Mosfet

Başlatan emre.karadirek, 21 Kasım 2014, 15:42:20

fbkaya

Alıntı yapılan: OG - 21 Kasım 2014, 23:09:25

bmp resim yükle

Çıkış yapısı bu şekilde, gate sürme tarafınıda devrenize uydurdunuzmu güzel güzel çalışırsınız. Diyotlar hızlı olmalı.
Hocam bu kurduğunuz devrenin çalışma mantığından biraz bahsedermisiniz ?

asma

Alıntı yapılan: fbkaya - 22 Kasım 2014, 01:17:41
Hocam bu kurduğunuz devrenin çalışma mantığından biraz bahsedermisiniz ?
Ben biraz giriş yapayım OG daha güzel açıklar.
Devreden mosfeti çıkartıp köprü diyodun + ile - uçları arasına direç bağlayın. Akım yolunu takip edin.
Değer verip ne olduğunu ve direncin üzerinden geçen akımı izleyelim.
100W ampül 0,45A akım çeker ise 480 ohmluk direnç gibi davrandığını varsayalım. Bağladığımız direnç 480 ohm olursa ışık yarıya iner diyebilirmiyiz? Bu direnç üzerinden aynı yönde akım geçtiğini ve dalgalı DC olduğunu biliyoruz. Direnç değerini değiştirerek parlaklığı değiştirebildiğimize göre direnç yerine yarı iletken kullanabiliriz.
Direnci çıkartıp yerine mosfet bağladığımızda (lineer mantıkla) gate voltajına göre direnci değişen elemanımız hazırdır.
Peki neden hızlı diyot olmalı?
Bu anlatımda hızlı diyota gerek yok. Eğer ışık 1-5 sn de sönsün isteseydik, bu şekilde yapardık.
5-10dk süre ile bu yöntemde kayıp çok fazla olur, pwm ile kontrol yöntemini tercih ederiz ve hızlı diyot gerekir.
Frekans çok yüksek olmasına gerek olmadığı için bol ve ucuz UF5408 kullanılabilir.

Kolay gelsin.

OG

PWM frekansı  sebebi ile.

Edit,
@asma açıklamış sonradan gördüm.

Mosfet hızlı pwm anahtarlaması yapacak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

robomaster

yukaridaki devre dimmer olarak calisir. ancak ozellikle dusuk pwm frekanslarinda lamba da titremeler goreceksiniz. sifir gecisler dikkate alinmadan alternanslar rastgele kıyılırsa bu kacinilmazdir. pwm frekansi yukselirse titreme azalir. bu sebeple mosfet ile yapilacaksa bu is sifir gecislerde dikkate alinabilir. veya dc bara dan bu is yapilabilir. bu devre ile resistans kontrol edilse cokta sorun olmaz.

* ayrica yuk mosfete seri olarakta baglanabilirdi.

mehmet

Alıntı yapılan: robomaster - 22 Kasım 2014, 10:32:39
yukaridaki devre dimmer olarak calisir. ancak ozellikle dusuk pwm frekanslarinda lamba da titremeler goreceksiniz. sifir gecisler dikkate alinmadan alternanslar rastgele kıyılırsa bu kacinilmazdir. pwm frekansi yukselirse titreme azalir. bu sebeple mosfet ile yapilacaksa bu is sifir gecislerde dikkate alinabilir. veya dc bara dan bu is yapilabilir. bu devre ile resistans kontrol edilse cokta sorun olmaz.

* ayrica yuk mosfete seri olarakta baglanabilirdi.
Osman Abinin devresinde yük zaten seri bağlanmış. Yük AC. de
çalışıyor, mosfet ise DC de...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

emre.karadirek

Şimdi abiler benim devrede PWM sinyali yok mosfeti dc akımla kondansatör den gelen deşarj akımıyla besliyorum. Paylaştığım resim ilk sayfada var  sanırım gözden kaçtı  :) . Önerebileceğiniz başka bir şema varsa çok iyi olur.belki benim çizdiği devre kararlı çalışmayabilir. Ama RxC formülüne göre kararsız olabileceğini pek sanmıyorum

robomaster

olsun sorun olmaz. negatif alternans pozitife gelmis olur. sonucta lamba ve resistanstan bahsediliyor

aliveli

pwm siz o devreyle nasıl oacak?

t2

Şebekenin sıfır geçişi algılanır. Daha sonra mosfet tetiklenir. Alternans bitmeden  yeniden kesilir. bu şekilde ayarlama yapılır. Alternansları komple açıp kapatarak ayarlama yapılabilir gibi görünse de gözle görülen yanıp sönmeye yol açabilir. Alternans içinde tristör gibi tetiklemek daha uygun. ek olarak kesime gidebilmesi de mümkün olduğundan avantaj sayılır. sıfır geçişinde tetikleyip ortada bir yerde kesilebilir. hatta bu kesintili darbeyi alternans içine serpiştirirsek daha güzel olur. pwm olur.

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 14:36:20

http://www.instructables.com/id/safe-and-simple-AC-PWM-Dimmer-for-arduino-Raspberr/

robomaster

t2 guzel anlatmis. ayrica sunu ilave edeyim sifir gecislerde yuku devreye almak sebekeye anlik yukleme ve akimlari da onler. :)

aliveli

mosfet kullanılacaksa sıfır geçişi algılamaya ne gerek varki

OG

Basit aç kapa için triac en ucuzu.

İstenen zaman ve oranlarda ışık dimleme için mcu + triac

İstenen zaman ve oranlarda hassas pwm kontrolleri için MCU + Hızlı Kopru + MOSFET (sıfır gecişi takibi gerekmez)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emre.karadirek

Benim yapmak istediğim aslında sürekli dimlemek değil sadece azalarak sönmesini istiyorum paylaştığım devre şeması gözükmüyor mu acaba üstadlar

t2

mosfeti hemen   sıfır geçişi sonra tetiklersek parazit az olur.  lamba için belki gereksizdir

M.Salim GÜLLÜCE

Bu devrede PWM kullanılırsa zaten şebekeye ucu dokunur. Sıfır noktasında takip etmekte anlamsız.
50 HZ şebekeyi 1 KHz PWM ile kontrol etmeye kalkarsanız tek yarım alternansta 10 dilimleme yapmış olursunuz.
olduğu gibi şebekeye yansıyacaktır. Anahtarlamada PWM yerine faz açısıyla oynamak daha akıllıca olur Kanaatindeyim.

Kaldıki bir adet Monoastable dizayn 555 ile şebeke sıfırı da takip edilerek mosfet sürülebilir. PWM bile gerekmez.
Dilediğiniz şekilde 0 ile 180° arasında açkapa yapabilirsiniz. Sıfır noktasında iletime geçer ve alternanstaki her hangi bir noktada keşime götürebilirsiniz.

Mos ile DC seviyede Anahtarlamasız iletimde Akım ayarlamaya kalktığınızda Mos üzerinde direnç oluşumu nedeniyle aşırı ısınma husule gelir yüke bağımlı olarak oluşan ısıyı dağıtmak oldukça külfetli olacaktır. Hele hele aydınlatmada Halojen Ampul gibi yüksek akım lambaları kullanılıyorsa karşılanması zor soğutma problemlerini doğuracaktır.