Aynı ağa bağlı cihazlar arasında iletişim (PIC, PC)

Başlatan baran123, 24 Kasım 2014, 21:19:54

baran123

ESP modül ile PIC'i evdeki modeme bağlayıp bilgisayardan C#ile devre arasında iletişim kurmak istiyorum ethernet olsun istemiştim başta ama kablosuz en iyisi diye düşündüm böyle bir proje için C# tarafında socket programlama mı gerekli ? Bu iletişimi tam olarak nasıl sağlayabilirim ve ESP kullanarak devreyi nasıl internete bağlayabilirim ?

MrDarK

Socket programlama yerine TCP Server , Client ile çok rahat bağlantı kurarsın.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

cetinkaya

Kendine bi tane raspi al. Pic devrelerini i2c, serial veya spi üzerinden raspiye baglan. Hem ayri  ethernet, bluetooth ve wifi modül kullanmamis olursun hemde kendini Linux uzerinde yetistirirsin. Ayrica c# gerek kalmaz. Ben ds1820 filan gecen raspiye baglayip Webserver üzerinden sicakligi görüntüleye biliyordum.

baran123

Hocam raspide cok ılgımı cekıyor ama linux falan koskoca bir dunya gözümü korkutuyor açıkcası

cetinkaya

Herkez anasinin karninda ögrenmiyor. Gözünü korkutmasin, raspi gercekten eglenceli ve kaynak bol. Arti devreleri kur pcb sini yap vesayire gerekmiyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: MrDarK - 24 Kasım 2014, 22:35:38
Socket programlama yerine TCP Server , Client ile çok rahat bağlantı kurarsın.

Bendeki bir kitap
Alıntı YapSocket Programming:

Sockets provide the communication mechanism between two computers using TCP. A client program creates a socket on its end of the communication and attempts to connect that socket to a server.
diye yazmis.

Bu sizin bahsettiginiz socket programlamanin TCP server/client programlamadan nasil bir farki var? Bende ogrenmek isterim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

baran123

MrDarK

Hocam soket programlama diyince soketden gelen bilgilerin yönlendilmesi sanal makina vb birçok detay ortaya çıkıyor. Yani bir yazılım içinde soket programlama diyince birisi açıkçası benim aklıma böyle şeyler geliyor.

Yoksa TCP Server veya Client içinde de aynı anlamlar mevcut yani TCP server senin belirlediğin bir portu dinlemeye açar veya hedef makinanın istediğin soket portuna bağlanırsın. Yanlışlarım olabilir network veya bilgisayar ağlarından daha iyi anlayan arkadaşlar düzeltebilirler.

Bu uygulama için C# 'da hazır soket uygulamaları var, şahsen ben işimi görecek kadar TCP server çalışması yapabildim. Yani bir adet cihaz benim bilgisayarda açtığım bir porta bağlanarak bana veri gönderebilir ve bende ona gönderebilecek şekilde uygulamamı yapabiliyorum. Ayrıca hazır programlar da var bu işler için yazılmış.

Örnek vermek gerekirse Hercules ve YAD bu programlardan birisi.

Kısaca C#'ın hazır fonksiyonlarını kullanarak kod yazmak bence soket programlamaya girmez, fakat o uygulamayı kullanmak TCP Server Client örneğine girer diye düşünüyorum tabi bu benim fikrim :)

baran123

"Yani bir adet cihaz benim bilgisayarda açtığım bir porta bağlanarak bana veri gönderebilir ve bende ona gönderebilecek şekilde uygulamamı yapabiliyorum" hocam bende bir esp modulu bu sekılde kullanmak ıstıyorum bır ornek proje var mı ?

MrDarK

Örnek proje derken ESP modülü ile ilgili yok , zaten olmasına da gerek yok çünkü onlar sadece TCP'yi bağlıyor.

TCP server ve Client örneği çok C#'da ben aşağıdaki örnekten faydalanarak bir proje tasarladım,

https://code.msdn.microsoft.com/windowsapps/TCP-IP-Server-Client-0964d476

baran123

"zaten olmasına da gerek yok çünkü onlar sadece TCP'yi bağlıyor." hocam burayı tam olarak anlamadım ? Modül ile pc arasında bu şekilde bir iletişim kuramaz mıyız yani pc de bir server olsa espyıde clıent olarak kullanamaz mıyız ?

mesaj birleştirme:: 25 Kasım 2014, 22:25:35

Bu arada bir arkadaş şöyle bir şey yapmış bir göz atabilirsiniz.

http://laptrinhpic.info/esp8266-wifi-module-hien-thi-thong-tin-thoi-tiet-len-lcd-esp8266-weather-display/

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 25 Kasım 2014, 22:25:03
"zaten olmasına da gerek yok çünkü onlar sadece TCP'yi bağlıyor."

Yani ESP için yazılmış C# uygulaması arama , tüm TCP ile bağlanmış server client uygulamaları çalışacaktır.

baran123