Pic Basic Pro ile 4x40 lcd init problemi

Başlatan AS1T, 10 Ekim 2014, 16:38:15

AS1T

Merhabalar acaba pic basic proda 4x40 lcd ekranı nasıl 2 kere init yapabiliriz? Pbp bilgim daha yeni ve o kadar uğraş vermeme rağmen yapamadım yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

serkan_esk

AS1T

Önceki konularda resimler gözükmedigi için açmıştım bu başlığı.. 4x40 lcd ekranlarda iki adet e ucu vardır iki kere init etmek gerekiyor yoksa calısmıyor o yüzden..

ete

Nereden çıkıyorıyorsunuz  bu icatları anlamıyorum. "4X40 LCD de 2 adet E" varmış. Hiç rastlamadım. Bendekiler tek E li sen nereden aldın onu. Elindeki grafik ekran olmasın sakın?

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Maxim

ipek

Hocam saygılar haddim olmayarak arkadaşı teyid ediyorum ,4x40'da 2 adet enable bulunmakta ,arkasını çevirdiğinizde 2 adet HD44780 controller bulunmakta D0...D7 ve RS ile WR tamamı paralel bağlı sadece enable uçları bağımsız ayrı ayrı çıkmaktadır.

bende bir zamanlar almıştım böyle çıkmıştı .
benim aldığım display http://www.newhavendisplay.com/specs/NHD-0440WH-ATFH-JT.pdf

forumlara sorduğumda işlemcide yeterli pim yok ise enable ayaklarını AND gate ile Muxlayın oldu.

EGE

Maalesef doğru her iki satırda ayrı ayrı kontrol ediliyor ancak bunun bir yolu yordamı olması lazım.

ete

İlk defa duydum ve gördüm. Daha neler göreceğiz demekki.
Her neyse çözüm önerisi olarak E1 ve E2 pinlerine birer 1N4148 bağla. Diyotların çizgli uçları E1 ve E2 de olsun.
Diyotların çzigisiz uçlarını birleştirip Pic de E pini olarak ayarladığın pine bağla bakalım çalışacakmı sistem.

Burada temel mantık İşlemci E pininden gelen sinyali her iki E pinine aynen aktarmak olmalı bence. Bunuda diyot yapar. Gelen sinyalin High kısmı önemli olacağı için diyot bağlantısını öyle yaptık. Belki E1 ve E2 pinlerine birer Pulldown direnci bağlamak gerekebilir. Zira diyot üzerinden LOW alamayacaklardır. Pulldown direnci 10K dan büyük olsun.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

serkan_esk

Bu iki e nin bir amacı olmalı. Eğer özel bir amaç için uretilmemisse gereksiz bir teknoloji. Piyasada tek e li lcdler varken

Kabil ATICI

ilginç bir LCD.. Daha önce tek satırlık olupta 2x8 gibi adreslenebilen model görmüştüm. Faks'ta kullanılıyordu..

Eğer bu LCD'deki işlemler (E1 ve E2) birbirinden bağımsız olarak yürütülebiliyorsa, bu LCD'ye  bilgi yüklerken bekleme süresini azaltabilir.sadece program biraz daha karışık olur o kadar..

iki kez init yapman gerekmeyebilir.
LCD başlatmak için yapılan işlemlerinde her adımı iki kez (E1 ve E2 için) tekrarla. Kullandığın programda doğrudan ana kod yazdığın yerde gerçekleştiremezsen, kütüphanesini açıp kendin eklemen veya kütüphane oluşturman gerekebilir.
Kütühpane oluşturacaksan bilmen gereken LCD başlangıç adımında gönderilen komutlar ve varsa bekleme süreleri (ilk 3 komut gönderimi için vardır.)

örneğin;
komut_gonE1(0x38)
komut_gonE2(0x38)
bekle(4.1ms)
komut_gonE1(0x38)
komut_gonE2(0x38)
bekle(100µs)
komut_gonE1(0x38)
komut_gonE2(0x38)
bekle(100µs)

gibi...

@ipek vermiş olduğu o bağlantıdaki pdf belgesinde c için yazılmış bile olsa örnek bir kod bulunmaktadır.
ambar7

AS1T

Teşekkür ederim herkeze ilgisinden dolayı ama sorunu 128x64 glcd ile hallettim tekrar teşekkürler.

ipek

@AS1T
sevindim halledebilmene.
proton yada basic ile yazılmış bir işlemciye iki adet Lcd bağlanmış proje vardı ya sitede idi yada ETE hocanın sitesinde idi.baya aradım bulamadım.

hatırlayan var ise URL'yi ekleyiversin.

AS1T

@İpek
Teşekkür ederim, buldum o linki ama glcd ile halledince gerek kalmadı.