Gridview seçilen satırın, satır numarasını almak

Başlatan Ecetinkan, 24 Ekim 2014, 14:33:41

Ecetinkan

Merhabalar,

Form1 de veritabanına kayit yapiyorum, Form2de bu yaptıgım kayitlari gridview kontrolunde görüntülüyorum.Şimdi gridview'de bir kayita sağ tıklayıp düzenle dediğimde gridviewdeki bilgilerin, Form1deki ilgili textbox alanlarına yüklenmesini saglamak istiyorum.Satır numarasını aldıramadım, ASP.Net'de e.commandargument ile aldiriyorduk ama burda neyi denediysem yapamadım. İnternette araştırdım fakat bulamadım..

dataGridView1.SelectedRows
dataGridView1.SelectedColumn
dataGridView1.SelectedCells
dataGridView1.SelectedRows[0].Cells[6].Value 

gibi şekilerde denedim ama yapamadım. Yardimci olacak var mı acaba ?

kimlenbu

aşağıdaki kodu biraz modifiye ederek kullanabilirsin. aşağıdaki kod seçili satırı ve sütunu buluyor. sen sadece seçili satırı bulu daha sonra istediğin kolonun değerini text boxa aktarırsın.

int rowindex = dataGrid1.CurrentCell.RowIndex;
int columnindex= = dataGrid1.CurrentCell.ColumnIndex; 
dataGrid1.Rows[rowindex].Cells[columnindex].Value.ToString()

kaynak : http://stackoverflow.com/questions/7657137/c-sharp-datagridview-full-row-selection-but-get-single-cell-value

Ecetinkan

int id = (int)dataGridView1.CurrentRow.Cells[14].Value;
            bag.Open();
            SqlCommand cmddx = new SqlCommand("select * from kayitlar where id=@id ", bag);
            cmddx.Parameters.AddWithValue("@id", id);

Kalın yaptıgım yer işime yarayan kısım oldu, sorunu çözdüm arkadaşlar. 14 rakamı benim tablomdaki id sutununa denk geliyor, ihtiyacı olan buradan faydalabilir.Bu işlemle gridviewe sağ tık düzenle yapıp bilgileri form1'deki ilgili alanlara aktardım