Gerilim Bölücü Direnç ve Pic input akımı

Başlatan makdeniz, 22 Kasım 2014, 14:59:42

makdeniz

Merhabalar

Daha önceden yaptıgım bir sayıcı devresi vardı

Sensör veya enkoder'dan gelen inputu (24v) gerilim bölücü direnç ile 5 volt'a indirip picte saydırıyordum yeni aldıgım pic'e programı yükledim ve devrenin bu yeni pic'te saymadıgını gördüm

Gerilim bölücü diren pic takılıyken voltaj çöküyor  pic takılı degilken 5.1 volt cıkıs veriyor ayrıca pic'in input bacagı  70 mA çekiyor  pic' için max. input akımı ne kadar olmalıdır. gerilim bölücü direnc cıkısında ki voltaj neden çöker çözüm bulamadım...

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Maxim

pic girişi çıkış olarak ayarlıdır falan
hiç bir giriş 70ma çekmez
config ayarlarına ve tris registerina iyi bakın

z

Eger islemcinin girisine direnc uzerinden besleme geriliminden daha yuksek voltaj uygulardan giris voltaji beslemenin 0.1 .... 0.7 v kadar ustune cikar ve giris bayagi bir akim cekebilir.

Sensor sinyalinii 10K direnc uzerinden  girise uygularsan sorun cikmamasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

makdeniz

Maxim hocam programı eve gidince bir daha inceleyeceğim ama bir önceki pic'te çalışıyordu bu program neden böyle oldu anlamadım...
Config ayarlarında en son yaptıgım ayar ise #Fuses PROTECT ile kod korumasını aktif etmek oldu.

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 15:21:50

Alıntı yapılan: z - 22 Kasım 2014, 15:17:16
Eger islemcinin girisine direnc uzerinden besleme geriliminden daha yuksek voltaj uygulardan giris voltaji beslemenin 0.1 .... 0.7 v kadar ustune cikar ve giris bayagi bir akim cekebilir.

Sensor sinyalinii 10K direnc uzerinden  girise uygularsan sorun cikmamasi lazim.

Z hocam voltaj -> gerilim bölücü direnc üzerinden geçiyor pic bacagı 70 mA çektiği için gerilim bölücü direnc cıkısında voltaj göremiyorm 'pic'i devreden cıkardıgımda 5.1 volt görebiliyorum...

çözemedim şu an aklımda sadece maxim hocanın dedigi  input output ayarları geldi

RaMu

Gerilim bölücü dirençler katsayı olarak
24 voltu 19V a 5V a bölüyor olabilir ama
aynı zamanda akımı sınırlayacak kadarda büyük olmalıdır,
datasheet te ne kadar akıma dayanabileceğini gösteren electrical specifications bölümü var,
genel olarak 20mA i geçmemesine özen gösterilmeli.

Yukarıdaki duruma örnek olarak
misal 5 ohm ve 19 ohm dirençlerle gerilim bölücü yapalım ve
pice 24V dan 5V giriş yapmış olalım
eğer picin gerilimi okuyacak pini giriş durumunda ise
high empedans konumundadır yani çok yüksek direnç gösterir
pice giriş yapılan pinden akım akmaz diyede düşünülebilir,
bu durumda dahi pic zarar görmez ama
toplam 24ohm değeriyle 24V toprağa çekilmiş olacağından
24V güç kaynağı bu durumdan zarar görebilir, gerilim çökebilir,
bu tabiki abartı bir örnek,
öte yandan
eğer bu durumda pic gerilim okuyacak pini çıkış olarak kurulur ve LOW yapılırsa
19 ohm üzerinden gelen 24V un kolu, (ki pic pini 0V olacağından bu direnç üzerinde 24V okunur)
24/19=1amperden fazla amper akımı picin üzerinden akıtmaya çalışacak ve picin ilgili pinini bozacaktır.
Taqbiki bu direnç değerleri abartılı.

Aslında sen 70mA akım çekiyor diye ölçtüğüne göre ve
pic bacağında gerlim 0 gördüğüne göre
tüm gerilim (24V) gerilim bölücünün 19katsayılı direnci üzerindedir,
bu direnç değeri V=I*R > 24=70mA*R > R19=350ohm civarı,
pic olmadan 5V u görebildiğine göre R5 = 350*5/19=92 ohm civarı bir direnç bağlamışsın gibi gözüküyor,
330 ohm 100 ohm direnç ile gerilim bölücü yapıp ilgili pic pinini çıkış yapıp low-0 yapmışsın gibi.
Başka bir durumda olabilir,
biraz atıp tutmak istedim son kısımda.

Ek;

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ankyra

Alıntı yapılan: RaMu - 22 Kasım 2014, 15:41:46
Gerilim bölücü dirençler katsayı olarak
24 voltu 19V a 5V a bölüyor olabilir ama
aynı zamanda akımı sınırlayacak kadarda büyük olmalıdır,
datasheet te ne kadar akıma dayanabileceğini gösteren electrical specifications bölümü var,
genel olarak 20mA i geçmemesine özen gösterilmeli.

Yukarıdaki duruma örnek olarak
misal 5 ohm ve 19 ohm dirençlerle gerilim bölücü yapalım ve
pice 24V dan 5V giriş yapmış olalım
eğer picin gerilimi okuyacak pini giriş durumunda ise
high empedans konumundadır yani çok yüksek direnç gösterir
pice giriş yapılan pinden akım akmaz diyede düşünülebilir,
bu durumda dahi pic zarar görmez ama
toplam 24ohm değeriyle 24V toprağa çekilmiş olacağından
24V güç kaynağı bu durumdan zarar görebilir, gerilim çökebilir,
bu tabiki abartı bir örnek,
öte yandan
eğer bu durumda pic gerilim okuyacak pini çıkış olarak kurulur ve LOW yapılırsa
19 ohm üzerinden gelen 24V un kolu, (ki pic pini 0V olacağından bu direnç üzerinde 24V okunur)
24/19=1amperden fazla amper akımı picin üzerinden akıtmaya çalışacak ve picin ilgili pinini bozacaktır.
Taqbiki bu direnç değerleri abartılı.

Aslında sen 70mA akım çekiyor diye ölçtüğüne göre ve
pic bacağında gerlim 0 gördüğüne göre
tüm gerilim (24V) gerilim bölücünün 19katsayılı direnci üzerindedir,
bu direnç değeri V=I*R > 24=70mA*R > R19=350ohm civarı,
pic olmadan 5V u görebildiğine göre R5 = 350*5/19=92 ohm civarı bir direnç bağlamışsın gibi gözüküyor,
330 ohm 100 ohm direnç ile gerilim bölücü yapıp ilgili pic pinini çıkış yapıp low-0 yapmışsın gibi.
Başka bir durumda olabilir,
biraz atıp tutmak istedim son kısımda.

valla şekil çizmeden çok iyi açıklamşsınız, kıskandım... :)

RaMu

Aslında eklesem iyi olurmuş,
üşenmiştim,
şimdi ekledim,
daha iyi oldu herhalde.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sayangku

direçlerde voltaj düşümü oluşabilir oyuzden gerilim regületörleri vardır  bu iş için dirençler  kaynak geriliminden fazla akım çekmeye çalışırsa gerilim düşümü olur pic 20mA  diyebiliyorum gerilim düşümü örnegin ısıtıcılarda ve aydınlatma sistemlerinde çalışır ama
ornegin 220v yanan ampulun var ama kaynak gerilimi 190 volt yine çalısır ama 220v la yanan ampul daha cok aydınlatır 
190votla çalışan  daha az aydınlatır  elektronik cihazlarda ise gerilim çökerse çalışmaz az çalışsın çok çalıssın diye bir şey söz konusu degildir
ya çalışır ya çalışmaz  24 voltan 5 volta dirençlerle düşürmeni tavsiye etmem yaparsın ama saglıklı olmaz çünkü direnç ısındıgı için güç kaybı oluşur kaynak geriliminde ama regületörde böyle birşey söz konusu değildir dogru regületor kullanırsan

sadogan

Kullandiğiniz pic hangisi işlemci hazırlama kodlarınız görsek ?

makdeniz

Cevaplar için teşekkürler

ilk prototipte direnç değerleri 24v girişinden 33k ve  Gnd üzerinden 10k üzerine kurulu olup pic bağlı iken 5.5v gibi bir sensör girişi ile sistem çalışıyordu.
aynı devre üzerinde yeni kullandığım pic ile aynı devre çalışmadı...

Direnc değerlerini çökme üzerine  24v girişinden 10k ve Gnd üzerinden 2.7k olarak değiştirip yeniden denedim. Fakat yanlış hatırlamıyorsam okuduğum 1.8v seviyelerine   kadar düştüğü için sistem çalışmadı...

Ayrıca giriş çıkışlarda da sorun yok gözüküyor direkt olarak 5v bağladığım zaman sayıcı çalışıyor yani pic girişi input olarak tanımlı fakat dediğim gibi 70 mA akım çekiyor buda gerilim bölücü direnç bağlı iken normalde 5 volt olması gereken voltaj  değeri düşürdüğü için sistem çalışmıyor...

Alıntı yapılan: sadogan - 22 Kasım 2014, 19:24:01
Kullandiğiniz pic hangisi işlemci hazırlama kodlarınız görsek ?

Pic18f4620 hocam acaba fake bir işlemci olması ihtimali var mı ? Bir ara Çinlerin sahte microchip ürettiğini duymuştum ama ne kadar başarılı oldular acaba :)

ademesenn