Mitsubishi servo motor nasıl sürülür ?

Başlatan computerboy, 29 Ekim 2014, 15:43:56

computerboy

Merhaba arkadaşlar.

MR-J3-40B kodlu ac servo sürücüm var. datashetini 7-8 saattir yarım yamalak ingilizcemle inceliyorum ama bir türlü yol kat edemedim. step ve dir sinyalleri ile süreceğim. ilgili pinleri bile bulamadım. önceden panasonic minas a4 sürücüm vardı onun datashetini ve internetteki kaynakları inceleyerek çözmüştüm. ama bununla ilgili bir bilgi bulamıyorum. yanlış sürücümü almışım bu model step ve dir sinyali ile sürülmüyormu acaba ? Bilgisi olan yardım ederse sevinirim. tabi ücretinide verebilirim.

Datasheet: https://www.mitsubishielectric.com.au/assets/IASW/sh030051c.pdf

computerboy

Arkadaslar bu motor surcusu sscnet denen fiberoptik plc ile calisiyormus mach3 uyumlu degilmis mitsubishi otomasyon tecrubesi olan birileri varmi yonlendiriseniz memnun olurum.

asma

Çalıştığım sahada benzerleri var:
MR-J2-10B 
MR-J2-20B
MR-J2-60B  gibi
A173 serisi CPU kullanan Mitsubishi PLC var ve makinenin PLC si ile haberleşerek çalışıyor. SSCNET ile haberleştiğini de biliyorum ama  :-[  bakım teknisyeni olarak sizin aradığınız tecrübeye sahip olduğumu sanmıyorum.
İlave axis veya yeni kurumda ürün önerme ve kurulumda satıcı firma yetkililerine danışıldığını ve ücretsiz destek verdiklerini hatırlıyorum.
Belki bazı sorularınıza cevap bulabilirim.

Kıolay gelsin.

computerboy

eywallah hocam model mr-j3-40b sadece bu modelin step ve dir girişi varmı bunu bilsem yeter bana en azından boşuna uğraşmamış olurum.

datasheet: https://www.mitsubishielectric.com.au/assets/IASW/sh030051c.pdf

linkteki datasheetin 83. sayfasında mo1 ve mo2 pinlerini kullanarak sürebilirim gibi geldi bana amma. pinler ne işe yarıyor tam kavrayamadım.

computerboy

Arkadaslar bu surucude linkteki datashetin 83. sayfasindaki mo1 ve mo2 pinleri ne ise yariyor neyi takip edecegim bu pinlerle pwm girisimi acaba. Ayrica bu surucunun step ve dir girisi yokmus.

Salih

Alıntı yapılan: computerboy - 03 Kasım 2014, 18:58:18
Arkadaslar bu surucude linkteki datashetin 83. sayfasindaki mo1 ve mo2 pinleri ne ise yariyor neyi takip edecegim bu pinlerle pwm girisimi acaba. Ayrica bu surucunun step ve dir girisi yokmus.

Türkiye'de servisleri varsa, oraya sorsan daha net bilgi edinirsin. Bende dokümana baktım bir şey anlamadım.

striger

mo1 ve mo2 analog cıkıs olarak gornuyor, ayarlardan parametreleri girip hangi bilgiyi gormek istiyosan secmen lazim, sayfa136 (PC09 MOD1), servoyu kontrol etme sansı yok bu pinlerle

computerboy

Evet hocam sordum bi kac firmaya ama karsimdaki muhatap bile tam ne oldugunu bilmiyor yada bana bileni denk gelmedi en sonunda step ve dir girisinin olmadigini ogrendim o garanti artik. :) simdide aklima takilan arabirim fiberoptik cozumleyici bir kartin olup olmadigi cevremiz ve otomasyon bilgimiz mitsubishi icin yeterli olmayinca bu bilgilere ulasmak olum.

striger

sscnet iii protokolunu incelemek lazim servoyu kontrol etmek icin pek ic acıcı gelmedi, surucuyu degistimek daha kolay bi cozum

computerboy

evet üstad haklısın. servoyu başlat, axis seç, hız bilgisini gönder, puls gönder v.s. v.s çok uzun iş. en iyisi sürücü değişimi.

Salih

Alıntı yapılan: computerboy - 04 Kasım 2014, 10:18:26
evet üstad haklısın. servoyu başlat, axis seç, hız bilgisini gönder, puls gönder v.s. v.s çok uzun iş. en iyisi sürücü değişimi.

Ben de baştan beri söyleyecektim de moralin bozulmasın diye cesaret edemedim. :)
En iyi yol değiştirmek.

computerboy

Budan sonraki işlerimde mitsubishiyi eleyeceğim teknik olarak türkiyede oldukça kısıtlı servisleri var.