PİC devresinde GND ve (-) ?

Başlatan tarkometre71, 21 Ekim 2014, 11:24:19

tarkometre71

Arkadaşlar Merhaba;

Tasarlamış olduğum pic devrelerinde genellikle 7805 regülatörü ile 5V elde ediyorum.Sorum Şu ki ; PCB üzerine Power Plane kapladığım zaman bu (-) ile kısa devre oluyor. Cihazlara montaj sırasında vida ile kart montajı yaparken. Devremin (-) si Cihazda GND oluyor. Yani Şebekeden gelen TOPRAK ile Devremin (-) Ucu birleştiğinde bir problem olurmu ?  Herhangi bir arıza ile karşılaşırmıyım ?

t2

Şebekeden gelen TOPRAK ile Devrenin (-) Ucu birleştiğinde, problem olup olmaması,
devre şemasına bağlıdır.

kayatech

Normalde çalışır ancak aynı hatta bağlı yük varsa ve kaçak yaparsa devredeki PIC direk bozuluyor.
Hele bir de sıfırlama yapılmış ve toprak ile nötr ayrılmamışsa sıkıntı çıkartır.
En sık yaşadığım sorun ise KAHVE MAVİ SARI YEŞİL(Toprak) kablosunu gören elektrikçi buraya direk 380 'i bağlıyor.
Sırf bu nedenle  toprak klamensini artık şebeke girişine koymuyorum.

Toprak oluşturmak için 2 tane 100nf kondanstörü seri bağlayıp bir ucunu + diğer ucunu - ve ortasından toprak hattı çekip şaseye bağlayabilirsiniz. Devrenin eksisini ise vida yataklarından izole edebilirsiniz.

skara1214

Alıntı yapılan: kayatech - 21 Ekim 2014, 13:09:50
Normalde çalışır ancak aynı hatta bağlı yük varsa ve kaçak yaparsa devredeki PIC direk bozuluyor.
Hele bir de sıfırlama yapılmış ve toprak ile nötr ayrılmamışsa sıkıntı çıkartır.
En sık yaşadığım sorun ise KAHVE MAVİ SARI YEŞİL(Toprak) kablosunu gören elektrikçi buraya direk 380 'i bağlıyor.
Sırf bu nedenle  toprak klamensini artık şebeke girişine koymuyorum.

Toprak oluşturmak için 2 tane 100nf kondanstörü seri bağlayıp bir ucunu + diğer ucunu - ve ortasından toprak hattı çekip şaseye bağlayabilirsiniz. Devrenin eksisini ise vida yataklarından izole edebilirsiniz.

hepte bunu merak ederim yani  eski cihazlarda şase ile devrelerin - leri direk birleşik bazı cihazlarda ise devrenin - si ile ground arası capcitor var hangisi daha sağlıklı hangisini ne zaman kullanmak lazım?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kayatech

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ekim 2014, 13:50:57
hepte bunu merak ederim yani  eski cihazlarda şase ile devrelerin - leri direk birleşik bazı cihazlarda ise devrenin - si ile ground arası capcitor var hangisi daha sağlıklı hangisini ne zaman kullanmak lazım?

Buradaki döküman bu konuda yardımcı olacaktır.

skara1214

o dökümanı görmüştüm ama tam olarak dediğiniz şeyi anlatmıyor buradaki cap kullanma şekli farklı

tekosis

Alıntı yapılan: kayatech - 21 Ekim 2014, 13:09:50
bu kısmı pek anlamadım mümkünse kabaca bir şema ile anlatabilir misiniz?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

kayatech

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ekim 2014, 14:28:46
o dökümanı görmüştüm ama tam olarak dediğiniz şeyi anlatmıyor buradaki cap kullanma şekli farklı

Burada bir şema görmediğim için şeklide göremiyorum malesef..
Devremizi toprağa bağlamamızın amacı gürültü önlemek ise bu zaten EMC nin konusu değil mi ?
Farkı anlayamadım...

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2014, 06:38:08

Alıntı yapılan: tekosis - 21 Ekim 2014, 14:29:56
bu kısmı pek anlamadım mümkünse kabaca bir şema ile anlatabilir misiniz?

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

skara1214

Alıntı yapılan: kayatech - 21 Ekim 2014, 14:34:59
Burada bir şema görmediğim için şeklide göremiyorum malesef..
Devremizi toprağa bağlamamızın amacı gürültü önlemek ise bu zaten EMC nin konusu değil mi ?
Farkı anlayamadım...
hocam siz hibritten bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla ama oradaki hibrit örneğinde iclerin - ilerinin güç kaynağının - si ile olan bağlantısı söz konusu bense direk kartların - lerinin sebeke hattının groundu ile olan bağlantısıyla ilgileniyorum

pax

Alıntı yapılan: kayatech - 21 Ekim 2014, 14:34:59

Kondansatörleri bu şekilde bağladığımızı farz edelim. örneğin proteus pic in Vdd ve Vss sini kendisi veriyor. şekle göre Vss "-" uca mı bağlanır yoksa ground'a mı?. ground  ' a bağlanırsa değişen birşey olmaz gibime geliyor. çünkü power plane oluşturunca pic in Vss 'si ground plane olmuş oluyor. yanlış mı düşünüyorum ?

kayatech

Alıntı yapılan: pax - 21 Ekim 2014, 16:37:42
Kondansatörleri bu şekilde bağladığımızı farz edelim. örneğin proteus pic in Vdd ve Vss sini kendisi veriyor. şekle göre Vss "-" uca mı bağlanır yoksa ground'a mı?. ground  ' a bağlanırsa değişen birşey olmaz gibime geliyor. çünkü power plane oluşturunca pic in Vss 'si ground plane olmuş oluyor. yanlış mı düşünüyorum ?

"Toprak oluşturmak için 2 tane 100nf kondanstörü seri bağlayıp bir ucunu + diğer ucunu - ve ortasından toprak hattı çekip şaseye bağlayabilirsiniz. Devrenin eksisini ise vida yataklarından izole edebilirsiniz."

Demiştim yukarıdaki mesajımda.
Yani vidaların olduğu pad'i power plane 'den ayırması gerekir.
Cihazın dış kasasına toprak vermek için ise verdiğim devredeki şase görünen kısımdan bir kablo ile cihazın şasesine bağlanması gerekir.
Çünkü iki kondansatörün birleştiği yer sıfır noktasıdır.

İsis 'de ground diye gösterilenin aslında ground değildir. Devrenin eksisine bağlıdır. Zaten isiste ground oluşturmak diye birşey ben görmedim.

İsiste FAZ ve NOTR de yoktur. Bu nedenle sıfır noktası oluşturmanız gerekir.

Ek olarak;

Ares'de power plane illa GND(-) olmak zorunda diye birşey yoktur. Kendi oluşturduğunuz bir toprak hattını ARES 'de power plane yaparken NET listesinden seçerek te kullanabilirsiniz.
Böylece tüm Eksi olan kısımları ister + ister gorund isterseniz komplesini bir motor çıkışı dahi yapabilirsiniz.

Örneğin;

İsiste çizdiğimiz şema:

ARES 'de yeni ground oluşturulmuş halimiz.