LME UU Serisi Lineer Rulmanın Kullanımı

Başlatan muhendisbey, 23 Ekim 2014, 18:17:13

muhendisbey

Soru aslında basit, bu rulmanları mekanik şaseye nasıl sabitlerim merak ettim, projemde yer kapladığı için yataklı rulman dışında araştırma yapıyorum. Bir sitede şöyle demiş
Alıntı YapLME xx UU serisi lineer rulmanlar en basit tip lineer rulmanlardan olmasına rağmen en çok sayıda kullanılan tiptir. her iki tarafta bulunan keçeler sayesinde tozu tutar. Dakikada 60 (frekans) vuruş, ileri geri hareket olarak yapabilir. Dış yüzeyde bulunan 2 adet segman yeri yardımıyla ortaya alınan paraçaya sabitlenir. Ayrıca bunun yerine parçanın içine boylama çakılarak her iki taraftan segman ile sabitlenmesi yapılabilir.

Segmanı anladım da boylama nedir? Nasıl çakılır?
Segman ile sabitlemek istesem vida ile kapaklı bir tasarım yapmam mı gerekir? Neden soruyorum: durum böyle ise yataklı almak daha mantıklı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Kutuk malzemeyi rulmanin dis capinda del ve rulmani boylamasina cak iki basina da segman gecir demek istiyordur.

Bu is matkapta olmaz. Freze tezgahinda hassas isleme ister.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

EGE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 23 Ekim 2014, 18:17:13
Soru aslında basit, bu rulmanları mekanik şaseye nasıl sabitlerim merak ettim, projemde yer kapladığı için yataklı rulman dışında araştırma yapıyorum. Bir sitede şöyle demiş
Segmanı anladım da boylama nedir? Nasıl çakılır?
Segman ile sabitlemek istesem vida ile kapaklı bir tasarım yapmam mı gerekir? Neden soruyorum: durum böyle ise yataklı almak daha mantıklı.

Sabit bir mil üzerine rulman çakılarak her iki tarafından  segman ile fix edilerek rulman ın mil üzerinde sabitlenmesi .

asma

Rulmanın iki tarafında segman kanalı vardır. Parça iki segman arasında olur. (dış segman ile)
Ya da parçanın içindeki rulmanın hareketini engellemek için parçaya segman kanalı açılarak segman takılır. (iç segman ile)
Hazır yataklarda da ikinci yöntem kullanılıyor. Segman sökülüp rulman değiştirilerek yatak yenilenmiş oluyor.  ;)

Enlem , boylam bilmiyorum  :)
Rulman delik merkezi ve mil merkezi aynı eksende ilerler, bu hatta boylam diyor olabilirler galiba sanırsam   :P

muhendisbey

@z hocam onu düşündüm anlayamadığım segman için kanal açılabilir mi? Segman için rulman çapından daha geniş kanal açılacak kütük malzemeye ki segman oradan çıkmasın. Bu işler için CNC freze gerekecek elde yapmanın mümkünatı yok. Bir yerle konuşup anlaşmam gerek, alüminyum blok alıp CNC parçaları işlettireceğim. O da sıkıntı, bu işle uğraşmamamış birine denk gelirsem yandım. Kayseri'den pek ümidim yok, Ankara firması araştıracağım.

Boylam ile ne kast edilmiş anlamadım. Sonuçta bu rulmanı delemeyiz, eğip bükemeyiz, Bir çeşit içeride sıkıştırma tekniği gibi düşünmüştüm. Eskiden oyuncak arabaların tekeri çıkınca kağıt sarıp takardık, onun gibi birşey aklıma geldi nedense.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Bu uygulamada segman kanalini takoz icine acmak daha cok iscilik ve herseyden onemlisi makine ister.

Segman takozun iki basinda olacak. Rulman takozun iki basindan tasacak.

Bu is icin parca isletmek maliyetli is. Hazir takoz icine gomulu modeller var. Hatta plastik takoz icine gomulu ucuz modeller de var.

muhendisbey

Hocam X ve Y ekseninde yataklı rulman kullandım ancak sıkıntı Z ekseninde. Z ekseninde bir adım mili somunu iki de mil için yataklı rulman bana bayağı enli göründü. 1204 adım mili kullanmayı yanında da iki adet 12mm indüksiyon mili kullanmayı düşünüyorum. düşününce acaba 8mm'lik hassas millerden mi kullansam diyorum, ama onlar da aşırı pahalı.

Bir de yeri gelmişken sorayım. CNC sistemde 10mm kalınlıkta alüminyum tabla (mezar taşı  :) ) mı yoksa profil tabla mı daha iyi olur? Profil hep gözüme altı cıvık gözüküyor, acaba yanlış mı düşünüyorum?

asma

LME yerine farklı modeller kullanılabilir, şase uygunsa flanş tipi montajlar mümkün. LMEF gibi

http://www.euro-bearings.com/eurocatonline.pdf

z

Konuyu tam anlamadan cevap vermek zor. Z eksenini kibar yapmak istiyorsan evet Z ekseni biraz zordur. Yok kaba olsun dert degil dersen hazir bloklari vs kullan gitsin.

muhendisbey

Derdim kaba olmasın diye. Millerin rulmanını, adım milinin somunu içine alacak tek parça blok yaparak kabalık sorunu aşmak istiyorum. Rulmanları nasıl kullanacağım onu çözememiştim, Şimdi görünen o ki rulmanın tamamını gövdeye gömmek zor, ortadan bağlayıp alttan üstten segman atacağım. Daha sağlam olsun diye tamamını bloğa gömmek istiyordum, çok zor diyorsunuz.

z

Kibar olsun diyorsan gercekten cok zor. Dedigin gibi millerin ustunde rulmanlar, rulmanlarin ustunde rulman bloklari, rulman bloklarinin ustunde tabla tablanin uzerinde spindle motor vs iyice buyuyor.

Internetteki makinelere bakarsan nerede ise birbirlerinin kopyasi. Ozgun bir calisma yapmak istiyorsan Z eksenine cok kafa yorman lazim.

muhendisbey

Düşündüm, ray kullanayım dedim, sıkıntı şu raylar kuvvet uygulamaya gelmiyor. Dayanımlarına baktım 16mm mile yanlış olmasın 1500kg yazmışlar, tabi ihtimal vermiyorum. raya ise 150kg.

z

Tam tersi. Raylarin yatayda ve dikeyde yuk tasima kabiliyetleri daha iyi. Zaten fiyatlari da daha fazla.

muhendisbey

Hocam doğuş kalıbın 2014 kataloğu vardı oradan bakmıştım. Hassasiyet olarak alt destekli millerden daha hassas ancak taşıma kapasitesi olarak çok daha alt seviyelerdeydi. Arabaya dik gelen kuvvetlerde dayanımı bence de fazla ollabilir ama farklı yönden kuvvetlerde bilyalar dağılır gibi, sonuçta içi bakalit ne kadar dayanabilir ki?