FLUKE

Başlatan polleme, 15 Ekim 2014, 12:04:39

restore

bende bi leica alsam diyorum .

şaka bi yana bende bi 77 kullanıcısıyım. benim için pek bi ayırt edici özelliği yok. zamanında almıştım. öyle  priz felan ölçerim.  kısadevre kontrolü felan.  açık kalsa da pili bitmiyor.
bazen satıcıda gördüğüm de  öyle çok uç noktalar için ölçüm cihazları oldugunu görüyorum fluke un.

polleme

Ben genelde HF-VHF bandındaki yüksek frekanslı devreler, SMPS'ler ve MCU kartları ile daha çok ilgileniyorum. Bu sebeple tepe değer, etkin değer, endüktans, frekans, duty gibi ölçümler de benim için önemli. 87-V'yi aldıktan sonra ölçümlerde ilk kullanacağım cihaz o olacak. Duty ölçmesi de o anlamda avantaj. Yanında LCR ölçümü için Smart Tweezer, LC200A ve UNI-T UT-612 kullanacağım. Tektronix TDS2022C'yi dalga formu görme ve onun üzerinden ölçümlerde az da olsa kullanıyorum. Ama kurulu bir atölyem yok, bunları gerektikçe çıkarıp sonra tekrar topluyorum. Tektronix'i sürekli çıkar, ölç topla zor geldiğinden 1 MHz altı ölçümlerde ayrıca bir de UT81B alayım diyorum. UT81B kullanan, onun hakkında yorum yapabilecek bir arkadaşımız var mıdır? UT81B kullanmadaki amacım hassas ölçümler değil, daha ziyade 1 MHz frekansa kadar devrelerdeki (SMPS, PWM, audio vb) dalganın temel olarak ne şekilde olduğu, bozulma olup olmadığı gibi görsel sonuçları elde etmek. Gerektiğinde çekmeceden alırım, görüp tekrar yerine koyarım. Ama Tektronix öyle olamıyor. Frekans ve duty'yi zaten Fluke ile ölçerim. Fluke ile ölçsem bile dalgada bir deformasyon olup olmadığını Fluke ile göremem. İşte bu tür yerlerde UT81B işe yarar diye düşünüyorum. Sizler ne dersiniz? Yan osiloskop olarak işe yarar mı?

iyildirim

UT81B yi 4-5 senedir kullanıyorum. Elim ayağım diyebilecek kadar işe yarıyor. 10Mhz frekanslara kadar iş görüyor. Ama bu frekanslarda voltaj değerlerini düşük, kare dalgayı sinüse benzer gösteriyor.  Tam ölçmedim ama sanırım 2MHz altında bu tip sorunları yok denecek kadar az.
100ms peryot da tam saçmalıyor, 50 de  daha az.  Ama bu frekanslarda zaten işim olmadığından dert etmiyorum.   
Sürekli sinyallerde sorunu yok. Ama low veya high sinyalde tek bir puls yakalama becerisi yok. Trigger vs. ben beceremedim.
Örneğin motor çalışma anında MCU yu resetleyebilen, bir voltaj çökmesini yakalayamıyor. Yada mos sürerken ki ki iğne pulsleri.
Sürekli karakterdeki 10mhz altı sinyallerde sıkıntısı yok. Bir şekilde fikir sahibi olmayı sağlıyor.
Voltaj, direnç vs. ölçümlerini hızlı yapıyor. Çok çok düşük 1R altı, pico seviyeleri  direnç, kapasite ölçümlerinde iyi değil. 

Pil ile kullanacaksanız pil düşmanı diyebilirim.
Ben adaptörü ile kullanıyorum.

polleme

100ms peryotta saçmalama konusunu anlayamadım. 100ms peryot 10 Hz frekansa eşit değil midir? 10 Hz'i ölçemiyor anlamına mı geliyor? Gerçi çok da önemli değil.

Puls sinyallerde sorun yaşanması bu seviyede bir cihaz için çok anormal değil. Çok karşımıza da çıkmadığından o tür işlerde diğer büyük osiloskopların devreye girmesi daha doğru. Düşük dirençlerde Fluke, kapasitelerde de LCR kullanılırsa bu cihaz asıl işi olan 1 MHz altı sürekli sinyallerde ciddi işe yarayacak diye anlıyorum.

polleme

Sonra datasheet incelediğimde cihazın alt sınırının 10 Hz olduğunu gördüm, bu durumda 100 ms'de bozulması normaldir.

UT81B'nin ekranı piksel olarak 160x160. Dalgaları gösterirken sıkıntı olmuyor mu? Biraz üstüne koyup UTD2015CL (renkli 320x240 ekran) almak daha doğru seçim olmaz mı?

polleme

UT81B yerine UTD1025DL aldım, gelince izlenimleri paylaşırım.

polleme

UTD2015DL geldi, dün akşam kısaca bir inceleme şansım oldu. İki kanallı ve 25 MHz bir osiloskop. 250 MS/s örnekleme oranıyla 25 MHz'de iyi denilebilecek bir cihaz denilebilir. İki prob içinden çıkıyor. Ayrıca mA, uA ve A seviyeleri için iki ayrı akım probu da var ki özellikle akım veya akım-gerilim ölçmelerinde çok işe yarayabilecek bir eklenti. Ekran renkli LCD. Bir tuşla multimetre moduna dönebiliyor ve DCA, ACA, DCV, ACV, direnç, diyot, kısa devre ve kapasite ölçümleri yapabiliyor. Çok sağlam görüntüsü var, elde kullanılabilen yapısı ile çok hoşuma gitti. Tektronix de var ama onu bir masam olmadığı için sürekli kullanmam zor, fakat UTD1025 her an el altında olabilecek bir cihaz, üzerindeki batarya ile adaptöre de ihtiyaç duymuyor.

Dün de IET DE-6000 LCR Metre siparişi vermiştim.

Uzun süre kendime hiç cihaz almadığımı belirtmiştim, son dönemde ölçü aleti konusunda tüm eksikleri gidermiş oluyorum:

Osiloskop: Tektronix TDS2022C ve UTD1025DL
Multimetre: UTD1025DL, Fluke 87-V ve UT71E
Analog Multimetre: Proskit ve YX360tr
LCR Metre: IET DE-6000, Smart Tweezer, LC200A
Frekansmetre: VC3165 (ayrıca UT71E ve osiloskoplar)

Katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. DE-6000 geldiğinde test edip onunla ilgili izlenimleri de paylaşırım.

polleme

Bugün DE-6000 ile test yapma şansım oldu. 100 KHz ölçme imkanı verdiğinden özellikle düşük değerli elemanlarda oldukça hassas sonuçlar verdi, ölçüm sonuçları cihaza güven duymamı sağladı. Örnek ölçümler şöyle:

Kapasite (ilk değer nominal değer, ikincisi ölçülen değerdir)
68 pF     68,8 pF
2,7 pF     2,8 pF
15 pF     15,8 pF
10 nF     9,2 nF

Bobin
470 nH     500 nH
2,7 uH     2,7 uH
4,7 mH     4,8 mH
1 uH        1 uH
10 uH      10,3 uH

Ayrıca FM devrelerinde kullanılan düşük değerli bobinleri denedim, örneğin 100 nH olan bir bobini üç haneli olarak gösterebiliyor. Bu hali ile 10 nH seviyesine kadar cihaza güvenebileceğimi düşünüyorum. Cihazın ayrıca D, Q, Theta, ESR ölçüm yetenekleri de var, onlara henüz bakmadım.

Maxim

usta sen bu cihazları nereden aldın?
skop sipariş verdim gelince yazarım diyorsun
3 gün geçmeden yazıyorsun :)
sanki 1 koşu gidip mahalledeki bakkaldan alıyormuş gibi :)

dhl ile mi geliyor?
gümrük falan sıkıntı çıkmadımı?
yada yurt içindenmi satın aldın?

selamlar

polleme

Yurtiçinden alıyorum üstat. Yurtdışından bunları getirtmek riskli, takılma ihtimali yüksek, bir de peşinden koşturmak gerekir. Onun yerine fiyatı 2-3 kat ta olsa içeriden temin etmeye çalışıyorum, çok para versem de kafam rahat oluyor en azından. Genel olarak 50 USD üstünde fiyatı olan bir ürünü zorunlu olmadıkça yurtdışından sipariş etmiyorum. Günümüzde en değerli şey zaman, paradan da kat kat önemli. Bu sebeple gerçekten "bir koşu mahalle bakkalından alıyormuş gibi" oluyor. Sipariş vermek istediğiniz bir yer stoğunda varsa ödeme yapar yapmaz o gün kargoya veriyor zaten, ertesi gün elinizde oluyor.

Ben de olabildiğince tecrübe, bilgi ve olanakları forumdaki ihtiyacı olabilecek arkadaşlarla paylaşmaya çalışıyorum.

polleme

Bugün yaptığım testlerde bizim için ölçülmesi en zor olan düşük değerli bobin ve kapasitelerde Smart Tweezer ve IET DE-6000'in ölçüm performanslarını iletmeye çalışacağım. Aşağıda vereceğim rakamlarda ilk değer elemanın nominal değeri, ikincisi Smart Tweezer ve üçüncüsü DE-6000 ölçüm sonuçlarıdır.

Önce bobinler
2,7uH      2,49uH      2,76uH
4,7mH     4,64mH     4,72mH
1uH         0,93uH      1,08uH
0,47uH    0,48uH      0,49uH
1mH        0,84mH     0,84mH
22uH       22,21uH    22,47uH
15uH       14,72uH    15,7uH
10uH       10,19uH     10,15uH
8,2uH      8,1uH        8,19uH
5,6uH      5,59uH      5,61uH
0,39uH    0,46uH      0,43uH
0,22uH    0,215uH    0,217uH
1uH         1,16uH     1,09uH
0,56uH     0,64uH    0,58uH

Şimdi kapasiteler
27pF      26,13pF       26,20pF
4,7pF     5,4pF           5,33pF
15pF      15,97pF       15,76pF
6,8pF     6,43pF         6,57pF
220pF     211pF         207pF
47pF       47,19pF      47,8pF
1pF        yok             0,88pF
100pF     100,8pF      97,2pF

Değerlendirmem, her ikisinin de bu seviyedeki değerler ve toleranslar için tatmin edici sonuçlar verdiği yönünde. İki cihazın ölçüm değerleri büyük ölçüde örtüşüyor. Bazı farkların elimin teması, elemanların uçlarının temaslarındaki farklılıklardan vs kaynaklandığını düşünüyorum. Bir sonraki aşamada bu cihazlar ile ölçtüğüm bazı LC elemanları ile bir osilatör kurup frekansını ölçerek hesaplanan değer ile osiloskoptan elde edilen değeri karşılaştırmaya çalışacağım. Zaman çok kısıtlı, bakalım ne zaman yaparız.

fahri-

Hocam ölçülerinle ilgili bir soru:

Malzemelerin Nominal değerleri dediklerin malzemelerin üzerinde yazan değerler mi? Ki öyleyse bu değerlerin yazılan değerlerle aynı olmaması ve toleransları oranında +- kaymalar olması gerekiyor. Yani yaptığınız ölçülerin %100 doğru olduğu konusunda yani ölçü aletlerinin tam doğru ölçüm yaptığı konusunda ne dersiniz?

polleme

Evet, nominal değerler, malzemelerin üzerinde yazan değerlerdir ve kesinlikle hepsinin %5-10 (NH değerindeki bobinlerde belki daha fazla) toleransları vardır. Bu nedenle ölçü aletlerinin %100 doğru ölçüm yaptığı konusunda bir şey söylemek çok zor. Ama benim mantığım şu: Eğer bir malzemenin nominal değeri ve iki ayrı ölçü aletinden ölçülen değerler birbirine yakınsa o değerin gerçek değere çok yakın olduğunu düşünebiliriz. Bazı malzemelerde nominal değer ile gerçek değer ciddi farklı olabiliyor, o zaman iki ölçü aletinin ölçüm değerlerinin yakınlığı gerçek değeri gösterir. Benim yorumun bu.

fahri-

Aslında ben soruyu IET DE-6000 ile smart tweezer in hangisinin daha doğru ölçme yaptığını anlamak için sordum? Bunu anlama imkanı var mıdır?

polleme

Bu şekilde anlamak zor. Değeri kesin bilinen (precision) malzemelerle test yapmak gerek. Bugün gelen bazı malzemeler (1K %1 direnç, 1K 0.5% direnç, 1nF %1 kondansatör) var, onlarla test yapacağım. Bobinde bu kadar hassas değer pek yok, %5 olanlarla test yapabilirim. Bobin tarafında belki 1nF ile rezonansa sokarak frekans ölçümü ile sonuca gidip oradan bobin değeri hesaplayabilirim, çünkü frekans ölçümü çok hassas yapılabiliyor.