Step motor Kontrolü

Başlatan Mechaniteknik, 19 Ekim 2014, 04:27:24

Mechaniteknik

Merhaba arkadaşlar konu kısaca şu şekilde step motorun dönüşünü sabit bir değere tanımlayarak örnek 5 tur 1cm sayılara takılmayın.Tanımladıktan sonra Artı ve eksi tuşları ile arttırıp azaltmasını Sağlamak istiyorum mekanik olarak herşey hazır yardımcı olabilecek arkadaş varsa şimdiden teşekkürler.bu bir makinede Kullanılacak star butonu ve kaç Çevrim yapacağınıda sorması gerekiyor.

magnetron

merhaba özel mesaj attım

bu makineden tek bir tane mi yapılacak ? yoksa seri üretim mi ?

Mechaniteknik

Bir tane basit bir makine girilen süre kadar dönecek sonra bir sinyal yollayacak 5v sinyal biraz bekledikten sonra tekrar dönecek bu tekrar sayısınıda biz giricez makineye girişlerde lcd ekranda söyleneni Artı eksi ile değiştirip tamam butonuna basarak olacak

magnetron

1 tane yapılacaksa en iyisi şu

ladder biliyorsan DELTA'nın en ucuz PLC'lerinde puls çıkışları var

bir ondan bir de step motor sürücü ile yapılır

kolay gelsin

F.T

delta ile yapabilir fakat lcd kullanmak istediğini söylüyor arkadaş ayrıyetten delta tp02 yada tp04 ekran kulanması lazım.makina üretimi yapacaksa kendi kartı daha uygun olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Salih

Tecrübesi az bir kişinin pic le bu işi yapması çok çok zor olur. En iyisi arkadaşın dediği gibi Delta plc ve en ucuz panellerden seçerek
işini görmesidir. Seri üretimde de plc kullanılabilir. Çoğu makine imalatçısı plc kullanıyor. Çünkü eskisi gibi değil çok ucuz plc ler çıktı.

Mechaniteknik

Makine dediğim kendi firmamda basit bi kesim işi yapıcak makine kendim için yapıcam c dili biliyorum az çok devre mantığı var ama yetmedi basit bişey olacak

Salih

Alıntı yapılan: Mechaniteknik - 19 Ekim 2014, 14:18:42
Makine dediğim kendi firmamda basit bi kesim işi yapıcak makine kendim için yapıcam c dili biliyorum az çok devre mantığı var ama yetmedi basit bişey olacak

Makine işi ile uğraşıyorsan PLC konusuna bir şekilde girmelisin. Şiddetle tavsiye ederim.
Forum da dikkatini çekmiştir, işlemcileri endüstriyel ortamda problemsiz çalıştırmak çok tecrübe istiyor.
Ama PLC kullanırsan bu tür problemlerle uğraşmadan, direk programlama yaparak makineni çalıştırabilirsin.

Mechaniteknik

PLC ve PID bilgim var ama okul zamanında onları uygulamak daha Pahalı olmaz mı?

yldzelektronik

step motor sürücünüz var mı yoksa yapmaya mı çalışacaksınız?

Sürücünüz yok ise kendi yaptığınız step sürücüye emanet etmeyin makinenizi.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Salih

Alıntı yapılan: Mechaniteknik - 19 Ekim 2014, 21:43:38
PLC ve PID bilgim var ama okul zamanında onları uygulamak daha Pahalı olmaz mı?

Amacınız nedir? Cevap ona göre değişir.
Kendinizi bir konuyla uğraşıp geliştirmek mi istiyorsun?
O zaman sürücüyü ve pic kontrol kartını kendin yapmaya çalış.
Çok kısa bir zamanda sonuca ulaşmayı bekleme.
Amacın Sonuç odaklı ise step motor sürücü ve plc al ve çok kısa sürede sonuca ulaş.
Daha başka diyecek bir şey yok. Sanırım.

Mechaniteknik

Tahmini ne kadar tutar step motor sürücü ve plc

Salih

Alıntı yapılan: Mechaniteknik - 20 Ekim 2014, 11:25:07
Tahmini ne kadar tutar step motor sürücü ve plc

Teknik detay vermediğin için yaklaşık yazıyorum.

Delta SA2 serisi cpu yaklaşık bir iskonta ile yazıyorum.      360 TL KDV dahil
Step motoru 2 amperlik varsayıyorum.                               90 TL KDV dahil
Sürücüye aşağıdaki link den aldım.
http://www.otomasyoncu.net/JK-0230-YENI-SURUCU-2Amper,PR-185.html

magnetron

hocam DELTA'yı karaköy menevşe han da HAKMAR var

orda fiyat listesi de var

%40 iskontosu var

step motor ve sücüyü de şahin rulman'a sorun

Mechaniteknik

8.5 nm tork yeterli olur benim için bu arada arduino ile yapabilirmiyim sizce