Mosfet

Başlatan emre.karadirek, 21 Kasım 2014, 15:42:20

t2

peki triak, tristör niçin kullanmıyorsunuz?
sıfır geçişini algılayıp itinayla yumuşak kısma açma mümkün.

önce DC gerilimle kısılabilen dimmer yapılacak. diyelim 0 da maks. 5 voltta min parlaklık olsun.
bunun kontrol ucuna R-C devresi bağlarsınız. Besleme gelince kondansatör yavaşça dolar.
5 volta kadar yükselir. tam 5 volt olduğunda kendiliğinden kapanır. tabi DC gerilimle kumanda edilecek dimmer nasıl olacak? onun hazır entegreleri vardır.

Daha kolayı pic ekleyip sıfır geçişini algılayıp triak veya tristörü sürmektir.  picle çok güzel olur. pic12f629  gibi ufak pic yeter motordan daha ucuz olur. programı kafana göre ayarlarsın. Lambanın kapanması istersen 5 dakika, istersen 1 dakika sürer.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Arkadaşın çizdiği şemayı görmediniz. şuan silinmiş galiba. mosfetin geyt ucunda R-c devresi bağlı . kondansatör yavaşça dolacak  lambayı kısacak. bukadar basit düzenek.

1200-watt-mosfet-amplifier-for-professionals-only demiş
bu amplifikatörlerde görünen kontrol mekanizmalarından yok. mialiyet önemsizse amplifikatör  gibi yapılabilir tabi

emre.karadirek

T2 üstadım illa mosfet olması şart değil triak ve tristörde gate uçlarından nasıl ayar yapıcam biraz karışık gibi geldi. Mor 3010 ile yapmayı düşündüm benim çizdiğim devrede yavaş yavaş sönmedi birden kapandı. Tabi ki bunlar İsis te denediğim gerçekte nasıl olur kesin bir yorum yapamıyorum. Arkadaşın çizdiği şema yı görmediniz derken banamı söylediniz hocam yoksa benim çizdiğim şemamı merak ettim şimdi :) 

t2

emre.karadirek, senin mesajda şema vardı şimdi görünmüyor. boyut büyük filan deyip değiştirilemsini istemişlerdi galiba. acaba bana mı görünmüyor merak ettim şimdi. 

hobi durumu sizin bu işi yapmanızı engelliyor. pic öğrenmek istemediğinizi bildirmişsiniz. pic dimmer internette çok var.  düğme ile azaltılıyor. bunun yerine zaman ayarlayacaksınız. her saniyede %1 gibi azalsın. 100 saniyede tamamen sönecektir.  programı komple anlamanıza gerek yok. ufak değişiklik yapılacak.

yumurta pişirme devresi veya daha çok kuluçka makinesi devresine  bvenziyor. kuluçka makinesinde ampul kullanılıyor. regüle filan yapılmış. o kısımları çıkaracaz. mesela aşağıda kumandalı yapılmış. kumanda kısmını devre dışı bırakıp kodu düzenleyerek bu iş  olur. tabi kod varsa

http://www.iq-technologies.net/projects/motor_light/044/

emre.karadirek

Alıntı yapılan: t2 - 24 Kasım 2014, 11:47:04
   emre.karadirek, senin mesajda şema vardı şimdi görünmüyor. boyut büyük filan deyip değiştirilemsini istemişlerdi galiba. acaba bana mı görünmüyor merak ettim şimdi.
Hocam ilk sayfada 4 veya 5. Mesajda paylaştığım resim var ikinci kez bidaha yüklemiştim o silinmiş sanırım

asma

Bir önerim olacak Emre ye
En basit dimmer devrelerinden birini kurup pot yerine LDR kullansan.
Mevcut devrende mosfeti kaldırıp gate yerine beyaz
LED kullansan.
LED ve LDR yi birbirine bakacak şekilde sarıp sarmalasan. ( koyu renk daralan makaronlar iş görür)
Bir süre ışık sabit kalır sonra azalalır ve sıfıra inmeden söner. Bu süreyi kondansatörle değiştirebilirsin, LED e seri bir
LED daha bağlayıp olayı gözlemleyebilirsin. (5-10mA yeter)

Kolay gelsin.

emre.karadirek

Alıntı yapılan: asma - 24 Kasım 2014, 18:17:00
Bir önerim olacak Emre ye
En basit dimmer devrelerinden birini kurup pot yerine LDR kullansan.
Mevcut devrende mosfeti kaldırıp gate yerine beyaz
LED kullansan.
LED ve LDR yi birbirine bakacak şekilde sarıp sarmalasan. ( koyu renk daralan makaronlar iş görür)
Bir süre ışık sabit kalır sonra azalalır ve sıfıra inmeden söner. Bu süreyi kondansatörle değiştirebilirsin, LED e seri bir
LED daha bağlayıp olayı gözlemleyebilirsin. (5-10mA yeter)

Kolay gelsin.
Öneriniz için çok teşekkürler hocam ldr karartma yaptım diye düşündüm bian evet olur ama onun yerine optokuplör kullanmak daha mantıklı olur gibi geldi

emre.karadirek

üstadlarım yukarıdaki devreyi buldum görüşünüz nedir acaba. @asma hocam verdiğiniz fikir bu devre üzerinde kurulmuş,şema üzerinde görünce kafama baya yattı :)

mehmet

Optoların diaklı ve sıfır geçiş
sensörleri olanları mevcut.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

asma

Alıntı yapılan: mehmet - 26 Kasım 2014, 08:11:22
Optoların diaklı ve sıfır geçiş
sensörleri olanları mevcut.

Sıfır geçiş devresi kendi içinde olan opto diac kullanırsak ışık ayarını nasıl yapabiliriz. Onlar rezistans kontrolünde (ısı kontrol) uygun ama ışık kontrolünde faz açısına göre tetiklemeye izin vermez, alternans bitmeden kesime götürmek için ise ilave düzenek gerekmez mi?
Özellikle sıfır geçiş dedektörü olmayan seçilip denenebilir.

Ben LDR tercih ederim.  :)
Emre, LED parlaklığını istediğin şekilde ayarlarsan , 220V ampül de onu takip eder.  ;) Basit ve her yerini kurcalayıp ayar yapabileceğin düzenektir.

Kolay gelsin.

mehmet

Ufak tefek değişiklikler yapmak gerekli.
AC tarafındaki 1K. sistemin yükü. +12V daki
zenere gerek yok. 20K dirence paralel olan zener 12V.
Mosfet n-kanal. Sadece simülasyon üzerinde
çalıştırdım. 220V AC. de çalışılıyor. Dikkat etmek gerekli.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

emre.karadirek

Alıntı yapılan: mehmet - 30 Kasım 2014, 17:29:17
Ufak tefek değişiklikler yapmak gerekli.
AC tarafındaki 1K. sistemin yükü. +12V daki
zenere gerek yok. 20K dirence paralel olan zener 12V.
Mosfet n-kanal. Sadece simülasyon üzerinde
çalıştırdım. 220V AC. de çalışılıyor. Dikkat etmek gerekli.

Mehmet bey 555 in 2 nolu ucu sürekli deşarj da kalmış  olmuyormu. Tekrar periyot yenilemeye dönüş yapmazmı bu durumda