Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Pic - Usb Danışma sorusu...

Başlatan AlbatroS, 22 Kasım 2014, 19:54:17

AlbatroS

Arkadaşlar pc den devremdeki pic in portlarını high yada low yapmak istiyorum.
Sanırım öncelikle  pc de bir arayüz programı yapmalıyım. visual studio ile yaparım.
ancak pc de serial port yok dolayısı ile usb kullanacağım resimdeki ürün işimi görür mü ya da bu iş nasıl yapılabilir?

Bilmemek değil , öğrenmemek ayıp.

baran123

Bu olabilr yada bunu yerine usb to serial diye aratıp usb seri dönüştürücü alabilirsin.C# arayüzünden de seri haberleşmeye göre bir program yaparsın bu  sayede  PIC ile PC arasında seri iletişim kurmuş olursun.

AlbatroS

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 22 Kasım 2014, 19:57:58
Bu olabilr yada bunu yerine usb to serial diye aratıp usb seri dönüştürücü alabilirsin.C# arayüzünden de seri haberleşmeye göre bir program yaparsın bu  sayede  PIC ile PC arasında seri iletişim kurmuş olursun.
Öncelikle cevap verdiğin için teşekkürler
Fakat hevesli bir acemiyim o yüzden biraz daha açık yazsanız birde ben pbp kullanıyorum , visual studioda da visual basic dili kullanıyorum ,
Pc den sadece port high-low yapsam bana yeter .

baran123

Açıkdan kastın nedir aklına takılan kısım ? Yinede şöyle bir özetleyeyim;

PIC ile PC arasında ya USB yada Seri İletişim kullanılır (genel olarak)
Sen seri iletişim yapacam ama bilgisayarımda seri port yok diyorsan resimdeki aparatı alıp usb uzerınde seri iletişim yapacaksın buda hiç bir şey değiştirmez normal seri port uygulamasının aynısı sadece soketın ucu farklı gibi düşün

bu alacagın cıhaz yerıne sunu da alabılırsın.Ben hıc kullanmadım ama bıraz arastırısan daha dusuk fıyata da bulabılırsın dıye dusunuyorum
http://www.direnc.net/USB-TO-TTL-CONVERTER-DAC03,PR-19758.html

Bilgisayar arayüzü olarak C# yada Visual Basic olabilir.
PIC tarafınıda dediğin gibi PBP ile yaparsın
zaten ılk basta hıgh low ogrenmek ıstıyorsun karakter olarak pıc'e 1 ve 0 gönderirsin
sonrada lcd veya segmente bilgi göndereyim falan filan yardırırsın :)

AlbatroS

İşte benim kafama takılan senin gösterdiğin ürünü pcnin usb çıkışına taktım diyelim üründeki pinleride devreye çektim.
pic de 12 port var ama senin üründe sadece 4-5 tane (rx-tx-+5v-gnd) gibi

Ben wndlpt diye bir program ile paralel porttan bu işi yapabiliyor ama her pc de paralel port yok o yüzden usb kullanayım dedim.

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 20:26:11

yada  senin üründen datayı direk pic e mi göndereceğim yoksa arada birşey kullanmam gerekir mi?

baran123

Gösterdiğim ürünü alıp datayı direk pic e gönderebilirsin.Arayada elemana gerek yok ve tx rx çapraz bağlaman gerekir.

Kabil ATICI

O ürün üzerindeki RX,TX ve GND uçlarını pic üzerindeki RX,TX ve GND uçlarına ek bir bağlantı elemanı gerektirmeden doğrudan bağlayabiiyorsun.

Ürün bilgisayarda sanal bir seri port oluşturuyor, senin bilgisayarda yazdığın program sanki bilgisayarında seri seri port varmış gibi işlem yapıyor ve pic'in seri port girişlerine verilerini iletiyor.
Pic'de seri porttan gelen veriye göre artık istediğin bacağa kontrol etmeni sağlıyor. (atık programını da yazarsın)

Arkadaş kısaca açıklamış...
ambar7

AlbatroS

Şimdi anladım çok sağolun peki pic olarak ne kullanayım sizce ? bana 4-5 I/O port yeter...

mesaj birleştirme:: 22 Kasım 2014, 20:39:30

Pardon şimdi farkettim

rx (pc) ==> tx(pic)
tx(pc) ==> rx (pic)

bağlantı çapraz derken böylemi?

baran123

Bağlantı şekli aynen öyle sebebbi ise
TX bilgi gönderiri RX ise bilgi alır.Tx den Rx e bilgi göndereceğin için çapraz bağlantı yapılır sebebi budur
PIC olarak 16F628A işini görür boyut olarak küçük 4-5 tane I/O falan yeterli olur.

AlbatroS

Üstadlar çok sağolun vakit ayırdınız.Yine takıldığım yer olursa rahatsız ederim...

OG

Alıntı yapılan: AlbatroS - 22 Kasım 2014, 19:54:17

Arkadaşlar pc den devremdeki pic in portlarını high yada low yapmak istiyorum.
Sanırım öncelikle  pc de bir arayüz programı yapmalıyım. visual studio ile yaparım.
ancak pc de serial port yok dolayısı ile usb kullanacağım resimdeki ürün işimi görür mü ya da bu iş nasıl yapılabilir?

Resimdeki urunler ucuz tipler, RS232 çıkışlı deniyor ama çıkış seviyeleri 0-5V arası yani -12V ~ +12V lar arası çıkış vermiyor, 0V ~ 5V arası çıkış veriyor, fakat logic mantığı ters, sebebide RS232 mantığına uysun diye.

Şöyle açıklayayım,
MCU nun kullanacağı H seviyesi +5V dur, bunu RS232 ye çevirdiğinizde -12V civarı seviyeye döner.
MCU nun kullanacağı L seviyesi    0V dur, bunu RS232 ye çevirdiğinizde +12V civarı seviyeye döner.

Bu cihazlardaki çıkış ise;
H seviyesi, olması gereken -12V değil 0V
L seviyesi, olması gereken +12V değil +5V

Yani MCU ya invert alış yaptırırsanız bu cihazların RS232 çıkışını direk MCU ya bağlayabilirsiniz.
ANCAK Cihazın bahsettiğim bir tip cihaz olduğunu ölçme yaparak doğruladıktan sonra.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.