Kollektör direnci ısınma sorunu

Başlatan bordo40, 21 Kasım 2014, 17:31:42

bordo40

Arkadaşlar opamp ile resimdeki 0-5V 4-20mA devresini denedim. Fakat çıkışta 20mA alırken bir süre sonra kollektöre bağlı dirence el değmiyor. Bunun nedeni ne olabilir ?

diot

sanırım R9 dan bahsediyorsun. Direncin üstünde düşen gerilimi ölç , gerilim x akım değeri direnç watajından yüksek veya yakınsa çok ısınacaktır.

bordo40

Hocam direnç üzerine düşen gerilim 9.5V akımda yaklaşık 20mA. Bu da 0.19W demek. Kullandığım direnç standart tip. Onlar da 0.25W bildiğim kadarıyla. Bu şekilde ısınmaması gerekmiyor mu?

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 08:26:59

Sorun başka bi yerde ama hala anlayamadım. Bir de wattlı dirençle deneyim.

mesaj birleştirme:: 21 Kasım 2014, 18:39:33

Hocam 1W direnç koyunca halloldu gibi. Ama 20mA çeken bir sistemde neden bu kadar ısındığına bir anlam veremedim..

restore

ısı  = ı kare x R diye  hatırlıyorum yanlış değilse.

zaten o kadar ısınıyordur.

polleme

I kare x R ısı değil güçtür. Isı, bu güçle orantılı olarak ortaya çıkar.

gokhan1500

Isı artışı 65 derece civarında olması lazım.Ortam 25 civarında ise direnç üzerindeki sıcaklık yaklaşık 90 derece olacaktır.

Katalogdaki Cfr16 için surface temperature Rise vs load grafiğinden farklı yüklerde ısı artışını gözlemleyebilirsin.

http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=1773195&DocType=DS&DocLang=English

asma

Merhaba
Cfr16 değil de cfr25 e bakarsak 40 derece artış olması lazım. (Yine de sıkın olur)

Devredeki güç dağılımını sağlamak için kollektör direnci kullanılmıştır. En yük sek tüketimde transistör ve R9 üzerinde harcanan ısı aynıdır.
Yani (yazılmasa da) direnç değeri düşürülerek kayıp güç azaltımamalı. Bu durumda transistör gider.  ;)
1W kullanmakta sıkıntı olmaz.
Başka bir çözüm ise besleme gerilimini azaltmaktır. Sanırım 12V altına inilmezse problem çıkmaz ama garanti olsun 15V ile deneyebilirsiniz.
R9 eski halinne göre değiştirilmeli. 150-180 ohm uygundur. 150 ohm için 60mW değeri elde ediliyor. (tabloda da 10 derece gibi bir artış gözüküyor)

Kolay gelsin.

bordo40

Cevaplariniz icin hepinize tesekkur ederim su anda sehir disindayim telden girdigim icin sitteyi acamadim donunce tekrar calisicam. Hocam 24v dan 12v a kadar dusebilirim. Ama bu sefer 4-20ma alamayabilirim. Bir de direnc degerleriyle oynayip o sekilde denicem.