Evde Grafen yapmak

Başlatan z, 18 Kasım 2014, 01:43:24

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

एक होना

hocam bu nedir ? ne işe yarar ? yabancı bir lisana sahip değilimde.

z

Teknolojik bir urun oldugu icin koydum. Karbon atomlarinin bal petegi seklinde dizilmis haline grafen deniyor imis. Nobel odulu almis.

Detaylari http://tr.wikipedia.org/wiki/Grafen

Wikideki bilgiler oldukca ilginc.

Silisyum ile yapilan moslarda belli bir boyutun altina inilemeyecek ve gittikce limit noktaya yaklasiliyor.

Fakat Grafen 1 atom yuksekliginde yani cok cok ama cok kucuk transistor yapimi mumkun imis.

Grafen cok iyi elektrik iletiyormus. Vs vs.

Evde grafen yapiverin gari.

fbkaya

ingilizcem iyi olmadığı için anlayamadım, acaba nasıl yaptığını anlatabilirmisiniz ?

teknisyen_1453

Grafit (kurşun kalemin içindeki) + hidrojen peroksit ( oksijenli su)  ile karışınca Grafen e dönüşüyor....

z

ido2323

"this is an "tri chloride inticated graphide" compound" :S ulan bu ne tam adı ne?

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2015, 23:57:11

"this is an "tri chloride inticated graphide" compound" :S ulan bu ne tam adı ne?

Karamel

hocam kimyada compound(bilesik) isimlerinin okumasi diye birsey var. mono. di. tri. tetra. penta. hexa. hepta. octa. nona. deca. diye gidiyor olmasi lazim. ide ekide okurken geliyor. klor 3 birlesigi yaziyor orada. (yanlis birsey soyluyor olabilirim. kimyam iyi degildir)

mesaj birleştirme:: 24 Ocak 2015, 00:22:33

yani Cl3 olmasi lazim hocam. cloride diye okunuyor. Turkce sini tam olarak bilmiyorum.

ido2323

IUPAC adı yok ortada tri chloride ile indirgenmiş komponent diyor ama adı ne soyadı ne söylemiyor.

Karamel

hocam kimya en sevmedigim sey.... o yuzden yine yanlis birsey soyluyor olabilirim ama bilesiklerin ozel isimleri oluyormu ki? mesela h2so4 un ozel bir ismi varmi?  :-\

fatih6761

Elementin latince adına yapılan eklemeler genelde kök ya da yükseltgenme basamağını gösterir.
Cuprous Chloride -> Bakır(I) Klorür
Cupric Chloride -> Bakır(II) Klorür
Ferrous Chloride -> Demir(II) Klorür
Ferric Chloride -> Demir(III) Klorür
(NO3-) -> Nitrat(Nitrik)
(NO2-) -> Nitrit(Nitröz)
(NO2+) -> Nitro
Chlor-ine -> Cl2
Chlor-ide -> Cl- Türkçesi Klorür diye okunur. Bildiğimiz sofra tuzu Sodyum Klorür
Chlor-ate -> ClO3-
Per-chlor-ate -> ClO4-
Hypo-chlorite -> ClO-

Burada trichloride dediği 3x(Cl-) oluyor. Bu organikte 3 defa klorlanmış bir organik bileşik olabilir.
Mesela kloroform -> (1,1,1)-triklor-metan
Bu klorlu bileşiklerde klor karbondan daha elk. neg. olduğundan klor -1, karbon +1 gibi davranır. Karbon bu klorunu başka bir karbon ya da hidrojen ile değiştirdiğinde 0 veya -1 basamağına indirgenir.

Bu madde HC(Cl3) olabileceği gibi CH3-C(Cl3) veya C6H3Cl3 de olabilir. İlki triklormetan, ikincisi (1,1,1)trikloretan, üçüncüsü ise (1,2,3)triklorbenzen veya (1,2,4)triklorbenzen olabilir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.