Soru: SMPS rezistans besleme?

Başlatan Maxim, 20 Ekim 2014, 11:59:16

Maxim

bir ısıtıcı rezistansı var 50watt civarı 24volt
bunu smps power ile beslemek mi daha iyidir yoksa klasik trafo ile mi?
yada şöyle sorayım smps bu tip işler için sıkıntı çıkarırmı sizce?

SSR röle olacak ve PWM tetiklenecek.

Melih1802

Problemsizlik istersem Trafo kullanırım. Hafif ve küçük olmasını istersemde SMPS kullanıyorum.

SMPS ani yüklerde verimsiz ve güzenilmez oluyor. Bu sebeple trafoyu tercih ediyorum. Kaba fakat taş gibi.

polleme

Alıntı yapılan: Melih1802 - 20 Ekim 2014, 12:08:07
Problemsizlik istersem Trafo kullanırım. Hafif ve küçük olmasını istersemde SMPS kullanıyorum.

SMPS ani yüklerde verimsiz ve güzenilmez oluyor. Bu sebeple trafoyu tercih ediyorum. Kaba fakat taş gibi.

Bunu doğrulayan şöyle bir deneyim yaşadım: Dün akşam 12V 3A bir DC motoru DC PSU ile test etmek istedim. PSU 12V'ta 16A verebiliyor. Motoru bağlar bağlamaz PSU kendini kapattı. Tekrar kapatıp açtım yine aynı şey oldu. 5V verdiğimde az güçle de olsa motor çalıştı. Sonra tekrar 12V verdiğimde sorun olmadı. 5A'lik bir kutulu SMPS'te de aynı şeyi yaşadım, hiç çalıştırmadı. Ama bir aküye bağladım, canavar gibi çalıştı, 2A akım çekti.

sezgin05

Motorlar ilk kalkışlarında normal çalışma akımlarının 10 katına kadar akım çekebilir. Bu yüzden SMPS besleme aşırı akım olarak algılayabilir. Fakat rezistif yükte sorun çıkarmayacaktır. Doğru değerler  seçilmiş SMPS besleme tercih edilebilir.

polleme

50W 24V olan Weller havyamı 24V bir SMPS ile çalıştırıyorum. Sorunsuz yıllardır kullanıyorum. Bana 24V AC bağlaman yeter demişlerdi ama 24V AC temin etmek daha zor, ağır trafo kullanmak gerek.

erkan614

OG

Rezistans soğuk iken ilk akımı (motorlardaki kalkınma akımına benzetelim) biraz fazla olur. SMPS çok hızlı bir davranışa sahip ise bunu akım limit aşımı olarak görebilir. O sebeple rezistans soğuk iken ilk açılışta az miktarda pwm sürülüp yavaşça ısıtılıp direncinin olması gereken yere daha az ortalama akım tüketerek geçirilmesinde fayda var.

SMPS için, yükünü pwm çalıştırmada esaslı sorun ise şu;
PWM sürüm  ON-OFF konumlarını içerdiğinden, SMPS'in akımı ya sıfır ya da max arasında sürekli anahtarlandığı için SMPS'in toparlamasında sıkıntı oluyor.
Akımı bir anda sıfır yapıyorsunuz voltaj ripl halinde bir an fırlıyor, SMPS bu hatayı düzeltesiye kadar bir süre geçiyor, sonuçta voltajda küçük pickler oluşuyor.

Akımı bir anda max yapıyorsunuz, voltajda kısa süreli çökme oluyor, bunu toparlayasıya vakit alıyor.

5V luk smp için örneklersek, devremizde 5V luk bir MCU bağlı ise ve herhangi bir voltaj koruma önlemi alınmamışsa, voltajdaki ani değerler kısa süreli 8-9 voltlara çıkabiliyor (MCU yandı) , 2-3 voltlara inebiliyor (MCU reset attı).

SMPS'in bu durumu yaşamaması için, tek bir yük bağlayıp akımının 0-MAX şeklinde değişmesine engel olmak gerek. Aynı SMPS'e farklı bir yük daha bağlı olunca devamlı çekilen bir akım olacağından çoğu zaman bu durumun yaşanmasının önüne geçilebiliyor.
Veya, SMPS'e bağlı pwm ile sürülen yükleri parçalayıp farklı ON-OFF zamanlamaları ile SMPS'in yüksüz kalması önüne geçilebiliyor.

SMPS'lerin bir başka kusurları;
*Yeterince akım çeken RF bir devre çalıştırılıyorsa, DC hattından smps'e dönen RF bileşen SMPS'in voltajının farklı değerlerde görülmesine sebep olduğundan smps bunu düzeltmeye çalışarak anvale oluyor. Çözümü, DC hattına iyi bir RF filtre bağlamak.

*Arka sebep olan motor gibi yükler veya akım sıçramaları yapan reaktif yükler (endüktif-kapasitif) RF dekine benzer durumlara sebep oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

smps başıma iş açacak sanki

unuttum, devrede bir step motor ve onun hazır devresi var  :(
entegresi THB7128 miş

oyaz

Alıntı YapProblemsizlik istersem Trafo kullanırım. Hafif ve küçük olmasını istersemde SMPS kullanıyorum.

Hocam, SMPS trafosunu nereden alıyorsunuz ya da nerede ürettiriyorsunuz?

Türkiye de SMPS üretimi biraz pahalı oluyor.
Become a learning machine...

Maxim

Alıntı yapılan: oyaz - 20 Ekim 2014, 21:08:52
Hocam, SMPS trafosunu nereden alıyorsunuz ya da nerede ürettiriyorsunuz?

Türkiye de SMPS üretimi biraz pahalı oluyor.

kavram karmaşası var sanırım :)

smps:switch mode power supply
trafosunu almıyorum direk kendisini aldım 24volt 150 watt lık
karaköyde satılıyor dolu

http://www.elektrodelta.com/SMPS%20Foto.jpg

oyaz

Hocam, @Melih1802 hafif ve küçük olmasını istersemde SMPS kullanırım demiş. Ben tasarladığı/ürettiği kartlarda SMPS besleme devresi kullanıyor zannettim?
Become a learning machine...

Melih1802

Güç harcayacağım bir yerde sıkıntı çıkmasın dersem trafo kullanırım. Senelerce sorunsuz çalışır zaten 3 malzeme var  :D.

SMPS' e bu tip işlerde biraz mesafeli durmamın sebebi arıza yaptığında yenisini almak veya tamir etmek canımı sıkıyor.

SMPS daha az malzeme ile üretilebildiği zaman imal ederim fakat şimdilik bana göre fazla malzeme var.

FxDev

Bu söylediğiniz SMPS'ler hangi SMPS'lermiş çok merak ediyorum.

SMPS'ten ani akım çekildiğinde gerilim çok düşer denmiş, hatta o kadar düşüyormuş ki MCU reset falan alıyormuş... Bunlar 1970ler de sorundu evet. Günümüzde bunların çoğu aşıldı.
Ve unutmayın normal klasik trafolarda aslında akım limitli çalışır. Ani bir akım çekerseniz onların da sekonder gerilimleri çöker.

Günümüz SMPS teknolojisinin fiyatları ile trafo fiyatları neredeyse çoğu yerde kafa kafaya gelebiliyor. Şimdiki LED LCD'leri trafoyla tasarlamaya kalkın bakalım!!

Türkiye'de SMPS'in ne olduğunu bilmeyen çok. 1W'dan 18kW/300A (kilowatt) yüke giren SMPS'im var. Gerilim düşümün %5, toparlanma süresi 5ms. 18kW'tan sıfır yüke geçişte gerilim yükselmem %10 toparlanması 10ms. SMPS amacına yönelik tasarlanmışsa sorun çıkarmaz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

OG

"Düşermiş" değil pick yaparak düşüyor, pick yaparak yükseliyor.
Bu, 70 lerde değil 2014 ün Meanwell'lerinde yaşanıyor. Sistem 5V üzerine kurulu ise, üstüne birde onbinlerce dolarlık da zarar veriyor.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Alıntı yapılan: FxDev - 21 Ekim 2014, 09:23:50
Bu söylediğiniz SMPS'ler hangi SMPS'lermiş çok merak ediyorum.

SMPS'ten ani akım çekildiğinde gerilim çok düşer denmiş, hatta o kadar düşüyormuş ki MCU reset falan alıyormuş... Bunlar 1970ler de sorundu evet. Günümüzde bunların çoğu aşıldı.
Ve unutmayın normal klasik trafolarda aslında akım limitli çalışır. Ani bir akım çekerseniz onların da sekonder gerilimleri çöker.

Günümüz SMPS teknolojisinin fiyatları ile trafo fiyatları neredeyse çoğu yerde kafa kafaya gelebiliyor. Şimdiki LED LCD'leri trafoyla tasarlamaya kalkın bakalım!!

Türkiye'de SMPS'in ne olduğunu bilmeyen çok. 1W'dan 18kW/300A (kilowatt) yüke giren SMPS'im var. Gerilim düşümün %5, toparlanma süresi 5ms. 18kW'tan sıfır yüke geçişte gerilim yükselmem %10 toparlanması 10ms. SMPS amacına yönelik tasarlanmışsa sorun çıkarmaz.

SMPS' lerinizi Amplifikatör de kullanabilirmiyiz.