RS485 donanım tavsiyesi

Başlatan sezgin05, 24 Eylül 2014, 15:58:00

sezgin05

Resimdende görüldüğü 4 adet Master üniteye bağlı 16+16 toplam 32 adet slave ünitemiz var. Master 1- -2-3-4 kendisine bağlı 32 adet slave e sorup cevap alacak. En uzak mesafe 50 metre. Master 1-2-3-4  ayrıca topladıkları veriyi ana Master a aktaracak. Master 1- 2- 3-4 de  12 volt besleme olacak ve 32 slave de buradan beslenecek. Ana Master beslemesi de yine kendisinde olacak.
Kablo olarak cat 5-6 düşünüyorum. Soketlemesi kolay olduğu için. Karar veremediğim konu 75176 iki  kablo ile   işi kıvırabilirmiyim yoksa Max488 dört kablo garanti mi olur.  Maliyet açısından önemli çünkü. Ayrıca beslemeleri farklı olan Masterlar sorun çıkarırmı izole etmeliyim.Teşekkürler şimdiden.

Kabil ATICI

Programcılığına güveniyorsan MAX485 veya buradaki ifadenizle 75176 ile eğer gözünüz yemiyorsa MAX488 (full-duplex) ile yapın.İşlemler RS232 formatıyle işler.
İşlemci tarafının beslemesinin ne olduğu haberleşmeyi ilgilendirmez. Olay beslemeden bağımsız işler.
ambar7

sezgin05

Programlama konusunda sıkıntı çıkmaz. Daha çok donanım konusunda takıldığım yerler var.CAT5 kablo ile hem data hem de 12 volt slave ünite beslemeleri aktarılacak. her ünite yaklaşık 500 ma akım çekecek.CAT5 içerisindeki burgulardan biri si iletişimde ,burgunun birisi GND,diğer burgu ise +12v. için kullanılacak. 4. burgu ise optional kalacak. CAT5 için RS485 de püf nokta varmıdır ustam yoksa bu tercih doğrumudur?
Birde Master lar arasında besleme farkı olduğu için sadece GND leri direnç üzerinden birleştireceğim.Sakıncası olmaz herhalde.Teşekkür ederim.

ahmet_zxc

500ma den 8 amper eder 16 adet slave..

master larda ana master a bağlı olacak vs vs...

cat 5 in bu akımları taşıma ihtimali kesinlikle yok. cat 6 nında yok.

haberleşmede ise 50 metre mesafe çok uzun değil cat 5 falan kullanabilirsin.

ancak göndereceğin veri uzunluğu ve buud rate işi biraz kasıntılı olabilir.

parazitten saçma sapan karakterlerden başını kaldıramayabilirsn.

OG

500mA bilgisi nerede, göremedim?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Slave ler 500 ma çekecek  ama sürekli değil. Aynı anda 4 adet slave 500 ma çekecek.Toplamda CAT5 de 2 Amper yapar.  Haberleşme çift yönlü ve 2400 baud da  adres bilgisi ile birlikte 2 byte veri göndereceğim.Parazit neden olabilir ki?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 24 Eylül 2014, 19:53:41
500ma den 8 amper eder 16 adet slave..

master larda ana master a bağlı olacak vs vs...

cat 5 in bu akımları taşıma ihtimali kesinlikle yok. cat 6 nında yok.

haberleşmede ise 50 metre mesafe çok uzun değil cat 5 falan kullanabilirsin.

ancak göndereceğin veri uzunluğu ve buud rate işi biraz kasıntılı olabilir.

parazitten saçma sapan karakterlerden başını kaldıramayabilirsn.
Benzer bir uygulama yaptım. Cat 6 den 300VDC - 2A Geçirdim banamısın demedi. Hatta slave in birisinde çekilen akımı hesap edemediğim için 240W lık bir röleyi patlattım ama kablolarda tık yok.
8 kablo telinden 2 sini Data A, 2 sini Data B, 2 sini 300V DC ve diğer kalan 2 sini 0V kulllanmıştım. Ayrıca iletim hızım 57600 bps ve 100 metrede gayet başarılıydı.
12Volt ve düşük baud rate ini gönül rahatlığı ile iletilebilir.
Persistance is the name of the game in this business....

OG

Alıntı yapılan: sezgin05 - 25 Eylül 2014, 08:48:56
Slave ler 500 ma çekecek  ama sürekli değil. Aynı anda 4 adet slave 500 ma çekecek.Toplamda CAT5 de 2 Amper yapar.  Haberleşme çift yönlü ve 2400 baud da  adres bilgisi ile birlikte 2 byte veri göndereceğim.Parazit neden olabilir ki?
Enerjiyi de twist ile gönderin problem olmaz.
Yani, 1 sarılı çift telin birisinden + diğerinden - gönderin.
Problemsiz kullanırsınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Tavsiyeler için teşekkür ederim.