Profesyonel Yazılımcı olmak için Nasıl Bir yol çizilmelidir ?

Başlatan HeCToR, 18 Kasım 2014, 12:22:03

SBTECH

profesyonel olmakla bir işi çok iyi yapabilmekle çok para kazanabilmek arasındaki bağlantı ne yazık ki çok zayıf. çok şey bilmekte çok para kazanmak anlamına gelmiyor, bu tarz işler yazılım - elektronik tasarım vb. biraz insanın içinden gelmesi gereken sanatçılık gibi bir şey, çok iyi bir sanatçı olup sefalet içinde ölmekde var , düzene ayak uydurup daha kolay para kazanabilmekte , yani özetlersem bu işler para için yapılacak işler değil zevk için yapılacak işler :)
Elektronik ilimdir..

mufitsozen

Alıntı yapılan: gerbay - 24 Kasım 2014, 09:33:36
profesyonel yazılımcı tükandaki yazılımları gelen müşteriye çok iyi satış yapan yazılımcıdır..

+100
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

XX_CİHAN_XX

Herkes benzer şeyler yazmış bende kendi yorumumu yazayım. Profesyonellik deyince alanında uzman kişiler akla gelir ancak bu eksik bir tanımdır. Profesyonel olmak o alandaki bilgi birikimi ve tecrübeleri çok iyi satabilmek demektir.
Tersi mantıkla düşünürsek çok iyi bilip bunu maddi anlamda kazanca çeviremeyen kişilere de amatör sıfatını yakıştırabiliriz. Çünkü bu işi ya hobi olarak ya sevdiği için yapıyordur. O işte uzman bile olsa amatör olarak o işi icra ediyor denir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Profesyonelligin bilgi ile alakasi yok. Ugrastigi isten para kazanan kisi profesyoneldir.

Nice profesyoneller bilirim. Bilgi nerede ise sifir ama para .... gibi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Alıntı yapılan: z - 24 Kasım 2014, 11:37:43
Profesyonelligin bilgi ile alakasi yok. Ugrastigi isten para kazanan kisi profesyoneldir.

Nice profesyoneller bilirim. Bilgi nerede ise sifir ama para .... gibi.

Hocam para kazanmak biraz nasip isi diyorum. Adam ilkokulu zamanında zor bitirmiş. Şimdi yanında eleman olarak mühendisler çalıştırıyor.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

remzi

Okuduğun okul ne kadar artarsa para kazanma olasılığın o kadar azalır...

mir_as82

Profesyonelliğin bence para ile ilgisi yok. Çünkü nice milyon dolarlık projelere imza atan yazilimcilari cok fazla maaş almayan insanlar yetiştiriyor.
Profesyonellik yaptigin isin hakkini vererek yapmaktır.
Eğer sen yazilim yaparken yazdigin dili iyi biliyor ve işini en iyi yapacak şekilde kendini zorluyorsan profesyonel olmasan bile profesyonel olma adayisindir.
Benim yazilim ile bilgim buradaki ustalarim kadar değil ama sunu gördüm ki iyi yazilimin temeli o işi iyi bilen ve iyi anlatan egiticilerden eğitim almak ve calismaktan geçiyor.

mufitsozen

konu basligi 18inde acilmis, 7. gune girerken hala oolemi olur boolemi olur da olur!  :P

Bende az konusup cok calisarak, ureterek olur diyorum ve bu konudan cikiyorum :)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

erpay

Profesyonel deyince aklımıza nedense hep uzmanlık tarzı şeyler geliyor ama hocalarımın dediği gibi profesyonellik yaptığımız işten para kazanma anlamına geliyor her türlü branşda. Bu açıdan baktığımızda profesyonel bir yazılımcı olmak iyi bir yazılımcı olmayı gerektirmez, iyi olmanız gereken alan çalıştığınız piyasının ihtiyaçlarını bilip ona yönelik paraya dönüşecek işler yapmaktır. Şahsen çalıştığım yerde bu tarz işler geliyo bir bilgi gerektiriyo mu derseniz hayır.