Ynt: Ekran Kartı Tamiri Türkçe Ayrıntılı Video Anlatım

Başlatan sayangku, 16 Kasım 2014, 23:10:25

sayangku

sa degerli arkadaşlar  ben internetten  leptop ekran kartı tamiri video buldum çekim kalitesi ve adamın anlatış şekli çok iyi ben hiç sıkılmadan izledim
meraklısına tavsiye ederim ve bildiginiz bilgiler varsa bu konu altında yazarsanız daha iyi bir bilgi kaynagı olmuş olur konu
izleme linki : http://www.youtube.com/watch?v=Edzx8dvBejw#ws

mesaj birleştirme:: 16 Kasım 2014, 23:12:27

https://www.youtube.com/watch?v=Edzx8dvBejw

baran123

Karamel

hocam gercekten cok zor is... sizi tebrik ederim :) videonun ilk basinda gitti laptop dedim icimden :) ama sonunda sorunsuz calisti... ::)

hocam ben iki sey merak ediyorum.

birincisi bga yi soktugunuz ve yerine geri taktiginiz makinanin adi nedir? vede fiyati ortalama ne kadar olabilir?

ikinciside hocam. sanirim bga cipi elinizle yerlestirdiniz.... kayik olup olmadigini nasil anliyorsunuz? yani soyle dusunelim. mesela bga yi ogrenme amacli bir pcb tasarladim ve bu pcb uzerine calisacagim. daha calisip calismadigini bilmiyorum. mesela kartta microcontroller var ve kod yazacagim ona. bga yi lehimleyince %100 dogru lehimledigimizden nasil emin olabiliriz?

Melih1802

Kart üzerinde BGA sınırları çizilmiştir. Göz kararı ile bu sınırlar içine yerleştiriseniz lehim topları eridiğinde BGA kendiliğinden  yerine oturacaktır.

Karamel

Alıntı yapılan: Melih1802 - 17 Kasım 2014, 00:00:46
Kart üzerinde BGA sınırları çizilmiştir. Göz kararı ile bu sınırlar içine yerleştiriseniz lehim topları eridiğinde BGA kendiliğinden  yerine oturacaktır.

hocam bende suan bunu dusunuyordumda. aklima soyle birsey takildi. yazin cinde yaptirdigim pcblerde topsilk yani malzemelerin yerlesimlerini gosteren cizgiler yaklasik 1mm kadar kayikti. yani bazi pcblerde yerlesim cizgileri yaniltici olamazmi?

mesaj birleştirme:: 17 Kasım 2014, 00:04:49

yani hocam elektronik dunyasi sanirim bga ya dogru gidiyor. yazin bga ile bir calisma yapmak istiyorum ama goz karari seyler korkutuyor beni. bu isin biraz daha kesin cozumu yokmudur ki? yani goz karari faktorunu ortadan atalim gitsin?

Melih1802

Kayıklık başka bir sorun. Sonuçta ya makine dizgisi yada el dizgisi olacak. Elde gözle hizalamaktan başka seçenek yok. Ben bu şekilde yüzlerde MicroBGA lehimledim inan hiç biri kaymadı ve hepsi çalıştı, Üstelik bunu sıcak hava tabancası ile yaptım.

Karamel

hocam acaba topsilk yani malzeme yerlesimini gosteren sey ile degilde toplayer la yani yol olarak |_  seklinde bga nin dort kismina tam yerini gosteren belirtecler koysak? sonucra topsilk kayabilir ama toplayer ne ise o. belirteclerde bga pinleride milimetrik olarak hizalanmis olur. belirtecleride biraz kucuk tutarsak toplayer in alanindan calmamis oluruz?

mesaj birleştirme:: 17 Kasım 2014, 00:32:13

hocam resimdeki gibi oldugunu hayal edin. orta kisimdakiler padler. koslerdekilerde toplayerdan yol gibi hiza belirlemek icin. boyle hata minimuma inermi ki?

OG

Alıntı yapılan: sayangku - 16 Kasım 2014, 23:10:25
sa degerli arkadaşlar  ben internetten  leptop ekran kartı tamiri video buldum çekim kalitesi ve adamın anlatış şekli çok iyi ben hiç sıkılmadan izledim
meraklısına tavsiye ederim ve bildiginiz bilgiler varsa bu konu altında yazarsanız daha iyi bir bilgi kaynagı olmuş olur konu
izleme linki : http://www.youtube.com/watch?v=Edzx8dvBejw#ws

mesaj birleştirme:: 16 Kasım 2014, 23:12:27

http://www.youtube.com/watch?v=Edzx8dvBejw

Beklentisi olmadan ülke insanına öğretme gayreti.
Tebrik edilesi bir kardeş, işi gücü rast gider inşeAllah..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

Alıntı yapılan: Karamel - 17 Kasım 2014, 00:27:05
hocam acaba topsilk yani malzeme yerlesimini gosteren sey ile değilde toplayer la yani yol olarak |_  seklinde bga nin dort kismina tam yerini gosteren belirtecler koysak? sonucra topsilk kayabilir ama toplayer ne ise o. belirteclerde bga pinleride milimetrik olarak hizalanmis olur. belirtecleride biraz kucuk tutarsak toplayer in alanindan calmamis oluruz?

mesaj birleştirme:: 17 Kasım 2014, 14:32:13

hocam resimdeki gibi oldugunu hayal edin. orta kisimdakiler padler. koslerdekilerde toplayerdan yol gibi hiza belirlemek icin. boyle hata minimuma inermi ki?

Kenar işaretçilerini Lehim adacıklarınla aynı ölçeklendirirsen hiç sorun olmaz.

mustafaelektro

BGA pad'lerini üretebilen bir firmanın silkscreen baskısını kaydırma toleransı da düşüktür. Yani bu elle yerleşim yapacak olan kişi bu çizgilere güvense yeterli olur. arkadaşların da söylediği gibi entegre kendini toparlar. Hatta lehimlerken cımbızla minik darbeler vurarak nasıl bir toparlama yaptığını farkedebilirsiniz.
Eğer makina dizecek ise entegre köşelerine "Fiducial point" ekleyebilirsiniz. makina bu malzemeyi yerleştirirken. pcb kenarlarındakine güvenmeyip, hassas yerleşim için entegre köşelerine koyduğun fiducial point'leri okur ve onlara güvenir.