BLDC MOTOR DRİVER ECN3031F

Başlatan bulutay, 29 Eylül 2014, 20:38:16

bulutay

ECN 3031F BLDC MOTOR DRİVER ı

bu entegrenin datasheetini anlatacak ustalar , arkadaşlar yardımcı olursanız.
http://www.hitachi-power-semiconductor-device.co.jp/en/product/ic/pdf/3030sp.pdf

XX_CİHAN_XX

Tam olarak anlaşılmayan noktaları sorarsanız daha tatmin edici cevaplar alabilirsiniz.
Temel olarak anlatmak gerekirse
Hall sensörlü BLDC motorlar için kullanılan bir sürüdür. 3 adet Hall sensör girişi ve 6 mosfet üzerinden bağlı 3 adet motor faz bağlantısı 2. sayfadaki şema da görüldüğü gibidir. Bu şemayı aynen kullandığınızda RWD den yön kontrolünü ve VSP girişinden de hız kontrolünü sağlarsınız. Hız için PWM yada analog kontrol yapabilmekle birlikte PWM frekansınız 20Khz i geçmemelidir. FG pini ise diğerlerinin aksine sürücünün çıkış pinidir ve takometre bilgisi verir. (Bu pini kullanmayacaksanız boş bırakın)
Rs direnci akım sınırlama direncidir. Motorunuzun kısa devre anında yada başka sebeplerle gereğinden fazla akım çekerek donanıma zarar vermemesi için kullanılır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

vedo35

Kabaca ozetlemek istiyorum. Direk olarak igbt/mosfetle motoru surebiliyorsunuz. ( semadakine gore 10...185 a kadar)  Ancak entegrenin vcc si 15 volt ona gore :)  Harici hall sensorleri ile fg ( frekeans generator) ile hiz ayarlamasi yapilabilir. Pwm hiz kontrolu ile mcu suz hiz kontrol yapma ozelligi. Asiri akim korumasi var. Alt ve ust voltaj korumasi tek Analog girisili VSP ile basit degistirilebilen hiz kontrolu. Bilmiyorum yeterli oldumu. Nerede kullanmak istiyorsunuz.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

10v..185v arasi motorlar icin kullanilabiliyor. Akimi IGBT ler belirliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulutay

arkadaşlar verdiginiz cevaplar için teşekkürler.
şu anda çalıştıgım iş yerinde bu kartları tamir etmekteyim.
bldc motorları kontrol ediyor. hall sensörleri ile birlikte. benim sizden istedigim datashhett i türkçeleştirebilirmisiniz.

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2014, 23:21:26

RWD den yön kontrolünü ve VSP girişinden de hız kontrolünü sağlarsınız gibi
diger pinlerin  de özelliklerini anlatabilirmisiniz acaba

mustafa_cmbz

Bana kalırsa mantığını anlamak için kendi pcb ni çizerek üzerinde çalışmalar yap.

Bende birşey sormak istiyorum.

Bu entegrenin hall sensör girişlerine bu sensörleri bağlamasak dahi motor çalıştırabilirmiyiz ?

z

Hall sensorleri kullanmazsan BLDC motoru calistiramazsin. Bu motorlar icin geri besleme sart. Haa hall sensor kullanmazsin da motor sargilarindaki voltajdan geri besleme alirsin. Fakat bu entegre en yalin haliyle hall haricinde baska yontemi kullanamaz. Dolayisi ile hall sensorleri kullanmak zorundasin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vedo35

Bu motoru asagi yukari cd/dvd suruculerindeki motor suruculerine benzetiyorum. Yanliz bunda haricen motor surmek icin mosfet surucu hazirliyorsun boylece daha genis akim ve gerilimde herhangi bir 3 fazli motoru hall sensorlu calistirabiliyorsun. Hall sensorsuz surmek icin baska tip entegre var. Hall sensoruna gerek duymadan 3 fazli bir dc motoru calisitirabiliyorsun. Ben bir ara bu entegreyi almistim hard disk motorunu surmek icin. Ideal bir entegredir.

https://www.fairchildsemi.com/datasheets/ML/ML4425.pdf
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.