Röle sürme için en uygun yol

Başlatan baran123, 20 Kasım 2014, 23:44:38

baran123

USB üzerinden PIC ile haberleşme sağlıyorum.C# arayüzü ile D portuna bağlı 8 adet röleyi sürmek istiyorum ama usb elektrıgı kesılse veya pc kapatsam rolelerde kapanacak bu usb baglantı yapan kartı role kartında ayırsam mı nasıl bır devre yapabılırım ilk defa 220 ile uğraşacamda sakata gelmesin istiyorum.Opto ilede yalıtsam , kafadan soyle bır devre cızdım

sayangku

hocam ben senin yaptıgın uygulamıyı geçen sene yaptım usbhidprojesini ben röle kullanmadım sebebi ise triyak röleden daha hızlı çalışır 2 sebebi ise kontak takılma veya yapışma sorunuda olmaz  senin yaptıgın devre biraz hantal sana özellikle bilgisayarımdan
resim uploat  ettim he ısınma sorunu falan dersen bta serisi kullan yanlış hatırlamıyorsam bt08 8amper dayanan bunun 10 ve daha fazla ampere dayananıda var ben sogutu kullanmadım bile 220volt ac ile çalışan lamba yakınca ama   sen istersen ufak bir aliminyum felan kes senin bilcegin iş çok rahat dimmer edebilirsin rölede yapamassın bu işi  sen en iyisi bu devreyi kur maliyeti çok düşük gerçekten
triyak bt08 vb kullan şekildeki triyagi bulamassan
eger herseyi dogru baglarsan sıfır sıkıntısız çalışır hem moc3021 ilede bilgisayarını korumuş olursun
neyse devre şeması burda uygulanmış denendi çalıyor sana kalmış artık kullanıp kullanmıcagın hocam

baran123

daha en önceden röle sürmedim hiç sıkjıntılarını bilmiyorum tam olarak açıkcası dediğin devrei okulda yaptık dimmer olarak kulkanmuştık diyak ile zaten dimmer olarak da kullanmak istiyorum o zaman bu devreyi kurayım başka önerisi olan varsa buyursun:)

sayangku

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 21 Kasım 2014, 00:39:14
daha en önceden röle sürmedim hiç sıkjıntılarını bilmiyorum tam olarak açıkcası dediğin devrei okulda yaptık dimmer olarak kulkanmuştık diyak ile zaten dimmer olarak da kullanmak istiyorum o zaman bu devreyi kurayım başka önerisi olan varsa buyursun:)
hocam sen bu triyaklı devreyi kur baglantıları dogru bir şekilde yap  hiç bir şey olmaz Allahın izni ile

lojikmemo1

Set reset röle tipini bi araştırın.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

MCansız

öncelikle bilgisayar portundan alınan gerilimle röle sürmeyin bu sağlıklı olmaz röle kullanılacağından kart beslemesi mecburen harici bir kaynaktan alınacak bu durumda bilgisayardan yalnızca d+ d+ ve gnd alın işlemci ve röle  gerilimi başka bir kaynaktan alırsanız karmaşık bir devre kurmanıza gerek kalmaz tek bir besleme ile devre çalışır istenildiğinde usb bağlantısıda kurulabilinir 8 adet röleyi sürmek için en basit yöntem ULN2803 kullanmak (ters diyot transistör vs gerek kalmaz) internette araştırırsanız bolca şema örnek var