arduino öğrenmek için başlangıç set seçimi yardımı.

Başlatan ekrem, 05 Ekim 2014, 19:40:34

ekrem

slm  ben arduino öğrenip onunla birşeyler yapmak istiyorum ama nerden nasıl başlıyacağımı tam bilmiyorum forumu gezerken hep kayboluyorum internette kaynak ararken yine kayboluyorum elimde bir kitap önümdede gerekli ekipmanla başlamak istiyorum yoksa internette hep kendimi kaybediyorum.

robotistandan arduino setlerine baktım ve 2 tane set  var biri süper başlangıç ve diğeride süper uygulama seti. başlangıç seti fiyatı 169 tl içinde kompenent sayısı fazla. ama süper uygulama setinde de kitlerin sayısı fazla kompenent sayısı az diyebilirim fiyatıda 215 tl ve başlangıç olucağım için biraz kararsızım uygulamalarda canım sıkılmaz ama yolun başını bilmediğim içinde uygulamalar birden ağır gelebilir diye düşünüyorum.ben süper uygulama setini alayım yanına kopenent ekliyeyım birde başlangıç setindeki kitapdan alayım diye düşünüyorum 2 setin mix (karısımını yapayım diye düşünüyorum) yapmayı düşünüyorum çünkü burada direnç led gibi kompenentlerin fiyatı ınttetin 10 katı birde onları almak için ugrasıcam  zaman kaybı  olucak lazım olan malzemem elimde o an bulunmayabilir.  ürünleri orjinal almak istiyorum malum acemiyiz hep yaz sil baştan kur olmadı niye olmadı gibi dönüp durucam  bozulmasın hemen daha. kompenentlerle ek kitapla bana maliyeti 250  tl  max 280-300 tl olur diye düşünüyorum.  daha sonra pişman olsam satısa çıkartsamda değer kaybetmez nede olsa orjinal ve  cok kompenant  çeşiti olucak elimde  parçaların hepsini tek tek internette baktım fiyatına  baslangıç seti 180 tl uygulama seti 238 tl ye mal oluyor. toplu ve internetten alımlarda biraz kar saglıyacam.

elektronik myo mezunuyum şuan meslek dışında bir işde çalışıyorum biraz yogun şekilde.

sizin önerileriniz nedir bu düşümceme ek olsun yada farklı olsun .

baran123

Setler bildiğim kadarıyla pahalı idi kendin bir kitap ve komponentler alırsın bir tane de Arduino Uno alırsın başlangıç için iyi olur takıldığın yerde forumda veya internette arama yapabilirsin.http://coskuntasdemir.net/arduino-kitabim bu kitap güzel hem bu siteden bir abinindi komponentleri toplu almana gerek yok yakın yerde satılıyorsa teker teker alırsın yani başlangıcta led yakıcagın ıcın led dırenc jumper kablo braadboard ve display tarzı seyler alabilrsin ilerde moduller ve diğer kitler artık ihtiyacına gore gidersin.Kaynak olarak "her yer kaynak" :) kitap, internet, forum ne ararsan var, adım adım gıdersen ogrenırsın arduıno zor degıldır :D Kolay gelsin.

Emre MERMİ

İlk başta uygulamalarını proteusda simüle edip başlangıç aşamalarını böyle geçebilirsin. İleride daha sağlam konularda uğraşmak için daha iyi malzemeler alabilirsin ve 2 sefer malzeme almaktan kurtulursun. Hem bu arada malzemeleri yurtdışından alır daha ucuza getirtmiş olursun.

ekrem

programda smile etmek kolay kısa devre derdi yok kabloların cıkma derdi yok kompenent yanma derdi yok. ama ben gercek elle tutulan işleri yaparak hata yaparsam dahah bir öğretici olur hatat yapdıkca dahah bir bilgileniyor insan dikkatli oluyor.

aslında doğru söylüyorsunuz birden cok fazal kit ve kompenant alma  geregi yok amam burda elektronikciler tarsısında 1 direnç 10 kurus  internette 10 direnç 25 krus 1 lek  25 krus int te dahah ucuzdur. 

kitap oalrak coskun tasdemirin kitabını almayı düşünüyorum. her yerde tavsiye ediliyor  demekki güzel anlaşılır yoksa bukadar tavsiye edilmezdi. 1 adet ordino 3-5 de kompenent 2 kitap uygulama ve baslangıc aldımmı yeterli olur  herhalde ?

Emre MERMİ

Çoşkun hocamın kitabı çok iyi ama genelde temel seviye uygulamalar var. Başka bir yazarın "projeler ile arduino" adında kitabı var, bence o kitap daha iyi hem giriş seviyesinde uygulamalar hem internet tft lcd gibi ileri seviye uygulamalar da mevcut. kitapla beraber uygulamaların videoda  anlatıldığı bir cd de eklenmiş. Bence ilk olarak kitabı alın 1-2 gün kitabı okuyun o zaman zaten kafanızda hangi uygulamaları yapmak istediğiniz oluşcaktır.

ekrem

klom arduino uno satan birini buldum fiyatıda makul geldi  ve paklet içindede bunlar var diyor sizce baslangıç için iyimi ?

Kutulu uno r3 Servo motor lcd mesafe sensoru sicaklik sensoru breadboard QTR1111 sensor 5 ldr 40 jumper 30 led 15 direnc 1 rgb led 2 kristal 1 9v pil basligi 80 TL

elimde pot direnç led kondansatör gibi bazı ufak tefek kompenentler var. 

geriye kitaplar kalıyor.
onlarda tane 20 tl