cihaz zaten USB üzerinden çalışacak. Üzerinde 2 USB konnektörü olması, birinin USB diğerinin I2C bağlantısı için olması daha da kafa karıştırıcı olur.

Sanırım aşağıdakine benzer bir şey kullanmak uygun olacak. Karaköy'de bacak aralığı 2 mm olanından buldum.

Kablo olarak da şimdilik yassı kablo düşünüyorum. Aslında pek uygun ve profesyonel bir çözüm değil ama hem yukarıdaki konnektörle uyumlu olur, bulması da kolay.
Gökçe Tağlıoğlu

learner

Evet bunlar mantıklı fakat kablolarını hazırlamak ızdırap olabilir.

Edit: imla

muhittin_kaplan

Tagli

learner, evet çok çileli bir iş özellikle de bu konnektör için yapılmamış olan yassı kabloların inceliğini göz önünde bulundurursak. Ama neyse ki yüksek adetli bir üretim olmayacak, o yüzden sabredebileceğimi umuyorum.

muhittin_kaplan, kutu da küçük olacak, o yüzden RJ45 sığmaz içine.
Gökçe Tağlıoğlu