Laptop'un USB çıkışından Power Module'e güç vermek zararlı mı ?

Başlatan unknownperson, 01 Ekim 2014, 22:40:18

unknownperson

İnternette araştırma yaptım fakat Power Module kullanan pek olmadığından bu soruma cevap da bulamadım. Soru şu elimde güç kaynağı yok çevirici yok bende breadboard için power module aldım(ürün linki aşağıda) bugün sabredemedim laptop bataryasını çıkışı kaç volt olduğuna bakmadan power module taktım led yaktım fakat module'ün kapasitörü patladı meğer batarya çıkışı 19V muş  ;D Aynı kapasitörden vardı yerine lehimledik şuan denemedik öyle duruyor. USB-USB kablo alıcam laptop'un USB çıkışından module'ün USB girişine bağlantı kurucam from 5v to 5v olmuş olacak fakat sıkıntı şu Laptop'a bir zararı olur mu ? Basit bir şey için laptop böyle bir riske atılır mı ?

http://www.aliexpress.com/item/1-pcs-MB102-Breadboard-Power-Supply-Module-3-3V-5V-For-Solderless-Bread-Board-New-Hot/1394983482.html

Riske atılmaz derseniz ne kadar geç gelse de çare : http://www.aliexpress.com/item/new-eu-5V-1A-EU-Plug-1Pcs-AC-100-240V-to-DC-5V-1A-US-Plug/2047380793.html

Bu arada herhangi bir entegre ile converter yapmayı planlamıyorum yabancı forumlarda okudum çok tehlikeli olduğu belirtiliyor.

t2

Power module ne ki?
Güç modülü!

Bu kadar yazdiniz ama sorun açık değil.
Size nasıl bir güç lazim?
Kaç volt kac amper?

Bunu bilirseniz,
usb port bağlantısı riskli mi? yeterli mi? anlayabilirsiniz.

5volt guckaynagi lazimsa cep telf.usb şarj aletinden yapabilirsiniz. Hatta yapmak gerekmez. Al, tak. 5lira 10lira
orijinal telefonlarin markalı şarj adaptörü
5volt 1amper civarında.

kimlenbu

ürünün üstünde 2 tane regülatör var sadece. 500ma den fazla akım çekmeyecekseniz sıkıntı olmaz Yalnız kısa devre ve aşırı akım durumunda usb port kendisini kapatsa da hala yanma tehlikesi var. Bu modül 6.5-12V aralığında bir giriş için tasarlanmış, daha çok 3.3V elde etmek için, usb zaten 5V veriyor (hatta daha düşük veriyor)

unknownperson

Alıntı yapılan: kimlenbu - 01 Ekim 2014, 22:57:02
ürünün üstünde 2 tane regülatör var sadece. 500ma den fazla akım çekmeyecekseniz sıkıntı olmaz Yalnız kısa devre ve aşırı akım durumunda usb port kendisini kapatsa da hala yanma tehlikesi var. Bu modül 6.5-12V aralığında bir giriş için tasarlanmış, daha çok 3.3V elde etmek için, usb zaten 5V veriyor (hatta daha düşük veriyor)
Anladım ya bu adaptörü alıcam ya da nokia şarj aletinin ucunu kesip breadboard'a bağlıcam hem istediğim gibi şarj aleti tam 5V veriyor bana da bu yeterli.

zipzip

Devreyi USB den beslemek ve riski minimize etmek için kısa devre korumalı USB hub kullanabilirsiniz. Tabiiki gereken güç hub dan alabileceğinizden fazla değilse.

Recep METE

Giriş Voltajı: 6.5-12 V (DC) veya USB güç kaynağı
    Çıkış Voltajı: 3.3V ile 5V arası seçim yapılabilir
    Maksimum Çıkış Akımı: 700 mA
    İki yol arasındaki bağımsız dalgalanmalar 0V, 3.3V, 5V aralığında seçilebilir
    Kart üzerindeki iki grup halinde  breadboarda uyumlu 3.3V, 5V DC çıkış pinleri mevcuttur

Ben lapt0p üzerinden veriyorum. Şu ana kadar laptopa bir zararını görmedim.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mehmet

Güzel cihaz ancak kısa devre koruması
yok. Küçük bir kısa devre durumunda
1117-5.0 uçuyor. Ayrıca girişe 5V.
uyguladığınızda regülatör üzerinde gerilim
düşümü olmayacak mı? 
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr