yardım - yarım köprü mosfetlerin yanlış tetiklenmesi

Başlatan magnetron, 31 Ekim 2014, 11:20:37

magnetron

merhaba  forum

ultrasonic generator yapmaya çalışıyorum

devre aşağıdaki gibi

http://postimg.cc/image/ugl08gtpl/

resimde çizdiğim gibi mosfetlerin gate voltajında istenmeyen pikler oluşuyor

örneğin alt mosfet mikroişlemciden ON sinyali gelince üst mosfetin gate'inde resimde çizdiğim gibi pik oluşuyor
veya tam tersi

gateleri süren devrede optokopler ve 74LS04 inverter var bunlar mikroişlemciyi power devresinden ayırıyor

http://postimg.cc/image/n209ttx7t/

o da burda

mosfet gateleri IR2113 'ten 47 Ohm dirençle bağlı

IR2113 devresi kitabında olduğu gibi bir fark yok onu da koyabilirim istenirse

bu istenmeyen pikleri nasıl yok edebilirim

teşekkür

restore

düşük esr li tantal kapasiteler kullanmayı deneyin. 
dead time ı  biraz daha arttırabilirsiniz.
birde bootstrap diyotu schotky  yada hızlı diyot ile denemekte fayda var

bayelektronik

aynı bozukluk ir2113 giriş sinyalinde de var mı?

magnetron

değerli forum üyeleri,

konuyu ilk açtığım problemi Gate direncini 100 Ohm yaparak çözdüm

bu sefer başka bir problem var o da şu

IRFP460 yarım köprü mosfetlerin gate 'inde parazitik osilasyon oluşuyor ( PWM ler açık değilken )

bu osilasyon da her iki mosfeti tetikliyor ve güm

bu osilasyonu nasıl yok edebilirim ?

gate source arasına 15 K direnç atsam işe yarar mı ?

ya da başka ne yapabilirim ?

teşekkür

devrenin resmi

http://postimg.cc/image/4rp4a4q5l/

HexfeT

PWM off iken ir2113 ve öncesindeki elemanlarda besleme voltajı var mı? Besleme almayan bir elemanın çıkışları yüksek empedans konumuna geçip sorun çıkarabilir.

Gate hatlarının kablo ile taşınıp, üstelik kabloların bobin gibi kıvrılmış olması hiç sağlıklı bir durum değil.

Devre şebeke gerilimi ile mi çalışıyor? Öyle ise osiloskop probunun şasesini toprak hattı dışında herhangi bir yere dokundurmak dahi felaket olur. Tabi osiloskop şebekeden izole değil ise.

EGE

Alıntı yapılan: HexfeT - 17 Kasım 2014, 00:53:05
PWM off iken ir2113 ve öncesindeki elemanlarda besleme voltajı var mı? Besleme almayan bir elemanın çıkışları yüksek empedans konumuna geçip sorun çıkarabilir.

Gate hatlarının kablo ile taşınıp, üstelik kabloların bobin gibi kıvrılmış olması hiç sağlıklı bir durum değil.

Devre şebeke gerilimi ile mi çalışıyor? Öyle ise osiloskop probunun şasesini toprak hattı dışında herhangi bir yere dokundurmak dahi felaket olur. Tabi osiloskop şebekeden izole değil ise.

Mosfet driver kulanacaksınız ,

TC426
TC427
TC428

HexfeT

magnetron

PWM OFF iken bütün devre enerjili

hem uC tarafı hem IR2113 hem de 300 V DC link

resimdeki gate hatlarındaki kabloları da kaldırdım PCB üzerinden gidiyor

derdim şu ;

devre yukarda dediğim gibi enerjiliyken PWM OFF durumunda kendi kendine mosfetler tetikleniyor ve patlatıyor

google da gatelerde osilasyon olabildiğinden sözetmiş fakat nasıl engellerim - tecrübesi olanlara sorayım dedim

uC den gelmesine olanak yok ilk mesajdaki resime bakın orda iki optonun da aynı anda çalışmasını engelledim