pic basic mi ccs c mi acil yardım

Başlatan hrnclk, 24 Ekim 2014, 21:00:30

hrnclk

pic programlamaya tekrardan baslıyacam ama daha önce basic de derlememe hatası veriyordu hala o hatalar devam ediyor mu? Ccs c mi kullanmalıyım acaba. ayrıca pic basic pro ve ccs c nin full sürümlerini paylaşabilir misiniz?

RaMu

Ben ağırlıklı ccsc kullanıyorum,
pic32 desteği yoktur.
Link için konudaki son mesajlara bak
https://www.picproje.org/index.php/topic,4523.0.html

Bu işte kalıcıysan Mplabx kullanmayıda düşünebilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Recep METE

Bence CCS C den vazgeçme. C diline en yakın derleyici. Ayrıca bu dili kullanan çok kişi olduğu için sorunlarına cevap veren çok olur.UyUygulama Örneklerini de cok fazla bulabilirsiniz.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Salih

Alıntı yapılan: semfero - 25 Ekim 2014, 08:05:08
Bence CCS C den vazgeçme. C diline en yakın derleyici. Ayrıca bu dili kullanan çok kişi olduğu için sorunlarına cevap veren çok olur.UyUygulama Örneklerini de cok fazla bulabilirsiniz.
+1

Murat Mert

S.A.
Prototon basic kullanıyordum. 3 yıldır CCS C kullanıyorum çok rahatım.
mert07

mustafa_cmbz

c den saşma bir basic çi olarak ben bile c kitapları sipariş ettim çok değil 1 ay içinde c de çalışmalara başlıcam.

Recep METE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 25 Ekim 2014, 12:15:13
c den saşma bir basic çi olarak ben bile c kitapları sipariş ettim çok değil 1 ay içinde c de çalışmalara başlıcam.
@mustafa_cmbz arkadaşım,  bu zamana kadar c dilini ogrenmemen büyük bir eksiklik bence. Siz Bir profesyonel üye olarak  sasirttiniz beni.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mustafa_cmbz

hayat şartları hep ertelememize sebep oldu.Lisedeyken falan kafamda çok büyütüğüyordum fakat şuan o kadar olmadığını gördüm 1-2 uygulama yapınca daha rahat ve kullanışlı olduğunu anladım.

ama okulu bitirmeden evlenince hayat insanı farklı arayaşların peşine düşürdüğü için vakit ayıramadım.

Karamel

hocam ben azacik basic azacikta c biliyorum. c bilgim basic bilgimden birazcicik daha fazla. visual basic ogrenince proton basic ile birseyler yapayim dedim ama c den sonra bana basic cok kullanissiz geldi. nedenide c dili fonsiyonel bir dil. yani siz bir fonsiyon yaziyorsunuz iste parametreleri fonsiyona yaziyorsunuz. o fonsiyon icersinde yeni degiskenler aciliyor. gerekli islemler yapiliyor ve acilan degiskenler fonksiyonun isi bitince yok ediliyor. boylece ramdan de tasarruf ediyorsunuz. kutuphaneler seklinde calisinca cok daha guzel oluyor(bu yaz kutuphaneler seklinde calismayi ogrenecegim) mesela siz tft kutuphanenizi yazdiniz. tft.c ve tft.h adinda kutuphane dosyalarinizi olusturdunuz. baska programlarda onlari kopyala yapistir yaparak ve projenize dahil ederek kolayca kullaniyorsunuz. atiyorum tft de sorun var. hemen tft kutuphanenizi acip nerede sorun oldugunu hemen buluyorsunuz vs. c dili cok guzel bir dil. ben 18 yasinda bir hobby ci olarak size c dilini oneriyorum.

hrnclk

ccs c nin en stabil sürümü hangisi ve bu sürümün full halinin linkini paylaşabilir misiniz?

MCansız

mikroişlemcilere PIC basic ile başladım sonra protona geçtim ve şimdi MikroC kullanıyorum bu aralar Mikroc arm ile uğraşıyorum size önerim pic basic veya protonla yapacaklarınız sınırlı CSS kullanmadım birşey diyemem ama fazlasıyla kütüphane + C dilinin olanakları + geniş işlemci yelpazasi vs.. olanaklarından dolayı  Mikroc yi şiddetle tavsiye ederim.

magic_gun

bu tip secim savası biter mi ? bence bitmez,,,
en iyi dil en iyi derleyici hakim olduğun dildir ( tabiki yoruma acık ve kişiden kisiye gore değişir)

kutuphane kullanımı .....
geliştirme suresini kısaltır ama istediğin kutupaneyi bulmamazsan ya işi yapamazsın yada asırı yavas calısır.
hazır kutuphane kullanmazsın lazım olan kutuphaneyi kendin yazarsın romdan ve ramdan kazanırsın cunku genel amaclı degil :)
bu durumda mplabX yada mpasm  1  -  digerleri   0

register bazında proglamlamak ve ASM gomebilmek için microC  ve mplabX gene benim acımdan önde gözukuyor
bu durumda mplabX ,  mpasm ve microC + 1

suyu cıkarılmış ansi C ( ccs c) nereye kadar C dilinin asıl amacı tasınabilir ve kolay port edilmesi degil mi ? bu ccs icin nerde ?

bana sorarsan mplab(X) tek geçerim

not: asm veya mplab(x) için bir sure sonra zaten butun kullandıgın cihazların kutuphanesi elinin altında kendin tarafından yazılmıs oluyor yeni kullanacagın baska bir periferal için sadce data sheet okuman yeterli olacaktır

saygılarımla :;
magic

hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com