Quadcopter Malzeme Seçimi

Başlatan _MeRKeZ_, 02 Ekim 2014, 19:06:37

_MeRKeZ_

Arkadaşlar bu yıl bitirme projesi olarak quadcopter aldık. Aşağıdaki malzemeleri almayı düşünüyoruz. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

Gövde

Motor-1

ya da

Motor-2

Pervane olarak, motora göre olmak kaydıyla 12x6, 11x5.5, 13x4.5 ya da başka bir boyutta model düşünüyorum.

ESC

Pil

IMU

Kumanda

Mikrodenetleyici

Ayrıca kamera çekimi olacak.

Kamera

Alıcı-Verici

muhittin_kaplan

hocam linklerde problem var.
ayrıca bitirme projesiyse eğer bu projenin neresini siz yapacaksınız

_MeRKeZ_

Düzenledim hocam. Programlaması bize ait olacak.

muhittin_kaplan

hocam, ikinci motora bakamadım ama 1. motora uygun 12x6 prop ile 11.1v da 1kg çekiş yapıyor diyor. yani sizin ağırlığınız max 3kg olmalı toplamda.
Kumanda güzel. bir ara kullandığım sattığım yeniden sipariş verdiğim bir kumanda 8 kanallı.
pile bir şey diyemeyeceğim.
ama kayıt için yine hobbyking deki FPV ye bakmanızı öneririm. bir ara 900mhz 200mw lığını kullanmıştım. (genelde kumanda ile videoyu başka freq larda ve ayrı pillerle kullanırım enterfre durumlarını engellemek için.)
Genelde iki kamera kullanılır biri anlık görüntüyü pilota iletmek ve uçuş için, düşük çözünürlülüklü. Diğeri herhangi bir hafızaya kayıt alabilen mini HD bir kamera.
Kolay Gelsin.

_MeRKeZ_

Cevabınız için teşekkür ederim. Toplam ağırlık 2 kg. civarında olacak. Video kaydı düşünmüyoruz. Sadece, görüntü anlık olarak aktarılacak. Peki gövde-pervane uyumsuzluğu yaşar mıyız, 12x6'lık bir pervane ile?

muhittin_kaplan

9~11 inch propeller demiş gövde için.
12lik bir ervanenin uzunluğu aşağı yukarı 30cm dir. frame buna göre ayarlanmalı büyük olmamalıdır

_MeRKeZ_

Anladım hocam, o halde farklı bir gövde araştırması yapmamızda fayda var.

muhittin_kaplan

Bu gövdenin boyutu 12x6 için uygun görünüyor.

_MeRKeZ_

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Ekim 2014, 07:34:40
Bu gövdenin boyutu 12x6 için uygun görünüyor.

Bunu tam olarak nasıl anlıyoruz, hocam?

muhittin_kaplan

hocaö gövde için verilmiş bilgiden
Width: 585mm
58cm lik bir genişliği var.
12x6 lık bir pervanenin boyu 12inçdir buda yaklaşık 30cm dir yarıçapı 150mmdir.

metin.yalchin@hotmail.com

hocam ben de hobi olarak quadcopter yapmaya başlıcam , malzeme konusunda ne önerirsiniz ? Programlamayı ARM ile yapmayı düşünüyorum