transistör konusunda yardım

Başlatan burç tankal, 30 Ekim 2014, 15:11:41

burç tankal

Arkadaşlar, ekteki şemada gösterdiğim üzere 12V 8A bir yükü pic ile sürmek istiyorum. Bunun için 2n3055 transistör kullanmaya karar verdim. Pic'in çıkışlarının bu transistöre yeterli base polarması sağlayamayacağını düşündüğüm için araya 2n2222 transistör koydum.
Ancak; Pic pinini high yaptığım anda R1 direnci ve 2n2222 transistör inanılmaz derecede ısınıyor. Denemelerimde 2n3055'in base'ine 1k direnç koyduğumda ısınmanın ortadan kalktığını ancak bu sefer de 2n3055'in kolektör emiter arası yeterli akım akmadığını , örneğin yükü motor olarak düşünürsek, motorun yavaş döndüğünü farkettim. Buradaki hatam nereden kaynaklanıyor. Bu yükü en iyi verimde sürebilmek için tavsiyeleriniz nelerdir. Burada direnç değerleriyle mi oynamalı yoksa şemayı sil baştan mı çizmeli? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

t600

Patron 2n3055 yerine ırfz44 kullan , ırfz 44 ü pc817 optocupler ile sür ama araya 1 k koy , pc817 yi de 1 k ile pıc e bağla , ırfz44 e 10k pulap koy , yoksa olmaz

polleme

Bu tür devrelerde MOSFET en iyi çözümdür ama illa BJT denirse TIP142 gibi bir darlington tercih edilebilir.

Kabil ATICI

2N3055'i sürmek için kullanılacak 2N2222 akımı yetersiz kalabilir. En azından bir BD serisi transistör ile sürmek yerinde olur. Yada en iyisi Darlington tarzı bir transistör BDX65 gibi sürekli 12A darbeli 16A gibi akım sürme kapasitesinde bir ürün olabilir.
ambar7

burç tankal

Peki zahmet olmazsa pic-opto-mosfet  bağlantısını bir şema ile göstermeniz mümkün müdür? Bİr de Opto yerine transistör olur mu araya? Hatta hiç bi şey koymadan direk pic'den sürülemez mi?

polleme

İşte onun için TIP142 (veya BDX53 vs) demiştim. Tek direnç ve TIP142 yeter, 2N3055'e gerek kalmaz.

burç tankal

Peki TIP142'nin kolektörüne bağlı 12voltluk yükü sürebilmek için  pic'in 5 voltu yeterli olur mu? Eğer yeterliyse base'ye ne kadarlık bir direnç koymamız lazım?

polleme

Evet yeterli olur. Base ile MCU arasına 330 Ohm direnç koysanız base akımı yaklaşık 10 mA olur, hFE 1000 civarlarında olduğundan 10A civarında kollektör akımı akabilir, bunu yük sınırlayacaktır.

burç tankal

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

sadogan

IRL540N gibi logic level mosfet lere baktınızmı ?