Ynt: Dimmer devresi

Başlatan Cemre., 18 Ekim 2014, 23:10:14

Cemre.

Resimdeki devreyi breadboard'a kurdum. Ancak ufak bir problem var. Lamba potansiyometre yarı değeri geçtiği zaman yanmaya başlıyor. Önündeki 10K'lık direnci 1K 220K ve 500K gibi dirençlerle değiştirmeme rağmen sonuç alamadım. Tek değişiklik 500K'da oldu, bu kez hiç yanmadı.
Devre için farklı bir önerisi olan var mı?

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2014, 23:41:58

Kendi sorumu yanıtlayayım, belki ileride uğraşacak arkadaşların işine yarar.
1Mohm'luk potansiyometre devre için çok büyük bir değer. 500Kohm'luk bir pot daha doğru bir seçim olacaktır. (ben 300k ile denedim çok az yanıyor söndürülemiyor)

Onun dışında devrede hiç bir sıkıntı yok, gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz.

OG

10K;
pot tam kısılıp degeri 0 olsa bile devrede en az 10K lık direncin kalmasını sağlar, koruma yapar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

İlave faz kayması gerekiyor.

Aşağıdaki devreyi kur. Neon yerine gene diac kullanabilirsin.

http://www.giangrandi.ch/electronics/neon/odds.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

@huseyin67 sorun yok diyorsun fakat,snubber devresini yapmadığın için şebekeye bol miktarta parazit basıyorsun.
o 100nF ve 1 K direncide eklemen gerek.

Cemre.

Önerilerinizi dikkate alıp devreyi tekrar kuracağım hocam, teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2014, 22:50:04

Hocam ilave faz kaymasına neden ihtiyaç duyuyoruz? İlk devreye eklenmiş direnç ve kondansatörü ekleyerek (snubber değil) denedim ancak devre çalışmasındaki tek değişiklik, potansiyometrenin ışığı ayarlayabildiğim değerlerinin dahada azalması oldu. (Pot daha fazla çevrilince ışık yanmaya başlıyor,  yani daha düşük direnç değerinde)

z

Triac uygun olmayabilir. Dedigim eklentiyi yaptiginda 4 bolgede de calisan tipten bir triac olmasi lazim.  BTA12-600 kullanabilirmisin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Malesef hocam, LTspice programinda da devreyi simule ettim ve sonuclar aynı. Bugün kucuk degerli farkli potlarla tekrar deneyip sonucu buraya yazacagim. İyi gunler. Tesekkurler.

(Telefondan giriyorum kusura bakmayin imla hatalari icin.)