0-5V 4-20mA Dönüşüm Entegresi Sorunu (XTR117)

Başlatan bordo40, 13 Ekim 2014, 22:47:36

bordo40

Herkese İyi Akşamlar,
Projem için 0-5V 4-20mA dönüşümü yapmam gerekiyor. Elimde de XTR117 entegresi bulunmakta. Devre tasarımını datasheet te gösterildiği gibi ve uygulama notlarından örnekler alarak yaptım fakat bir türlü çalıştıramadım. Datasheet te gösterilen devreler aşağıdaki resimlerde bulunmakta. Fakat ben devre tasarımında kendim bazı değişiklikler yaptım. Direk olarak breadboard'a kurduğum için çizim yapmadım fakat burada gösterebilmek için farklı bir entegre üzerinden çizim yaptım. 8. bacak entegrenin içinde ki regülatörden 5V çıkış veriyor. Sorun 3 ile 4 şematikte entegrenin içinde 25 Ohm luk bir değerle bağlanmış birbirine fakat bacaklarını ölçtüğümde kısa devre oluyor. 3. bacağıda datasheet te GND ye bağlamış 4. bacakta çıkış olduğu için 0 gösteriyor. 3. bacağı bağlamazsam direk olarak potun orta ucuna bağlayınca da sabit ve düşük bir amper gösteriyor. Normalde ben potu dönderdiğim zaman (5V kesildiğinde) Vreg ten 40uA akıcak çıkışta da 4mA görücem. Diğer türlüde pot ve R2'den 160uA gelicek toplam 200uA olup çıkışta 20mA görmem gerekiyor. Ama olmuyor. Bi türlü çözemedim. Arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.. Hepinize iyi çalışmalar.

EGE

Buradaki devreyi incele veya aynısını yapıver.

bordo40

Hocam bu devreyi inceledim e2e sitesinde görmüştüm fakat burdaki voltaj değerlerini anlayamadım? Bir de burada R2 yerine pot veya direnç+pot mu koymam gerekiyor 4-20mA değişken elde edebilmem için?

bordo40

EGE

Çalışmadı deyip yazmayın lütfen ne yapıtınız da çalışmadı? yaptığınız işlemleri yazarsanız reçeteyi okuru varsa hata düzeltiriz,

R2 için pot da koysanız olur ,

sanırım sizin sorun voltaj ile ilgili.

bordo40

R2 için 22k lık pot koydum. 7. bacağa besleme olarak 12V,24V bu voltajları denedim. 8. bacakta 5V görüyorum ama çıkışta hiçbir voltaj göremiyorum. Yük direnci olarak 100 ohm kullandım. Ayrıca 2. bacağın beslemesinide dışarıdan 5V verdim ona da 22k lık potu bağladım.

ahmet_zxc

r3 ü minimum 250 ohm yap.

r3 ün iki ucundan 1-5 volt okuyacaksın. yada araya girip akım ölçersin. ikisinide dene. avometrende problem olabilir.

7 nolu bacağa + gitmeli ona dikkat et.

10k lık bir pot al orta bacağı 20k lık dirençle 2 nolu bacağa tak.

potun diğer iki ucunu 3 ve 8 nolu bacaklara bağla.

pot ile oynadığında akım değişmeli yada (r3 250 ohm)direnç üzerinden bir ila 5 volt arası voltaj okumalısın.

bunu yapamıyorsan transistörün yada entegren arızalı.

EGE

bordo40

@ahmet_zxc hocam ben XTR117 i çalıştıramayınca belki bozuktur diye düşünerek XTR116 yı taktım. XTR116 da ise potun bir ucunu 3'e diğerini 8'e bağladım. Çalıştı fakat 1. bacakta 4.096 V olucakken 10V görüyorum. Potla oynadığımda bazen 4.20 V görüyorum ve 1-5V çıkışı elde ediyorum, bu çıkışı elde ettikten sonra da 5V takılı kalıyor potun hiçbir etkisi kalmıyor. Direnç değerleri de hesaplı bir şekilde seçtim 2.pinde akan akım 200uA 1. pinden ise 40uA olacak şekilde. Devre şemam resimdeki gibi. (Değerler breadboarddakinin aynısı) 12V ile besliyorum.

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2014, 03:37:38

@EGE Hocam bende şimdi bu şekilde bağladım önceden 3. bacağı yanlış bağlıyormuşum. XTR116 ya geçince çalıştı ama kararsız bir şekilde çalışıyor.

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2014, 04:22:51

Hocam çıkışa 10nF kondansatör atmayı unutmuşum onu atınca düzeldi. 7.bacağı +12V ile besliyorum fakat 8. bacaktan 5V almam gerekirken 10V alıyorum bende 2. bacağa bağlı olan 120K'lık direnci 1M ohm ile değiştirdim. Yük direncinin üzerinde 0.15V ve 5.5V görüyorum. Ama 8. bacaktan neden 10V ve 1.bacaktanda aynı şekide neden 10V gördüğümü anlayamadım sonuçta entegrenin içinde 5V regülatör olduğunu gösteriyor datasheet te.

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2014, 14:39:00

Bir süre ölçüm yaptıktan sonra 8. bacağı ölçtüğümde 5V 7. bacakta da 4.20V  gördüm. hiçbirşey yapmadım ama düzeldi. 1.2V-6.2 V gördüm çıkışta. Yük direncini 300 Ohm yapınca 4-20ma ayarlandı.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: emrahterzi - 16 Ekim 2014, 13:35:38
. Yük direncini 300 Ohm yapınca 4-20ma ayarlandı.

ilk başta söylediklerimizi yeni yapmışsın. en az 250 ohm demiştik. sonuçta bu entegrelerin çalışmaması için bi sebep yok 3-5 malzemeyle çalışabilen bir entegre..

bordo40

@ahmet_zxc ve @EGE Hocam teşekkür ederim cevaplarınız için. @ahmet_zxc hocam siz dedikten sonra 250 Ohm denedim daha sonra 300 Ohm yaptım.

EGE

bordo40