Sınırları değişken olan bir belirli integral nasıl hesaplanır ? (Aklım durdu)

Başlatan baran123, 29 Ekim 2014, 00:24:08

baran123

yutupda eksik konuları mı giderirken kaya kaya üç katlı integralle karsılastım, bır kavramı merak ediyorum . Bir soruda sınırları degğişken olarak vermiş böyle bir soru nasıl çözülür ? örnek olarak

üst sınır z =2

integral (x^2 . y .z) dz

alt sınır z = 2 - (2x/3) - (y/3)

alt sınır ıntegrale nasıl yerlestırılır ? soyle paint cizimi olsa bile gosterirseniz cok memnun olurum

polleme

İntegral değişkeni z ise x^2y integral dışına çıkarılır ve integral z'ye göre alınır. Sonra sınır değerler uygulanır.

baran123

Hocam yani burada x^2.y normal integraldeki gibi carpım olarak dısarı alabılıyoruz sonra z yı nın ıntegralını alıyoruz z^3/3 dısarı cıkardıgımız x^2.y ile carpıyoruz sonra z yerine sınırları yazıp toparlıyoruz dogru anlamısmıyım ?

mesaj birleştirme:: 29 Ekim 2014, 00:47:27

Edit : pardon z^2 / 2 olarak

hasankara

integral(z)dz  =>  f(z)=(z^2)/2   =>  ( f(üst)-f(alt) ) * (katsayı)   =>  ( f(üst)-f(alt) ) * (x^2 *y)

polleme

Evet aynen ifade ettiğiniz gibi. Bu integral işleminden etkilenen tek değişken z'dir, diğerleri sabit gibi düşünülür.

Erhan YILMAZ

Bu üç katlı integral değil. x,y sabit z değişkenine bağlı normal tek katlı müstakil, belirli integral.

polleme

Üç katlı olması için içiçe üç integral işareti olmalı ve dx ile dy ifadelerini de içermeli.

baran123

Hocam aslında 3 katlıda ilk tarafını sordum sırasıyla dediğiniz gibi yapacağım teşekkür ederim

GreeN

integral sonucu = yx^2z^2/2 değerlerini yerine koyarsan , (x , y sabit )
sonuç = 2yx^2 - yx^2(-y/3-2x/3+2)^2/2
Terörü Lanetliyoruz.

polleme

Sonuç ile çok uğraşmadım ama öyle basit bir ifade çıkmıyor gibi. Son mesajdaki gibi bir sonuç görünüyor.