Cortex M7 400MHz !

Başlatan camby, 24 Eylül 2014, 11:57:51

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Mucit23

MCU'larda hız sınırı varmı? Yani günümüz teknolojisiyle üretilen CPU'lardaki gibi 1-2Ghz hızlarda çalışabilirlermi?

MC_Skywalker

şuan;
Atmel,  Freescale ve ST CortexM7 MCU ları var(duyurluan vb.)

memo333

çarşı karıştı resmen..

bu arada şu quad spi nedir bileniniz var mı?
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

patasana

leblebitozu

@memo333

Quad SPI data hattı olarak 4 uç kullanıyor daha hızlı transfer için

Karamel

hocam bende birsey sormak istiyorum. dmips nedir? st nin yeni microcontroller lari 428 DMIPS at 200 MHz fCPU bu hizda calisiyorlarmis.

yamak

mips(million instruction per second) saniyede işletin milyon komut demek.Dmips(Dhrystone mips) ise bir benchmark tabiri.Yani cpu nun performansını gösteren bi birim.Yine saniye işletilen milyon komut sayısını gösterir ama sonuc VAX-11/780 cpu'su ile karşılaştırılır.VAX-11/780 in hızı ise 1 mips dir.Mesela, eğer bencmark'ı yapılan cpu VAX-11/780 den 428 kat büyükse bu cpu'nun performansı 428 Dmips'dir denir.Bazen de 2 Dmips/MHZ şeklinde de verilebilir.Bu da mhz başına dmips i verir.Bu da 200 mhz'de çalışan bir cpu'da 400 dmips yapar.

kimlenbu

Acaba bunun için de F7 Discovery tadında bir geliştirme kartı çıkarırlar mı ?

mr.engineer

Alıntı yapılan: yamak - 25 Eylül 2014, 08:40:55mips(million instruction per second) saniyede işletin milyon komut demek.Dmips(Dhrystone mips) ise bir benchmark tabiri.Yani cpu nun performansını gösteren bi birim.Yine saniye işletilen milyon komut sayısını gösterir ama sonuc VAX-11/780 cpu'su ile karşılaştırılır.VAX-11/780 in hızı ise 1 mips dir.Mesela, eğer bencmark'ı yapılan cpu VAX-11/780 den 428 kat büyükse bu cpu'nun performansı 428 Dmips'dir denir.Bazen de 2 Dmips/MHZ şeklinde de verilebilir.Bu da mhz başına dmips i verir.Bu da 200 mhz'de çalışan bir cpu'da 400 dmips yapar.

Merhaba,
Yeni bir konu açmak istemedim. Burada devam edeyim.
DMIPS hesabı için VAX 11/780 kullanıldığı söylenmiş. Yani iki farklı CPU'yu kıyaslarken ikisini de bu işlemciyi(VAX 11/780) baz alarak kıyaslıyoruz. Dhrystone sayısı main loop'un tamamlanma sayısı olarak söyleniyor.

Burada anlamadığım şey, bu VAX 11/780 işlemcisinin özel bir özelliği mi var?

Anladığım kadarıyla bu kıyaslama için bu işlemcide bir Dhrystone veya Whetstone isimli programlar (belli bir algoritma) kullanılıyor. Fakat bu VAX bilgisayarı ve içerisinde kullanılan Dhrystone programı bayağı eski. 40-50 sene olmuş.
ARM kitabında hala cortex m3 ve m4 için 1.25 DMIPS/MHz yazıyor.

DMIPS kavramı halen kullanılıyor mu? Sizler işlemci seçerken bu birime dikkat ediyor musunuz? CPU veya MCU için daha güvenilir bir kıyaslama yöntemi var mıdır?   

yldzelektronik

ben şahsen bu güne kadar buna hiç bakmadım bir mcu seçerken. Daha ziyade aradığım çevresel birimler var mı, kütüphane desteği vs var mı, fiyatı, bulunabilirliği nedir gibi soruların cevaplarına göre işlemci seçtim hep.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.