voltaj referans modül/entegre

Başlatan pax, 21 Kasım 2014, 00:17:05

pax

pic ile adc işlemlerinde kullanmak amacıyla yurt içinden bulabileceğim voltaj referans modül/entegre si arıyorum.

Kabil ATICI

ambar7

polleme

TL431 de aynı amaçla kullanılabilir.

Eren Eraslan

Fixed voltage reference özelliği olan picler var harici almana gerek yok
16f1826 da vardı diye hatırlıyorum..
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

fahri-

Pic deki referansların çok güvenli olmadığını okumuştum. Sıcaklıkla değişebiliyor. LM335 kullanılabilir.

pax

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 21 Kasım 2014, 08:42:06
Fixed voltage reference özelliği olan picler var harici almana gerek yok
16f1826 da vardı diye hatırlıyorum..
pic 18f4550 kullanıyorum. usb nedeniyle.

Alıntı yapılan: HexfeT - 21 Kasım 2014, 01:10:21
http://www.dorukanstore.com/Analog-Entegreler,LA_158-2.html#labels=222-2

MCP1541-I/T0  bana uygun olacağını düşünüyorum

Alıntı yapılan: ambar7 - 21 Kasım 2014, 00:21:07
http://www.ti.com/lit/ds/snvs741f/snvs741f.pdf

LM385
texas inst'ın votage reference entegrelerinin daha karalı olduğu söyleniyor.

lm385 mi? MCP1541-I/T0 mi? daha kararlıdır. MCP1541 'yi microchip ürettiği için pic 'lerle daha uyumludur diye düşünüyorum.
ancak bu konuda daha önce hiç tecrübem olmadı .

sayzer

"REF19x Series Analog Devices" bu serideki çoğu entegreyi kullandım işini görür bence.

Hazır konu açılmışken bende soru sormak istiyorum. Referans voltaj entegresinin çıkış voltajı 5.000000 volt seviyesinde bu kadar hassas nasıl ayarlanır nasıl bir yol izlemeliyim ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: sayzer - 21 Kasım 2014, 11:58:59
"REF19x Series Analog Devices" bu serideki çoğu entegreyi kullandım işini görür bence.

Hazır konu açılmışken bende soru sormak istiyorum. Referans voltaj entegresinin çıkış voltajı 5.000000 volt seviyesinde bu kadar hassas nasıl ayarlanır nasıl bir yol izlemeliyim ?

entegrenin tasarımı bunu belirler, önce hassasiyet ardından sıcaklıkla nekadar değişim gösterdiğidir.

her türlü şart altında sabit voltaj vermez ref entegreleri. mutlaka sapma olur.

ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız.

sayzer

Peki bu 6,5 digit multimetreler de nasıl bir referans voltaj entegresi seçiliyor ?

hgs

fahri-

Opamp ile 5V sabit voltaja ayarlayabilirsiniz. Opampın Kazancını ayarlı yapın.  5V a ayarlayın. Ama çıkışın sıcaklıkla değişmesin istiyorsanız sıcaklıkdan etkilenmeyen malzemeler kullanacaksınız ya da devrenizi sabit ısıda duran bir fırın devresinin içine koyacaksınız.

sayzer

Alıntı yapılan: fahri- - 24 Kasım 2014, 10:18:13
Opamp ile 5V sabit voltaja ayarlayabilirsiniz. Opampın Kazancını ayarlı yapın.  5V a ayarlayın. Ama çıkışın sıcaklıkla değişmesin istiyorsanız sıcaklıkdan etkilenmeyen malzemeler kullanacaksınız ya da devrenizi sabit ısıda duran bir fırın devresinin içine koyacaksınız.

Ne kadar sabit ayarlayabiliriz istediğim "5.000000 Volt" bu kadar hassas bir voltaj çok araştırdım ama bir türlü bulamıyorum. Hassas cihazlarda bence referans voltaj entegre gerilimini ilk önce yüksek çözünürlüklü bir DAC entegresine girip çıkışdan referans voltaj kullanılıyor.  Yada bu iş için benim bulamadığım malzemeler var.

muhendisbey

Sende o kadar hassas ölçüm yapabilecek, kalibrasyonlu cihaz var mı peki? Sormadan geçemedim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sayzer

Kalibratör olarak Fluke 5520A var multimetrede agilent 6,5 digit multimetresi var. Ögrenmek istediğim şey adc ler hassas gerilim okumalar. Bunu bu cihazlar nasıl yapıyor bende yapmak istiyorum :D