16F883 MCLR pinini giriş olarak kullanmak

Başlatan elektroacemi, 30 Ekim 2014, 11:52:24

elektroacemi

Merhaba Arkadaşlar
16F883 MCLR pinini giriş olarak kullanıyorum, girişe tuş bağladım, tuşa basınca istediğim şekilde çalışıyor.
Ancak bazen o tuşu kullandığım zaman RESET leniyor. Bu resetlenme belli bir periyoda veya işleme bağlı değil. Bazen arka arkaya iki defa basınca ikisinde de resetleniyor. Bazen 20 kez basayım resetlenmiyor kendi görevini yapıyor.

Port a PULL-UP dirinci bağlı ve tuşa basınca nötr e çekiliyor.

Yazılımdaki sigorta bölümü:
Asm
CONFIG_REQ
__CONFIG _CONFIG1, INTRC_OSC_NOCLKOUT & WDT_OFF & DEBUG_OFF & FCMEN_OFF & IESO_OFF & BOR_OFF & LVP_OFF & CPD_OFF & CP_ON & MCLRE_OFF & PWRTE_OFF
__CONFIG _CONFIG2, WRT_OFF & BOR21V
EndAsm

Yazılımdaki giriş ayarlanması:
TRISE=%00001000

Bunların dışında yapmam gereken birşey var mı ?

Maxim

buton kontakları ark yapıyordur
butona seri 1k ve ucuna 1nf bağlayıp deneyin

pull up direncini 10k yapın
butonun bir ucu gnd
diğer ucuna seri 1k bağlı mclr ayağına gidiyor
mclr ayağında 1nf var diğer ucu gnd de

elektroacemi

Projede aynısı gibi yaptığım 3 buton var, sadece MCLR ye bağladığımda bu sorun oluyor. Pull up 3,3k idi , 104 mercimek bağlamıştım tuş basımında biraz gecikme olsun ve ark ı engellesin diye. Seri direnç bağlamayı ve diğer değerleri söylediğiniz gibi yapmayı deneyeyim.

Maxim

o tuşa basınca ne yapılıyor?
röle falan çekiyormu?

elektroacemi

Tuş programın o anki durumuna göre role de çekiyor, led de yakıyor, durum kontrolu de yapıyor. Reset lenme olayını tüm seçeneklerde yapabiliyor, sadece role çektiğinde değil. 

Mucit23

askb

Mecbur degilsen mclr pinini kullanma derim.16f88 li bir kart tasarlamıştım.mclr ve diger bir pine buton bağlamıştım.Her ikisine birden basılırsa role üzerinden dc motor çalıştırıyordu.
Bu tür çalıştırmayı yaptırdığımda pic'in bozulduğunu tespit edince,Mclr pinine baglı pini başka pine alarak sorundan kurtuldum.
Kolay gelsin.

OG

MCLR ye 5V luk zener bağla. MCLR GND arasına. Zenerin katodu MCLR ye.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroacemi

Hazır yapılmış pcb olduğu için büyük değişiklik yapamıyorum. Kondansatörü sokup belli bir süre denedim hiç resetlenme olmadı. Kesin sonuç için biraz daha denemem lazım. MCLR pinini giriş olarak kullanmak eski piclerde genelde böyle sorunlar doğuruyor mu ?

mesaj birleştirme:: 11 Kasım 2014, 10:55:15

Alıntı yapılan: OG - 31 Ekim 2014, 18:43:27
MCLR ye 5V luk zener bağla. MCLR GND arasına. Zenerin katodu MCLR ye.

Zener alıp deneyeceğim hocam.

Peki bunun mantığı nedir ? Neyi önlemek için zener bağlıyoruz.

elektroacemi

Slm arkadaşlar.
Uzun zamandır deneme yapıyordım.
100 nF yı sökünce resetmenle olmuyor. 100 nF yerine 47nF takınca da resetlenme olmuyor. 80 nF ve üzerinde resetlenme oluyor. Değer büyüdükçe resetlenme yüzdesi artıyor.

mustafa_cmbz

scop ile bakman lazım ne olduğunu bilmeden nasıl müdahale edeceğini bilemezsin.