Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Program Mantığı

Başlatan fm, 29 Ekim 2014, 03:50:31

fm

Merhaba,

Tuş takımı kullanarak girdiğim şifrenin doğru olup olmadığını gösterecek bir program yazmaya çalışıyorum. Programın mantığını bir türlü toparlayıp kodu yazamadım. Mesela 4 haneli şifre girip karşılaştırma yapacak ve lcd ekranda doğru ya da yanlış uyarı verecek. Bu 4 hanenin sırası ile pic tarafından tutulması işlemi mantık olarak nasıl yapılmalı.

Düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler.

mir_as82

1-Disaridan sifrenin tutuldugu değişkenini alabilmen lazim.
2-O değişkenini program içindeki değişkenine aktarabilmen lazim.
3-Her giriş işleminde kullanicinin şifresini alip değişkende tutman lazim.
4-Şifrenin kendisi ile her defasında girilen şifreyi karsilastirman lazim.
5-Dogru ise programi yönlendirmeli. Yanlis ise de yonlendirmen lazim.

Kabil ATICI

-4 elemanlı 2 tane dizi tanımla,
1 tuş giriş için (tuşlarla gireceğin değer buraya gidecek) Data olsun
1 alarm için.
-1 tane hane sayacı
-hepsini sıfırla,alarm dizisinin değerini ya başta sabit bir değer girersin, yada EEPROM gibi öğeden okutursun, ama o zaman şifre değiştirme olayınada kafa yorman gerekir.
-tuş tarama ve taramada değer atamayı biliyorsun (en azından bildiğini varsayıyoruz)
-Hane sayıcı kontrolunu burada yapıp, hane sayacı 3'den büyükse bu bölümü es geçecek. (silme ve onaylama tuşları hariç)
-her tuşa basıldığında değer atamasından sonra hane sayıcısı ile ilişkili Data elemanına atanan değeri yazıyoruz ve hane sayacını 1 artırıyoruz.(yeni değer ekran varsa oraya yazılır)
-(bundan sonra hane sayaç kontrolu dışında)
-sil butonu için (Data ve hane sayacı silinir)
-Tamam butonu için (Data ve Alarm değerleri karşılaştırılır ikisi birbirine eşitse,uygun alarm çıkışı verilir (belli bir süre sonra alarm çıkışı kesilir), esit olsada olmasada Data ve hane sayıcı silinir. Ekran varsa tuş girişi için ekrana mesaj yazılır.
ambar7

fm

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi takip edip koda aktarmaya çalışacağım.

İyi çalışmalar.

Recep METE

Arkadaşım daha önce benim hazırlamış olduğum aşağıda linki olan şöyle bir çalışma var.Kodlar CCS C ile yazılmıştır. Bir bak belki faydası olur..İyi çalışmalar.

https://www.picproje.org/index.php/topic,52716.msg399442.html#msg399442
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

fm

Teşekkür ederim, oldukça yararlı bir proje olacak benim için. Elinize, emeğinize sağlık.