Cep Telefonundan Sinyal Alma

Başlatan Erdinçbavaş, 08 Kasım 2014, 19:19:23

POWER

@Erdinçbavaş
benim anlamadığım batarya neden ölüyor.birde batarya telefona takılımı yoksa telefondan ayrımı çalışıyor.telefona takılı çalışacaksa telefonun şarj girişine dc 5-6v ver telefon bataryayı şarj etsin.yada benim anlayamadığım ince bir noktamı varda bu kadar sorun çıkıyor.
edit:
son mesajdan anladığım kadarıyla bataryanın sürekli şarjda kalmasından bataryanın öleceğini düşünüyorsun.iyi bir sarj sitemi mevcutsa böyle bir şey olmayacaktır.keza cep telefonlarının şarj devreleri oldukca sağlıklı çalışıyor endişeye gerek yok.madem öyle bataryayı devre dışı bırak.yani bataryanın telefona bağlanan uçlarına max.4.2v ile besle hiç bir problem olmaz.bataryadaki üçüncü uç bilgi ucudur onu kullanmana gerek yok.
TB6BKG

mehmet

Batarya kullanmak mecburi mi? Bataryanın pilini çıkarıp
devresi kalsın. Pilin bağlantı uçlarına 3.7 - 4.2V. arası bir
gerilim uygulayın. Batarya uçlarını da telefona bağlayınız.
Telefon batarya varmış gibi davranacak. Ayrıca şarj
kısmını da kullanmayacaksınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erdinçbavaş

Yoğunluktan siteye fazla giremedim.Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler..Ramu kardeş doğru söylersin cep tlfnu ile bu iş amatörce sana hak veriyorum.
Benimde nihayi amacım bu isteklerimi gsm modülü tek bir kart üzerinde birleştirmek.Fakat şimdilik bu şekilde hareket edebiliyorum.
Son olarak muratdu kardeşimin dediğini yaptım.Dijital zaman saatin den şarj aletini sürdüm.3 günde bir şarj ediyorum.
Telefonlar (akıllı olmayanlar) şarj olurken yaklaşık 0.5A çekiyor(7805 veya lm338 i aşırı ısıtıyor).Mehmet kardeş dediğin fikir iyi ama denemedim.Peki elk. kesilince nasıl olacak telefonu yeniden açmak zorunda kalmaz mıyız?

Erdinçbavaş

BİLİRSHOP kardeşim teşekkürler.Söylediklerinizi uygularım.Haklısınız makine nasıl çalışacak elk kesilince:)Fakat tlfnu açmak için tuşunu basmak gerekecek ozamanda makineyi açmalıyız.Ama telefonu açmak için  buton yerinden dışarı ek alabilirim. Peki  batarya dolunca şarjı otomatik kesen şarj aletleri sürekli takılı olursa ne zaman şarj edecek.Yani batarya %100 oldu şarjı kesti tekrar şarj için %99 umu bekleyecek yoksa %10 mu?Sağolun.

POWER

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 26 Kasım 2014, 23:02:24
Bildiğim kadarıyla 14.5 voltla şarj ederler. ve voltaj farkı arttıkça doğru orantılı olarak artan amper farkını kullanıyor.Yani şarj %95 dan sonra daha yavaş şarj ediyor ve % değeri düştükçe ters orantılı olarak şarj hızı (şarj amperi) artıyor. Tabiki daha farklı sistemlerde var ama piyasadaki genel ürünlerinin çoğunun bu şekilde çalıştığını düşünüyorum.Yani şarj aleti bataryanın dolu olup olmadığını amper değilde voltajdan algılar.Yani basit 1 amperlik şarj aleti ile kamyon aküsünü 3-5 günde şarj edebilirsiniz.
benim incelediğim sistemlerin çoğunluğunda, pilin doluluk oranını pile akan akımın algılanmasıyla algılandığını gördüm.voltajınada bakılabilir tabiki.hatta daha profesyonel sitemlerde akımınada-voltajınada bakılıyor.
TB6BKG

POWER

doğru söylüyorsun.voltaj farkı azaldıkca akımda azalacaktır.voltaj farkı arttıkca akımda artacaktır.
TB6BKG