Mosfet

Başlatan emre.karadirek, 21 Kasım 2014, 15:42:20

emre.karadirek

İsis te denediğim zaman tam istediğim gibi çalışıyor birden bire sönmüyor 3 saniyede 1 volt düşerek kapanma gidiyor.60 voltta sonrasında ise saniyede 1 volt düşüyor buda çok sorun değil benim için. Böyle basit bi devre için pic kullanmaya gerek görmedim çünkü çok hassas çalışan bir devre değil. 5 veya 10 dakika içinde yavaş yavaş sönerek kapanması yeterki benim için.

OG

Sönme yani ışığın azalması demek Mosfeti linear bölgede çalıştırmak demek.
İstediğin 5-10 dakikalık Sönme süresini C kapasitesi ile bir şekilde ayarladın diyelim (çok yüksek kapasite değeri ister), mosfet o süre içinde linear bölgede olacağı için sürekli ısınır. Bunu dikkate almalısın.

Birde çok büyük boyutlu resimler yüklemen doğru değil, kotası sınırlı insanların boşu boşuna kotalarını harcamış oluyorsun. Şeman ilk sayfada görünüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emre.karadirek

Alıntı yapılan: OG - 22 Kasım 2014, 23:45:44
Sönme yani ışığın azalması demek Mosfeti linear bölgede çalıştırmak demek.
İstediğin 5-10 dakikalık Sönme süresini C kapasitesi ile bir şekilde ayarladın diyelim (çok yüksek kapasite değeri ister), mosfet o süre içinde linear bölgede olacağı için sürekli ısınır. Bunu dikkate almalısın.

Birde çok büyük boyutlu resimler yüklemen doğru değil, kotası sınırlı insanların boşu boşuna kotalarını harcamış oluyorsun. Şeman ilk sayfada görünüyor.
Hocam resim için haklısınız düşünemedim. Şekilde çizdiğim devre 100 mf kondansatör ile 7 dakika gibi bir sürede tamamen sönüyor yani tam istediğim gibi oldu. İsis te çalıştığı gibi eğer gerçek ortamda da çalışırsa ne ala. Dediğiniz gibi ısınma ne derece artar tam emin olamadım orada. AC de çalışmadığı için ısınma olmayacağını düşünmekteyim. Tabi denemediğim için kesin bir cevap veremiyorum. Gelicek olumlu yorumlardan itaberen plaket üzerinde denemeye başlıcam. Gereksiz yere mosfet Uçurmak istemiyorum :)

t2

ısınma olur mosfet 1 saniyede yanabilir. veya 5 saniye

mehmet

En basitinden 12F683 ile bile yapılabilecek
bir cihaz. Donanımsal pwm kullanılarak basit
bir gecikme yazılımı yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

emre.karadirek

Pic kullanmadan yapmalıyım hocam program yazmam şuan için zor öğrenmem lazım ve pic entegrelerin i burada temin etmem dahada zor :(

OG

Alıntı YapAC de çalışmadığı için ısınma olmayacağını düşünmekteyim.
Peki bunu açıklayabilecek ne tür düşüncelerin var, paylaşırsan seviniriz.

emre.karadirek

Alıntı yapılan: OG - 23 Kasım 2014, 04:20:08
Peki bunu açıklayabilecek ne tür düşüncelerin var, paylaşırsan seviniriz.
Sayın OG öncelikle bir insana salak muamelesi yapmanız hiç hoş olmadı. Sonuçta lise öğrencisi gibi yeni başlayan biri değilim.11 sene gibi bir zamandır sadece hobi olarak uğraşıyorum bu işlerle. Çok merak ettiğiniz düşüncelerime gelince ise lamba yı alternatif akımda hem + hemde - alternanslar üzerinden  linear olarak çalıştırmıyoruz. Sizin dediğiniz gibi mosfet in ısınması için mosfet in gate ucundaki sinyali PWM olarak verirsek ve her voltaj düşüşün de kare dalga pals lerinin + tepe noktalarının zamanı nı uzun tutsaydık evet ozaman voltaj düştükçe mosfet acaip derecede ısınırdı. Bunun çalışma durumda voltaj düştükçe mosfet üzerinden geçen akımın zıt yönde artması demek oluyor. Ama benim çizdiğim devre üzerinde mosfet gate ucundaki voltaj ve akım aynı anda doğru orantılı olarak düştüğü için mosfet tıpkı bir potansiyometre gibi çalışacaktır.

mehmet

Alıntı yapılan: emre.karadirek - 23 Kasım 2014, 03:24:46
Pic kullanmadan yapmalıyım hocam program yazmam şuan için zor öğrenmem lazım ve pic entegrelerin i burada temin etmem dahada zor :(
O halde iki osilatör yaparsınız; biri 100Hz ve şebekeye
kilitlenir. İkincisi 1KHz den büyük(bence) bu iki sinyali
bir VE kapısından geçirerek istediğiniz durumu elde
etmiş olacaksınız. Mosfet her daim anahtar olarak
çalışır. 100Hz lik olan osilatör (soft-off) bir tuşa basılınca
duty cycle %100 den %0 a, gereken zamanda geçecek
şekilde tasarlanacak. Bu sistem dörtlü opamp (LM324 gibi)
ile yapılabilir düşüncesindeyim...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Alıntı yapılan: emre.karadirek - 23 Kasım 2014, 19:03:02
Sayın OG öncelikle bir insana salak muamelesi yapmanız hiç hoş olmadı. Sonuçta lise öğrencisi gibi yeni başlayan biri değilim.11 sene gibi bir zamandır sadece hobi olarak uğraşıyorum bu işlerle. Çok merak ettiğiniz düşüncelerime gelince ise lamba yı alternatif akımda hem + hemde - alternanslar üzerinden  linear olarak çalıştırmıyoruz. Sizin dediğiniz gibi mosfet in ısınması için mosfet in gate ucundaki sinyali PWM olarak verirsek ve her voltaj düşüşün de kare dalga pals lerinin + tepe noktalarının zamanı nı uzun tutsaydık evet ozaman voltaj düştükçe mosfet acaip derecede ısınırdı. Bunun çalışma durumda voltaj düştükçe mosfet üzerinden geçen akımın zıt yönde artması demek oluyor. Ama benim çizdiğim devre üzerinde mosfet gate ucundaki voltaj ve akım aynı anda doğru orantılı olarak düştüğü için mosfet tıpkı bir potansiyometre gibi çalışacaktır.

Emre kardeşim, sözün yanlış yorumlamanında bu kadarı zor görülür. Bunu yazmadan önce benim yazdığımı birkaç defa okumalıydın.

Alıntı yaptığım "ısınmaz" anlamlı düşüncen teknik anlamda yanlış. Bu yanlışlığı beraberce, adım adım konuşarak görelim diye bir çağrı yaptım, alakasız algı oluşmuş.
Madem öyle, konuya katkı yapacak bir sözüm yok. Isınmazsa ısınmaz.

asma

... benim çizdiğim devre üzerinde mosfet gate ucundaki voltaj ve akım aynı anda doğru orantılı olarak düştüğü için mosfet tıpkı bir potansiyometre gibi çalışacaktır.

İşte bu yüzden hesaplamak ve ne olacağını görmek kolaydır.
Ben örnek olsun diye 100W ampul ve direnç değerinden bahsetmiştim.
Mosfet yerine değişik direnç değerleri kullanarak lambada ve dirençte harcanan gücü hesaplayalım: (lamba 100W ve 480ohm)
50 ohm için , Lamba:199V ve 82,5W   Direnç: 21V ve 8,8W
100ohm için , lamba:182V ve 69W   direnç:38V ve 14,4W
200ohm için , lamba :155V ve 50W direnç:65v ve 21W
.....
480ohm için , lamba ve direnç 110V güç ise 25W olur.
Daha sonra tekrar direnç üzerinde harcanan güç düşmeye başlıyor.

Sonuç olarak direnç değeri yük direnciyle aynı olduğunda en yüksek kayıp yaşanıyor. Bu durumda güç formülünden Pyük/4=Pdirenç oranını elde ediyoruz.

25W lık ısı mosfette açığa çıkarsa (soğutucusuz olarak) saniyeler içinde yanar. Ne kadarlık veya nasıl bir soğutucu kullanmak gerek?
Kullanılacak mosfeti tanıyıp sonra da hesaplamak gerekir.  Eski bir CPU soğutucusu (fansız) iş görür diyebiliriz.

Bu karartma işlemi sanki uykuya dalma zamanı ve ışığın kapandığının fark edilmemesi ile ilgili  ???
Kolay gelsin.

t2

Hemen patlayacağı için, pek ısınmaz.

mosfet gate ucundaki voltaj ve akım aynı anda doğru orantılı olarak düştüğü için mosfet tıpkı bir potansiyometre gibi çalışacaktır.
güç mosfetleri potansiyometre gibi kullanılmaz. Saturasyonda çalışmalıdır. Gerilimi kısmak icin pwm gerek. Yoksa, yakarsin. Elfeneri ampulü ve 3v besleme icin,potansiyometre gibi pwmsiz kullanılabilir.

z

Mosfet cikisli ses amplifikatorleri neden yanmiyor peki?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Besleme 220v muki

emre.karadirek

Sanki dimmer yapıp ta potansiyometre ye küçük dc motor bağlamak daha kolay gibi iki tanede sonlandırma swicht tamam :) ama bunu elektronik olarak çözmek daha mantıklı sanırım. PWM ile sinyali verdiğimiz pic dışında pasif eleman larla yapılabilirmi. Birde pic ile yapılan otomatik ışık karartmalarda yavaş olarak değilde kademe kademe kısılıyor oda benim istediğim gibi olmuyor malesef.