Acill...Şebeke akım ve gerilim ölçümü

Başlatan okay57, 31 Ekim 2014, 14:18:08

okay57

Şebekeden çektiğim akımı ve şebeke gerilimini pic ile ölçmek istiyorum.Acaba akım ve gerilimi ölçen ve ölçme bilgisini dijital bilgiye çevirip pice verebileceğim bir cihaz var mı? Ya da bu ölçme işlemini nasıl yapabilirim?

diot

okay57

la55p akım sensörüyle akımı ölçmeye çalıştım akım sensörünün çıkışını PIC18F4550 mikrodenetleyicisine verdiğimde bilgisayarla PIC arasında kurmuş olduğum usb bağlantı kopuyor.

trinity

Sensörü nasıl bir opamp devresiyle sürüyorsunuz? çıkışta parazıt alıp pici resetliyor olabilir. Bu sensörün çıkış devresini filitreli yapmak gerekir.

okay57

Sensörün çıkışını picin ilgili pinine uygulayıp en büyük değeri bulma yöntemiyle ölçme yapmaya çalışıyorum değeri ölçüyorum ama usb bağlantım kopuyor.
Acaba gerilim ve akım bilgisini dijital bilgiye çeviren devre ya da cihaz var mı?

mesaj birleştirme:: 31 Ekim 2014, 17:57:00

Sensör çıkışını bağladığım pine 100nf lık kondansatör bağladım.Başka nasıl bir filtreleme yapabilirim

r32mp

Mcu'nun beslemesine paralel kondansatör yerleştirmeyi denedinizmi ?

Allegronun sensörleri var.Şunlar :

http://www.allegromicro.com/en/Products/Current-Sensor-ICs/Fifty-To-Two-Hundred-Amp-Integrated-Conductor-Sensor-ICs.aspx

Doğrudan dc çıkış veriyorlar. 2,5 v ile 5 volt arası + değer 0 ile 2,5 v arası - değerdeki akımı gösteriyordu aklımda kaldığı kadarı ile. Tam terside olabilir.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

okay57

100nf lık beslemede kondansatör var.Pic sinyaldeki gürültüden etkileniyor sanırım.

trinity

bu sensör için internette birçok opamlı örnek devre var, araya bir opamp arkasına birde filitre takman gerekli. direk bağlantıyla olmaz

okay57

@trinity- sensör çıkışına sinyali yükseltmek için mi opamp bağlayacağız.Acaba opampsız pice uygulamamız neden uygun olmaz.

trinity

sensör şebekeden aldığı harmonikleri pic'e aktarıyor, pic te bu gerilim yükselmelerinde dolayı resetleniyor. bütün filitre devreleri sinyali filitrelerken zayıflatır. bunun için opampla yükseltme yapılması şarttır. ayrıca opamp sensörle pic arasında empedansıda uyumlaştırır.

elektronikte bazı şeyler dışarıdan çok kolay yapılır gibi gözükür ama tekniğine girince zorlukları yavaş yavaş ortaya çıkar.

GreeN

Sensör çıkışını bir dirençle(direnç değeri datasheet) alıyorsun. Gerilim izleyici kullan.
Terörü Lanetliyoruz.

artapon

akım ölçmek tamamda. ac gerilimi nasıl ölçücez şebekede. bunun için sensör var mı? ya da şebeke gerilimini ölçme gücü olan true RMS sensör modeli bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgi verirse çok sevinirim....
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

okay57

Arkadaşlar şebekeden geçen akımı ölçüyorum.Daha önceden bir arkadaş anolog aldığın sinyalinin gnd si ile pic in gnd sini birleştirmen gerekiyor demişti acaba böyle olması mı gerekiyor sakina yanlış anlaşılmasın o arkadaşı yermek gibi bir niyetim yok ben şuan gnd leri birleştirmeden doğru ölçüm yapıyorum birleştirdiğimde ise çok hatalı bir ölçüm yapıyorum.Gnd leri birleştirmeden yaptığım ölçüm doğru ama ya mantaletesi?

mesaj birleştirme:: 10 Aralık 2014, 23:30:19

sinüsoidal sinyali mi  rc filtre ile doğrulttum onu da belirteyim

Erol YILMAZ

Semasiz hangi gnd olduğunu anlamak zor oluyor biraz.
Mcu nun gnd si şebekeden izole mi?
Vs vs sema var mi?

okay57

mesaj birleştirme:: 11 Aralık 2014, 00:38:26

Bunun uygulamasını yaptım