3v3 ve 12v icin smps LM2676

Başlatan srtlkn35, 20 Kasım 2014, 21:30:22

srtlkn35

Merhaba arkadaslar,

Uzerinde calistigim bir proje icin 3v3 ve 12v voltaj seviyelerine ihtiyac duydum. Lineer regulator yerine smps kullanmayi uygun gordum ve bunun icin LM2676-adj entegresini sectim.

Datasheetteki bilgilere bakarak max 3Amper cekebilmek icin tavsiye edilen tum urunleri edindim. PCB bastirdim ve karti bitirdim.

Test asamasina geldigimde 3v3 ve 12v devrelerinde  yuk yok iken istedigim gerilim degerlerini okudum. Fakat yuk bagladigimda (3v3 - 1.5ohm & 12v - 4.5ohm) istedigim sonuclari goremiyorum. 3v3 voltaj degerim 1.2V oluyor. 12V ise 6V ile 16V arasinda zamanla random degisen degerler aliyor.

Kullandigim tum malzemeler,sematik bilgilerim, boardun pcb designi ve board fotograflari asagida yer almaktadir. Gorus ve onerilerinizi bekliyorum. Iyi gunler dilerim.

http://imgur.com/a/3DTFQ?gallery [1]

For 3v3 SMPS icin:

IC: 1x LM2676-ADJ, Inductor: 1x P0841, Output Cap: 2x 100uF (10V 1.1A(Irms)), Input Cap: 2x 4.7uF (50V 0.6A(Irms)), Boost Cap: 1x 10nF, Schottky: 1x 40V (3A), FeedBack Res: 1K & 1K74

For 12V SMPS icin:
IC: 1x LM2676-ADJ, Inductor: 1x PE54039S, Output
Cap: 2x 47uF (20V 0.9A(Irms)), Input Cap: 2x 4.7uF (50V 0.6A(Irms)), Boost Cap: 1x 10nF, Schottky: 1x 40V (3A), FeedBack Res: 1K & 9K1

ceyhanan

Yükten kastınız nedir. Tek bir led sürmeyi denediniz mi? Durum aynı mı? Ben 5 ve 10 volt regüle devrelerimde 100uH bobin kullanıyorum. Bobin değeriniz düşük olabilir.

Kabil ATICI

Güç kaynaklarınızın çıkışını osiloskop ile inceleyin. Değer değişimleri varsa, ya bobin gerekli akım geçiremiyor, yada çıkış kondansatörünüz yeterli regülasyonu sağlayamıyor.

Bunun için yükü kademeli olarak artırın. O zaman daha iyi gözlemleyebilisiniz.
Bobin ve kondansatör değerleri için üreticinin veri kağıdında değişik ürünler için verilmiş listeler yer almaktadır.
ambar7

sfiber

lm2676 ile aynı anda 3 tane mg996r süren bir devrem vardı ve osiloskopla incelediğimde bahsettiğin dalgalanmaları görebiliyordum,siz bunu tam olarak ne için kullanmak istiyorsunuz.

srtlkn35

Cevaplariniz icin tesekkur ederim,
Yukten kastim tas direnclerdi. Fazla akim cekebilmek icin tas direncleri kullandim. Bobin degerimi datasheet bilgisine bakarak sectim.
Elimde guc kaynagi kullarak 3v3 ve 12V ile besledigimde sorunsuz calisan kartlar var, fakat ben bunlari guc kaynagindan degilde smps devresi ile beslemek istiyorum, fakat bu sorunla karsilastim. Kondansatorlerde I rms degeri var ureticilerin hazirladiklari datasheetlerden bu degerleri inceledim. Sorun olmayacak olanlari yine dahasheettekilerden sectim. 3V'a kadar dusmesi kabul edilebilir belki ama 3v3un 1.2Volta dusmesine anlam veremiyorum

CLR

LM2676 çok kullandığım ve sorunsuz çalışan bir regülator, şemana baktığımda giriş kapasitörlerin düşük görünüyor ve çıkış kapasitörlerinide toplamda en az 220uF kullanırsan iyi olur. Mesela şemada çıkış kapasitörlerini 200uF göstermişsin ama pcb'de farklı değerler kullanmışsın,  2*47uf=90uF olmuş ve nerdeyse tam güçte çalıştırmaya çalışıyorsun, minimum toplamda 180uF kullanmanı tavsiye ederim.

Başka yapmadığın şeyler varmı incelemedim ama bu problemi çözmek kolay, önce çıkış kapasitörlerini doğru değerde kullan, sonra boşta ve çıkış 100mA-500mA gibi olacak şekilde yük bağla çıkış stabilse sonra tam güçte test edersin.
Mesela çıkış 1.2V'a düştüğünde girişde düşüyor mu ölç ama scop ile ölçersen daha doğru sonuçlar elde edersin.  Düşüyorsa girişteki power supply'da yeterli güç veremiyordur.
Knowledge and Experience are Power

mehmet

Yanlış görmediysem semada giriş
kondansatörleri 4.7uf.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

srtlkn35

Cevaplariniz icin tesekkurler,
Kapasiteleri secmemdeki tum referansim datasheette belirtilen manufacturer id ye kadar ayni kapasiteler. Merak ettigim eger kapasiteler buna sebp oluyorsa datasheetler deki bilgiler neden yanlis verilir? Guc kaynagiyla besliyorum ve voltaj ve akim icin yeterli. Dediklerinizi dikkate alacagim.

robomaster

kullanilan bobinin akim degeri cok dusuk. renk kodu olanlardan deil normal nuveli tiplerden kullan.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: srtlkn35 - 20 Kasım 2014, 21:30:22
Merhaba arkadaslar,

Uzerinde calistigim bir proje icin 3v3 ve 12v voltaj seviyelerine ihtiyac duydum. Lineer regulator yerine smps kullanmayi uygun gordum ve bunun icin LM2676-adj entegresini sectim.

Datasheetteki bilgilere bakarak max 3Amper cekebilmek icin tavsiye edilen tum urunleri edindim. PCB bastirdim ve karti bitirdim.

Test asamasina geldigimde 3v3 ve 12v devrelerinde  yuk yok iken istedigim gerilim degerlerini okudum. Fakat yuk bagladigimda (3v3 - 1.5ohm & 12v - 4.5ohm) istedigim sonuclari goremiyorum. 3v3 voltaj degerim 1.2V oluyor. 12V ise 6V ile 16V arasinda zamanla random degisen degerler aliyor.

Kullandigim tum malzemeler,sematik bilgilerim, boardun pcb designi ve board fotograflari asagida yer almaktadir. Gorus ve onerilerinizi bekliyorum. Iyi gunler dilerim.

http://imgur.com/a/3DTFQ?gallery [1]

For 3v3 SMPS icin:

IC: 1x LM2676-ADJ, Inductor: 1x P0841, Output Cap: 2x 100uF (10V 1.1A(Irms)), Input Cap: 2x 4.7uF (50V 0.6A(Irms)), Boost Cap: 1x 10nF, Schottky: 1x 40V (3A), FeedBack Res: 1K & 1K74

For 12V SMPS icin:
IC: 1x LM2676-ADJ, Inductor: 1x PE54039S, Output
Cap: 2x 47uF (20V 0.9A(Irms)), Input Cap: 2x 4.7uF (50V 0.6A(Irms)), Boost Cap: 1x 10nF, Schottky: 1x 40V (3A), FeedBack Res: 1K & 9K1

Aklıma ilk gelen Kullandığın bobin 4 bacaklı Ama bir birine bağlı olduklarından 2 bacaklı sayılır.
Bobin tarafını değilde kısa devre tarafını kullanmış olabilirsin.
Yani bobinin kısadevre.
bobini Ölçü aletiyle olçemezsin zira 0.008 ohm
Deneme yanılmayla 90 derece döndürerek montajı tekrar dene.
Dediğim gibiyse normal çalışmaya başlayacaktır.
Bobin montaj pad leri açıkta görünüyorsa onları takip etmeni öneririm.
%50 şansının olumsuz olanını kullanmışsın sanki :)

srtlkn35

@Mehmet bey,
Bendeki 2 bobinde 2 bacakli, malesef dondurme gibi bi durum soz konusu degil.
" http://www.farnell.com/datasheets/1649106.pdf "

@Robomaster,
Kullandigim bobinde renk kodu yok, Akim degerleri yeterli gorunuyor.

@CLR hocam,
Datasheette soylenilen kapasite degerleri dusuk geliyor ise datasheete gore tasarim yapmak hatami? Bilgilenmemiz acisindan yaptiginiz hesaplamalari daha detayli anlatabilirmisiniz?

srtlkn35

LM2676 ile istedigim sonuclari elde edemeyince farkli bir entegre ile deneme firsati buldum ve LM2696 IC ile 3v3, 5v ve 12v smps icin tasarimlarimi olusturdum. Yine sorunlarla karsilastim. Stand-alone bir chipte bu kadar takili kalmak gercekten sinir bozucu. Asagida 3 kart icinde test sonuclarima yer verdim, fikirlerinizi bekliyorum.

- 3V3 yuk yok iken:    Vin<15v, Vout=3.3v,

Vin>15v to 24V, Vout=3.3v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=2.2v olana kadar

- 3V yuk ile(330ohm ve LED):    Vin<12v, Vout=3.2v,

Vin=15v, Vout=2.8v,

Vin=20v, Vout=2.1v ,

- 3V3 yuk ile(4R7):   Vin<11v its seems Ok,

Vin=12v, Vout=1v

Vin>12v to 24V, Vout=1v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=0.2v olana kadar

- 5V yuk yok iken:    Vin<19.5v, Vout=5v,

Vin>19.5v to 24V, Vout=5v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=3.3v olana kadar

- 5V yuk ile(330ohm ve LED):   Vin=6.5v, Vout=5v,

Vin=7.5v, Vout=4.4v,

Vin=8.5v, Vout=5v again,

Vin>9.2v to 24V, Vout=3.7v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=2.4v olana kadar

- 5V yuk ile(4R7):    Vin<11v its seems Ok,

Vin=12v, Vout=1v

Vin>12v to 24V, Vout=1v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=0v olana kadar

- 12V yuk yok iken:  Vin>10v to 24V, Vout=5.3v

- 12V yuk ile(4R7):  Vin>5.3v to 6.6V, Vout=5v,

Vin=7.5v, Vout=1v

Vin>7.5v to 24V, Vout=1v giderek dusuyor Vin=24v ve Vout=0v olana kadar

robomaster

srtlkn35

Anliyorum robomaster hocam cevaplariniz icin tesekkur ederim, elimde olannlarla test edebildiklerimi test ediyorum, lm2696 icinde elimdekilerle bobinleri buyulterek testler yapiyorum fakat sonuc alamiyorum, testlere devam ediyorum sonuclar geldikce buraya yazacagim.

mesaj birleştirme:: 26 Kasım 2014, 09:27:44

LM2676 entegresiyle olusturulan smps devrelerine yuk baglandiginda cikis voltajlarinda olusan dusme problemi ortadan kalkti, problemin cozumunde cikis kapasitelerimi yeniledim ve 100uF'a yukselttim, Su anki problemim:

*3v3 ve 5v(bu smps icin adj entegresi yerine LM2676-5V entegresi kullanildi) smps devrelerine yuk bagladigimda cekmesi gereken akimin yaklasik 3te 1ini cekebilmesi. Cikis voltajinda herhangi bir dusmeye yol acmiyor fakat ornegin 600mA cekmek istesem 200mA civarinda akim cekebiliyor.

*12v smps devresi ise 3v3 ve 5v smps devrelerine gore daha stabil calisiyor diyebilirim, 2.4A cekmek istedigimde 2A, 850mA cekmek istedigimde 650mA veriyor.

Osiloskop ile inceledigimde tum smps IC cikis pinlerinde 260kHz pwm sinyalini gorebiliyorum. Smpsler calismasi gerektigi gibi calisiyorlar, fakat istenilen akimi vermiyorlar.

Akim cekmekte zorlaniyor olsa voltaji dusurmesi gerekmezmi? Sorunun bobin kaynakli oldugunu dusunup degerini arttirdigimda herhangi bir degisiklik olmadi. Pcb uzerinde geriye sadece giris cikis kapasiteleri ve entegre kaliyor. Gelisme oldukca sizlerle paylasacagim.

Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

ens_azl

aynı sorunla bende karşılaşıyorum 100uh 3a bobin kullanıyorum lm2576-5 çıkış akımını 600 ma görmem gerekirken 250ma görüyorum başka bi sitede çıkış akımını yüksetmek için bc546 ve ırf 9540 ile yapılmış bi devre gördüm onu bile yaptım ama sonuç yine aynı kullandıgım kond. 220uf giriş ve çıkışta