Soru: SMPS rezistans besleme?

Başlatan Maxim, 20 Ekim 2014, 11:59:16

sezgin05

Oto amplifikatörleri SMPS olduğuna göre iyi filtrelenmiş bir SMPS amplifikatörde de rahatlıkla kullanılır.

Melih1802

Alıntı yapılan: sezgin05 - 21 Ekim 2014, 10:23:26
Oto amplifikatörleri SMPS olduğuna göre iyi filtrelenmiş bir SMPS amplifikatörde de rahatlıkla kullanılır.

Bu cevap bu soruyamı !   SMPS' lerinizi Amplifikatör de kullanabilirmiyiz.

FxDev

OG hocam Meanwell iyi bir SMPS firması yalnız ürünleri için aynını diyemem. Telekom rectifierları incelemenizi öneririm. Çok az noise ve 3.3V/100A 5V/50A gibi değişik ürünler var.

Amfi. kısmına gelirsek. Ses olayı ciddi bir olay ve burada bence karşılaşılan sorunlardan birisi zamanla SMPS'in kapasite değer kaybı. Trafolu sistemlerde bu olmadığı için senelerce sorunsuz çalışılabilir.
Eğer iyi bir filtreleme ve sıkı kontrol yapılırsa, sorun olacağını hiç sanmıyorum. Günümüz SMPS'leri artık 100kHz ve üstüne kolayca çıkıyor. D Class amfilerde SMPS bu arada.
Amfide sıkıntı şu, anlık akım çekimleri oluyor ve SMPS'in bu anlık akım çekimlerine çok hızlı tepki vermesi gerekiyor. Diyorum ya tasarım amacına yönelik yapılırsa sorun olmaz.

Meanwell benzeri bir ürünü alıp, ben bununla amfi çalıştıracağım derseniz, sonunda SMPS ile amfi çalıştırılmaz dersiniz. Adamlar için bu bir PSU, amfi besleme değil. Eh fiyat da ona göre.
Ama biz alışmışız bir inç suyla değirmen döndürmeye.. Sıkıntı bu.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Üretiminiz olan hali hazırda ürünler varsa MW yerine onları kullanmak isterim. Fiyat bilgisiyle atarmısınız.

OG

Benim uyarılarım yükün tamamen pwm olması durumları için geçerli.

Aynı şartlarda, yani, bahsettiğim 5V (veya 3v3 gibi) mcu smps'den besleme ve bütün yükün pwm gibi gibi bir şartta kullanılacaksa öncelikle bir test yapmanızı kesin öneririm. 5V luk yüzlerce metre pixel modulun çöpe atılması gibi bir durumun yaşanmaması için. Böyle bir iş yapacak olan arkadaş olursa uyarıyı ciddiye alsın ki üzülmesin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kayatech

SMPS olarak hemen hemen her markayı denedim.

- MW 'nin üreticisi dahi çökme sorununu doğruladı ancak çözüm üretmek istemiyorlar.
LED sürücü olarak kullanıldığında bir kısıntı olmadığını söylüyorlar :D
MW 'i motor uygulamaları ve hatta içinde bobin olan herhangi bir uygulamada dayanma süresi 6 ay kadar.

- Markası belli olmayan çin mallarını bidaha dükkanıma sokmam. Şansınız varsa sorunsuz çalışıyor. Ama 10 malın 5 tanesi böyle.

- Yıldırım 'ın 24v 4.5A olan sac kasasını yıllardır kullanıyorum. Motor uygulamarından tutunda güvenlik uygulamarına kadar banamısın demeyen tek ürün.
Yıldırımın 12v 3A plastik kasaları da çok iyi. Ancak diğer ürünlerinin çoğu için aynı şeyi söyleyemem.

- Mervesan'ın 24V 2.5 A ürünü hariç diğerlerinin çoğu çöp.

- Bu sıkıntıları artık yaşamak istemiyorum diyerekten gittim OMRON SMPS aldım.
Herşeyi ile kalite. Fiyat olarak da aman aman fark yok. 8TL daha pahalı..

skara1214

Alıntı yapılan: kayatech - 21 Ekim 2014, 20:02:41
SMPS olarak hemen hemen her markayı denedim.
- MW 'nin üreticisi dahi çökme sorununu doğruladı ancak çözüm üretmek istemiyorlar.
LED sürücü olarak kullanıldığında bir kısıntı olmadığını söylüyorlar :D
MW 'i motor uygulamaları ve hatta içinde bobin olan herhangi bir uygulamada dayanma süresi 6 ay kadar.
- Markası belli olmayan çin mallarını bidaha dükkanıma sokmam. Şansınız varsa sorunsuz çalışıyor. Ama 10 malın 5 tanesi böyle.

- Yıldırım 'ın 24v 4.5A olan sac kasasını yıllardır kullanıyorum. Motor uygulamarından tutunda güvenlik uygulamarına kadar banamısın demeyen tek ürün.
Yıldırımın 12v 3A plastik kasaları da çok iyi. Ancak diğer ürünlerinin çoğu için aynı şeyi söyleyemem.
- Mervesan'ın 24V 2.5 A ürünü hariç diğerlerinin çoğu çöp.
- Bu sıkıntıları artık yaşamak istemiyorum diyerekten gittim OMRON SMPS aldım.
Herşeyi ile kalite. Fiyat olarak da aman aman fark yok. 8TL daha pahalı..
bende meanwellin 24 volt 100 wattlık ürününü kullandığım hiçbir işten negatif sonuç almadım. Ama en son yekünlü bir işte müşteri illa tdk lambda dedi ondada bir soun çıkmadı ama içindeki malzeme adedine dışarıdan bakınca tdk lambda meanwellin yaklaşık yarı malzemesine sahip kartın çoğu boş :D . Bu arada omronun smpslerini nereden temin ediyorsunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kayatech

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ekim 2014, 20:49:10
bende meanwellin 24 volt 100 wattlık ürününü kullandığım hiçbir işten negatif sonuç almadım. Ama en son yekünlü bir işte müşteri illa tdk lambda dedi ondada bir soun çıkmadı ama içindeki malzeme adedine dışarıdan bakınca tdk lambda meanwellin yaklaşık yarı malzemesine sahip kartın çoğu boş :D . Bu arada omronun smpslerini nereden temin ediyorsunuz?

Omron Türkiye de ürünleri inceleyebilir ve size en yakın hangi bayide olduğunu öğrenebilirsiniz.
Hatta sitesinde göreceksiniz ki kutusuz tipide var.
Tam yükte çalışma özelliği en büyük artısı. Üzerinde 5 Amper yazmışsa amcam 5Amperde çalışıyor.
Overload olarak ise %105 - %160 değer vermişler.

Ben dudullu imes sanayi sistesinde "miel" diye bir yerden satın alıyorum.

ipek

MWn'lin 15 volt 29 A'lık modelinden lazım oldukça alıyordum.heybetli sayılmasada görünümü güven veriyordu.yeni gelen ürün
boyutlar 1/2 ufaltılmış ağırlığıda öyle.ülkemizin insanı genellikle güven duyabilmek için şöyle bir elle tartar.tabi gelişen teknolojiyede
ayak uydurmak mecburi.

20 sene evvel aldığım Nemic Lambda PS'ler 10A'lık idi onca yıldır 6A sürekli yük halindeler daha direniyorlar.