stm32f429 entegreleri neden bu kadar cok pahali?

Başlatan Karamel, 22 Kasım 2014, 13:09:51

Karamel

mucit hocam. ben once bir hobbyci olarak arm ogrendim. sonrada pic ile tanistim. tabiki ikisinide kendime yetecek kadar ogrendim. burada bilgisizligim ile butun hocalarim onunde egilirim.... neyse.

stm32f103 lu kart yaptim.  yazin hocalarimdan yardim almistim. https://www.picproje.org/index.php/topic,54422.msg415590.html#msg415590 . fsmc ile paralel olarak cok hizli konusuldugunu biliyorum.

meftun hocam. sanirim beni anlamadiniz. mucit hocamda anlamadi ama leblebitozu hocam anladi. evet. kit 80 lira. bir kere al. 50 tane program yaz. bunun icin cok ucuz. ama bu microcontroller entegreler cok pahali. leblebitozu hocaminda dedigi gibi 30$ a linux calistiran cpu lu kartlar satiliyorken stm32f429 un 12€ olmasini nasil garip karsilamiyorsunuz anlamadim.....

Gökhan BEKEN

Bir araba alırsın, 10000 TL'ye ama bu arabanın parçalarını alıp kendin montaj yapmak istersen sana 50000TL ye malolabilir(araç gereç hariç).
Bu adamlar senin benim gibi 3-5 tane ham malzeme almıyor, 100binlerce aldıkları için onlara ucuza maloluyor. Zaten seri üretim yaptıkları için üretimide ucuz oluyor, biliyorsun çin'de ucuz iş gücü de var.
O mcu'nun denginde başka firmaların mcu'ları ile kıyaslarsan pahalı olmadığını görürsün. 8 bitlik PIC'lerin fiyatları da çok pahalı.

beaglebone black'de AM335x ARM Cortex-A8 işlemci var, bu işlemcinin(MCU değil işlemci) fiyatı €30 civarında, ama beaglebone black'in kendi fiyatı: 55 dolar. Kıyaslamayı sen yap.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

hgs

Kit fiyatları firmaların promosyon çalışması olarak görülmelidir. Maliyetine belkide çok altına piyasada o mcuyu bilen kullanan sayısını artırmak hedefiyle bu kadar düşük rakamlara satmaktalar.
O kiti ticari bir projede kullanamayacağını bilerek satın alıyorsunuz. Yada bilmeyerek. Kullanılamazmı kullanılır. Ama yeterince çok sayıda temin edemezsiniz. 1000 adet 5000 adet kit satın alamazsınız.

Mucit23

Alıntı yapılan: Karamel - 23 Kasım 2014, 04:52:22
mucit hocam. ben once bir hobbyci olarak arm ogrendim. sonrada pic ile tanistim. tabiki ikisinide kendime yetecek kadar ogrendim. burada bilgisizligim ile butun hocalarim onunde egilirim.... neyse.

stm32f103 lu kart yaptim.  yazin hocalarimdan yardim almistim. https://www.picproje.org/index.php/topic,54422.msg415590.html#msg415590 . fsmc ile paralel olarak cok hizli konusuldugunu biliyorum.

meftun hocam. sanirim beni anlamadiniz. mucit hocamda anlamadi ama leblebitozu hocam anladi. evet. kit 80 lira. bir kere al. 50 tane program yaz. bunun icin cok ucuz. ama bu microcontroller entegreler cok pahali. leblebitozu hocaminda dedigi gibi 30$ a linux calistiran cpu lu kartlar satiliyorken stm32f429 un 12€ olmasini nasil garip karsilamiyorsunuz anlamadim.....

Arada klasman farkı var işte. Eğer STM32F429 Hakkını verecek projelerde kullanılırsa kesinlike yapılacak işlem için oldukça ucuz bir çözüm olur. Ben TFT ekranda adımı yazdıracam dersen elbette pahalı bir işlemci olur.

Erol YILMAZ

Fiyat adede göre değişir.
1 taneyle 1000 tane bir olmaz.

t2

TFT ile gerçek bir işiniz olana kadar beklemek en iyisi. o zaman pahalı gelmez.  Yapılacak önemli bir işimiz olsa da öğrensek.

leblebitozu

SSD1963 + STM32F1  Çin fiyatları ile 5-6 USD'ye malolur, STM32F429 + SDRAM 15-16 USD civarı, arada epey fark var aynı fiyata gelmez. Düzgün bir şey yapmak için çok bacak her halikarda lazım SRAM,SDRAM ya da harici çip bunlar I/O demek.