Windows nasıl linuxa geçer ?

Başlatan baran123, 06 Ekim 2014, 01:06:11

baran123

Değişiklik ve bazı program ihtiyacından dolayı linux'a geçmek istiyorum ama kafamı karıstıran nokta sisteme nasıl gelir windows gibi mi yoksa daha ağırmı hiç bilgi yok bu konuda versiyonları sürümleri vs sıfır yani =))
Dual core e6600 3.06 ,4 gb ram ,1gb gt220 ,250 hdd sistemle sorun olurmu ve nasıl linux kurarım

polleme

O donanımda Linux Windows'tan çok daha hızlı açılır ve performanslı çalışır. Kurulum için Ubuntu tavsiye ederim. Eğer Windows yerine Ubuntu kurmayı düşünürseniz Ubuntu sitesinden Desktop versiyonunu indirip CD'ye yazıp boot ederek kolayca kurabilirsiniz. Ubuntu ile boot ettiğiniz zaman Windows üzerine kurma seçeneği de var, o zaman Windows ile dönüşümlü aynı partition üzerinde çalıştırabiliyorsunuz.

baran123

2 işletim sistemi olayını biliyorum ama gerek yok şuanlık yani normal windows gibi isoyu cdye yazıp kuruyoruz

metaltrrocker

Elinde kullanılabilecek usb-bellek var ise disk harcamaya pek gerek yok ,
Seçeceğin linux dağıtımını indir,
http://unetbootin.sourceforge.net/ bu adresteki programı kullanarak iso'yu usb ye yazdır. Program içerisinden linux dağıtımını seçerek de indir-kur şeklinde halledebilirsin.
Usb'den boot edebilmek için BIOS ayarlarını yaparsın.

Ubuntu veya Ubuntu Studio kurmanı tavsiye ederim.
Linux dünyasına hoşgeldin:)

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 02:53:12

Nasıl kurulur konusunda ise internet üzerinden "linux kurulumu resimli anlatım" veya youtube.com üzerinden "linux kurulumu" veya "installing linux"
şeklinde aratarak da bulabilirsin.
Kurulum kısmında dikkatli olmak lazım, disk üzerinde kritik verilerin var ise hdd'nin tümüne format atma gibi bir hata yapabilirsin. Kurulum esnasında dikkatli ol derim,

baran123

ubuntuyu ındırdım cıft ısletım sıstemı yapayım dıyorum nolur nolmaz:) kuracam bırazdan hayırlısı:)

baran123

Ubuntuyu windows yanina 50 gb bir hdd olusturup kurdum cok guzel ama klavye ingilizce oldu.alisiriz artik bayagi guzel ama alismam zor olacak

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 15:25:50

Bir sorum olacak bu linuxda driver falan filan yok mu

Tagli

Klavyeyi Türkçe yapabilirsin. Ayarlarda olduğundan eminim ama tam yerini hatırlamıyorum.

Sürücüler genelde içinde geliyor. Bazen ekran kartı sürücülerinde sıkıntı veya eksik olabiliyor. Bu durumda "Additional Drivers" diye bir bölüm var, oraya bir bak. Ekran kartın orada listeleniyorsa sürücüyü kur. Bazen de "Software Center"dan paket olarak sürücüyü kurmak gerekebiliyor. Eğer zaten her şey yolunda gözüküyorsa hiç kurcalama.
Gökçe Tağlıoğlu