kaliteli - sorunsuz e- stop buton önerebilir misiniz ?

Başlatan restore, 30 Ekim 2014, 16:44:19

restore

arkadaşlar kullandıgımız abb e-stoplardan (emergency stop) memnun degiliz.  zamanla kullanılmamaktan yada başka nedenlerden  arıza kayagı olabiliyor. ufak bir titreşimde  devreye girebiliyor yada  korumadan cıkmıyor. buna alternatif  tecrube ettiğiniz öneriler var mıdır ?

mustafa_cmbz

makdeniz

Allen Bradley veya Schneider'ın ürünlerini kullanıyoruz. Bir sorunla karşılaştığımızı hatırlamıyorum.

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

MC_Skywalker

Telemecanique  yani Schneider tavsiye ederim. 14 yıllık makinada siemens var hiç sorun çıkartmadı.

F.T

çalıştığı ortama göre voltaja göre bu emercansy butonların arıza oranı değişiyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kayatech

Alıntı yapılan: makdeniz - 30 Ekim 2014, 21:12:39
Allen Bradley veya Schneider'ın ürünlerini kullanıyoruz. Bir sorunla karşılaştığımızı hatırlamıyorum.

Ben de bu iki ürünü (metal seri) kullanıyorum. 
Yalnız kullanan kişiler acil durumlar için değil sistemi açıp kapatmak için kullanıyor.
Buna rağmen 1 tane dahi arıza çıkartmadılar.

f15eagle

Siemens buton konusunda gerçekten kaliteli, hatta eski ürünleri çok çok kaliteli taş gibi yapmışlar. Şimdiye kadar fabrikada değiştirdiğimi hiç hatırlamıyorum

restore

cihazlarda abb kullanılıyor.  24 volt ile calışmakta. ancak ortam tozlu  . butonları kontak sprey ile temizledigimizde sorun çözülüyor ancak bir süre sonra yine nüks ediyor. bir arkadaşımda schneider önermişti.

eski tiplerde siemens var. ancak abb nin yuvasına uyumlu degil. schneider i denemeliyim sanırım . yuvaya uyar umarım.

madpic

Ortamın tozlu olması ve toz cinsine göre arıza durumu değişiyor.
çalıştığım yerde ABB,Sıemens, Schneider,Emas.Çin malı  vs.vs
hepsini denedik dediğim gibi sorun toz ise aralarında hiç fark göremedim,
kontakların arasına girip açık devre oluyor,
yok akım buton üzerinden geçiyorsa favorim Schneider Sıemens, 2. sırada:

F.T

muhtemelen düşük voltajda kullanıyorsunuzdur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kayatech

Schneider yeni seri e-stop ürünlerinin kontak sertliğini değiştirip "anti bilmem ne" özelliği eklemişler.
Yani ufak dokunuşlarda kontağı kesmiyor. Belirli bir güç uygulamak gerekiyor.

ürün kodunu XB4BS542 'den XB4BS8442 yaptılar.

Eğer aşırı toz alıyor ise büyük makaronlardan  takın yada eriyen bant ile sarın alt kısımdan olsun bitsin.
Bu kadar sorun etmeye değmez bence :)

muhendisbey

Kumanda paneli yok mu? E izoleli yapın kumanda panelini olsun bitsin. Tek korumanız gereken zaten alttaki kontaklar. Acil stopu bozmak kolay değildir öyle, can emanet edilir ne de olsa.
Bir de şunu farkettim, acil stopu galiba amacı dışında kullanıyorsunuz. Makineyi durdurup başlatmak için buton kullanılır, acil stop değil. Makine istediğin gibi çalışmaz, tehlike durumu oluşur acil stop bir tek o zaman kullanılır. Yok mühürleme yapmadan acil stop kullanacağım derseniz bu durumun oluşması zaten kaçınılmaz.
Telemecanique, Siemens, Omron. Bunlardan şaşmamak lazım bu tip şeylerde.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

CaFFeiNe

Kullandığınız butondan ziyade ortamda iyileştirme yapmak lazım, toz kontak kısmına kolayca ulaşıyorsa hangi marka olsa problem çıkabilir, aşağıdaki gibi monte edilirse tozdan korunabilir

restore

benim cihaz bu

kontak bu

araştırdıgıma göre   schneider  de aynı tip. yani  aynı etkilere maruz kaldıgında aynı sonuçlar dogurabilecek. dış görünüş itibariyle . eger özel bir kontak yapısı yok ise.

olası acık noktalara silikon, bant v.s gibi şeyleri düşündüm. ancak butona temas eden nokta giriş cıkışını engelleyecek şekilde izole edemiyorum. kutulama durumu da  görseli bozacak.  gibi gibi...

neyse bakalım. biraz daha araştırayım. teşekkür ederim arkadaşlar.

böyle şey olmaz yav. nasıl dandik yapabiliyorlar anlamıyorum.  eski butonlar vardır taş gibi... niye bunu kullanmışlar...

muhendisbey

Yeterince buyuk bir makaron ile kaplayabilirsin. Makaronda pek bilinmez ancak soyle bir ozellik var. Makaronu cok isitirsan erimeye baslar. Bu noktada pense gibi bir aletle eriyen ucu bastirirsan yapisir. Baglantini yap makaronu yanindan ince bir tornavida ile del ve kablolari disari cikar. Makaronu isit buz. Acil stopun alt tarafi acik kalacak. Bu noktada makaronu erit ve karga burnu yada penseyle bastirarak muhurle. Daha kolayi ancak anti profesyonel bir poseti ve plastik kelepce kullanarak yaparsin. Veya arkadasin onerisi gibi kutulu butonu sisteme kutu gorunmeyecek sekilde gomersin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.