Impulse sinyali nedir ?

Başlatan edX, 17 Ekim 2014, 01:40:05

edX

Selamın aleyküm.

Sinyal işleme üzerinde bir iki denemeler yapıyorum.

Konvolüsyon konusunu anlayamadım. Neden konvolüsyon kullanırız , konvolüsyon nedir ?

Teşekkür ederim.

yilmaz_kk

Sistemin, giriş sinyaline cevabını vermek için kullanılır. Biraz dsp kitaplarını kurcala...

GreeN

Konvolüsyon sistemin impulse cevabıdır. Eğer sistemin impulse cevabını biliyorsan girişe uyguladığın her sinyalin cevabını bulabilirsin.
Terörü Lanetliyoruz.

yilmaz_kk

Sistemin impulse cevabı genellikle h(n) ile gösterilir. Konvolüsyon iki farklı sinyalin birbiri ile ilintilenmesiyle sonucu oluşturulur.  Genellikle biri sistem cevabı diğeri de giriş sinyali olur.  Bize çıkış sinyalini üretir.

z

Bir sistemin transfer fonksiyonunu bul. Bu fonksiyonun zaman domenindeki karsiligini bul. Bunun grafigini ciz. Sonra bu grafigin zaman eksenine gore simetrigini al (cevir). Elde ettigimiz grafik g(t) fonksiyonuna ait olsun.

Simdi bu g(t) grafigini, herhanfi bir f(t) sinyali grafigi uzerinde t=0 dan baslayarak saga dogru kaydirmaya basla.

f(t) sinyalinin grafigi ile g(t) grafigi altinda olusan alanin herhangi bir t anindaki degeri, sistemin f(t) sinyaline t aninda vermis oldugu degeri verir.

Bu konvolusyon olarak bilinir.

Sistemin transfer fonksiyonunun grafigini matematiksel bulmak yerine deneysel bulmak istersen, sistemin girisine impuls sinyali girersin sistem cikisinda elde edecegin sinyalin grafigi transfer fonksiyonumuzun grafiginin ta kendisi olur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Convolution
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

edX

Teşekkürler, yazdıklarınızdan sonra bir de ben araştırdım ve gayet iyi anladım.

edX

2 sorum daha olacak,
@z hocam
Alıntı yapılan: z - 17 Ekim 2014, 16:18:18
Sistemin transfer fonksiyonunun grafigini matematiksel bulmak yerine deneysel bulmak istersen, sistemin girisine impuls sinyali girersin sist...
demişsiniz, gerçekte impulse sinyali nedir ? Sonsuz küçüklükte bir zamana sahip sinyal üretecek bir sistem nasıl bulunabilir ?

Tüm hocalarıma:
Sinyallerin birisi sıfırdan önce, diğeri de sıfırdan sonra değerlere sahip olsun. Konvolüsyon yine de uygulanabilir mi ?

z

Yapabileceğin en dar ve genliği en yüksek darbe sinyali işte.

Fakat bu sinyali üretmeye çalışmak yerine şu soruya kafa yorabilirsin.

Lineer ve zamanla değişmeyen bir sisteme bir sinyal girelim ve ilgili cevabını alalım. Bu Cevap1 olsun.

Aynı sisteme, biraz önce girdiğimiz sinyalin integralini girelim ve bu yeni girişe ilişkin cevabını bulalım. Bu da Cevap2 olsun.

Cevap1'i  Cevap2 cinsinden nasıl yazarsın?

mesaj birleştirme:: 27 Aralık 2014, 20:17:08

Bu soruyu cevaplayabiliyorsan bu durumda impals fonksiyonu yerine basamak fonksiyonu da kullanabilirsin. Bu durumda pratikte kolayca gerçekleştirilebilir sinyalle çalışma şansın doğar.

z

http://youtu.be/Dg9PIBL4XMo

Videoda Dirac fonksiyonu anlattım.

Siz digital sistemlerdeki impulse fonksiyonunu sormuşsunuz. Onun da videosunu hazırlıyorum.

z