stm32f429 entegreleri neden bu kadar cok pahali?

Başlatan Karamel, 22 Kasım 2014, 13:09:51

Karamel

merhaba. internette birkac elektronik malzeme satan sitelere baktim. en ucuz a bulabildigim fiyat su. http://www.aliexpress.com/item/daughter-STM32F429IGT6-digital-STM32F429-original-authentic/2041570780.html oda 10 lu olarak satiliyor.

20€ lara kadar fiyatlar var. bu entegre neden bu kadar cok pahali?

pea

Böylesi güçlü bir işlemci anca ticari projelerde kullanılacağı için pahalıdır. Maliyetinden değil, arz-talep işlerinden.

xoom

Stm serisi entegreye özgü birşey değill aynı ayarda Microchip'ın PIC serisi entegreleride aynı fiyat.
Örnek : PIC32MZ2048ECM144

Karamel

hocam yazin lcd lerle ilgilenirim diye. ayrica hem arm ile calismak olsun. hemde tft suruculu microcontrollerli ogreneyim diye stm32f429 u ogrenmek istedim. hazir pcb sini almak yerine kendim cizip yaparim diye dusundum. boylece cizim yetenegimide gelistirebilirdim ama entegrenin fiyati 30 liranin uzerinde. sanirim ram de lazim buna. devrenin sadece componentleri 50 lirayi geciyor. tft lcd birimi barindiran daha ucuz microcontrollerlar varmidir ki?

leblebitozu

Mantıklı değil fiyatlar 30-40 USD'ye linux-android board alınabiliyor.

minicihazlar

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Kasım 2014, 14:24:22
hocam yazin lcd lerle ilgilenirim diye. ayrica hem arm ile calismak olsun. hemde tft suruculu microcontrollerli ogreneyim diye stm32f429 u ogrenmek istedim. hazir pcb sini almak yerine kendim cizip yaparim diye dusundum. boylece cizim yetenegimide gelistirebilirdim ama entegrenin fiyati 30 liranin uzerinde. sanirim ram de lazim buna. devrenin sadece componentleri 50 lirayi geciyor. tft lcd birimi barindiran daha ucuz microcontrollerlar varmidir ki?

Ek ram gerekmiyor aslında. Gerçi bu TFT için kullanacağın boyut ve renk paletine bağlı. Yani 240x320x16bit olursa 153600byte'lık dahili sram tft buffer için kullanılır. Malum 256K sram olduğu için geriye uygulamaya baya bir sram kalıyor. Ayrıca bunun tft ve sdram içeren discovery'si de çok pahalı değil diye biliyorum, ST sitesinde STM32F429IDISC için 23.52$ fiyat vermiş -> http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF259090. Entegre yerine bu boardu alıp çalışmak daha mantıklı.

M.Salim GÜLLÜCE

Sadece öğrenme geliştirme amaçlıysa neden Hazır geliştirme kiti tercih etmiyorsunki.
Dizayn işini ayrıcada yapabilirsin.

Geliştirme kitleri çoğu zaman maliyetinin altında satılır.

Karamel

hocam. bu microcontroller icin pcb yapip. cizim kabiliyetimide gelistirmek istemistim.... yoksa kiti alsam bir iki hafta sonra uzerinde butun uygulamalari yapmis olacagim. ama pcb sinide yaparsam. daha farkli sorunlari da cozecegim. daha cok ogrenecegim diye dusunmustum...  :-\

birde hocam. benim tespit ettigim soyle bir durum var ki. kit alip. kite cok guzel programlar yazip. ayni mcu icin pcb yapamayan kisi sayisi cok. bence hazir kit yuzunden boyle oluyor.... birazda o yuzden boyle dusunmustum.

t2

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Kasım 2014, 16:24:52
Geliştirme kitleri çoğu zaman maliyetinin altında satılır.
Ürün geliştirmek amaçlandı ise, Yapılacak prototipi bu kit üzerinden çıkarılacak bağlantılar ile şekillendirmek mümkün olur. prototip ucuz olur. vakit kazanılır.

Karamel

http://market.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32F429I-discovery

cokta ucuz degil acikcasi. leblebitozu hocaminda dedigi gibi. bu fiyatlara android calistiran boardlar var. tft kullanmayi ogrenebilecegim baska ve ucuz bir mcu var midir?

Mucit23

F4 ile niye uğraşıyorsun. 3-4 dolara STM32F103'ler var. Al istediğin gibi kendine kart yap. Niye F4??

leblebitozu

TFT sürmek için ucuz yol SSD1963 yada çözürnürlük çok yüksek değilse FT800 olabilir. Herhangi bir MCU ile sürebilirsin.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Delivery-New-original-authentic-SSD1963QL9-SSD1963-LQFP-128/2039879677.html

Karamel

Alıntı yapılan: Mucit23 - 22 Kasım 2014, 20:07:35
F4 ile niye uğraşıyorsun. 3-4 dolara STM32F103'ler var. Al istediğin gibi kendine kart yap. Niye F4??

hocam f kac oldugu onemli degil. icersinde tft surucu birimi olsun yeterli. arastirdim. stm32f429 u buldum. gecen yaz stm32f103 ile ilgili bir pcb yapmistim. bu yaz onunlada hasir nesir olacagim.

Alıntı yapılan: leblebitozu - 22 Kasım 2014, 20:36:02
TFT sürmek için ucuz yol SSD1963 yada çözürnürlük çok yüksek değilse FT800 olabilir. Herhangi bir MCU ile sürebilirsin.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Delivery-New-original-authentic-SSD1963QL9-SSD1963-LQFP-128/2039879677.html

hocam bu entegreye baktimda. fiyat olarak bu entegre + mcu = stm32f429 olacak zaten. birde bu entegrenin sanirim dez avantaji. paralel veri yoluna sahip. cok bacakli mcu kullanmak gerekecek. ne acayip bir ismis bu. cikamadim icinden. keske stm32f429 bu kadar pahali olmasa.....

Mucit23

Karamel,

STM32F103'de FSMC denen bir donanım varki doğrudan SSD1963 gibi LCD Driver çipleriyle konuşabiliyorsun.

STM32F429'da LCD driveri var (LTDC) yaptığı iş SSD1963 ile aynı. F429'daki TFT sürücüsü biraz gelişik. DMA2D gibi donanımları vs var SDram bağlamak gerekebiliyor. Eğer ARM çalışmak veya öğrenmek istiyorsan böyle bir yola girmen yanlış olur düşüncesindeyim.

ARM'yi öğrenmek veya çalışmak istiyorsan STM32F103 yeter sana. ARM için PCB yapacağım dersen yine STM32F103 ile yap.

Yok ben illa F429 daki TFT sürücüsünü öğreneceğim dersen al STM32F429I discovery kitini al. Fiyatınıda başka kitlerle karşılaştırma. Kendi klasmanında oldukça ucuz..

Gökhan BEKEN

Ya hu @karamel bu paraya bu kiti bulmuşsun şükretmiyorsun. 8 bitlik pic için yapılan geliştirme kartlarının fiyatlarını biraz incele istersen.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.