YAPAY SİNİR AĞI ile 2 giriş-1çıkış verileriyle tahmin yapabilir miyim?

Başlatan okay57, 25 Kasım 2014, 00:28:41

okay57

Elimde sistemden aldığım 50 tane  2 adet giriş ve çıkış verim var.YSA ile  sistemden gelen iki giriş bilgisine göre çıkış bilgisini tahmin etmek istiyorum..Matlabta YSA araçkutusunu kullanıp yapabilir miyim?

aspcibertan

Yapabilirsin de veriseti yeterli gelir mi? Sanki biraz az gibi, ne dersin?

okay57

Verileri artırmam mümkün.Matlab kullanarak yapmayı düşünüyorum  ve ağırlıkları,hata katsayılarını kullanıp formüllerle tahmin yapabilir miyim?

aspcibertan

Evet yapabilirsin. 2 giriş 1 çıkışlı sistemler zaten bu yapıyı anlamak için kullanılan çok yaygın bir sistem örneğidir. Ama neden iki konu açtığını anlamadım.

okay57

çünkü YSA ile ilgilenen az kişi olduğundan dolayı öteki konuyu açtım.YSA diyince korkuyor insanlar gerçekten çok zor(tecrübe isteyen) bir konu :( (kendi düşüncem!).Hocam yapabilirsem nasıl? Elimde kullandığm bir kaç formül var (A=Eağırlıklar*girişverilerinnormalizasyonu+hata),1/1+e^(-A) gibi formüller)

aspcibertan

Simulink kullanıyor musun? nntool var orada kullanabileceğin, elindeki verileri matris olarak yüklüyorsun, ağ parametrelerini giriyorsun. Sonrasında eğitim ve gerekli ise düzeltme işlemleri yapıyorsunç

okay57

matlab araç çubuğu nntool u kullandım sisteme verileri girdim eğittim ama tahmin edeceğim değeride c# textboxta göstermem gerektiğinden matlabdan aldığım katsayı değerleri kullanarak c# da hesapla textboxa yazdırdım ama hatalı tahmin yapıyor sistem.Acaba formüllerim mi hatalı yoksa bu hata normal mi?

aspcibertan

Öncelikle herşeyin nntool üzerinde çalıştığından emin ol. Doğru sonuca ulaştığına kanaat getirdikten sonra formül mü veya c# yazılımın mı hatalı söyleyebiliriz. Diğer türlü birşey demek güç buradan bakınca. İçine siniyorsa üs gibi işlemleri bir inceleyebilirsin c# kodunda, yazım hatası olabilir yani; söylediklerinden çıkabilecek bu.

okay57

Matlabta aktivasyon fonksiyonu alarak sigymoid fonk. kullandığımda eğitim çok hatalı oluyor ama tansigmoid fonk. kullandığımda eğitim çok iyi oluyor ve sonuçlar iyi çıkıyor.Ama tansig fonk. göre formül kullandığımda tahmin edilen sonuç bazen hatalı bazen de - değer çıkıyor.
TANSİG formülü 1-e^(-2A)/1+e^(2-A)

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2014, 00:51:59

hem excell de hemde c# da formülleri yazdım.Önce excell de deniyorum sonra c# a aktaracağım

aspcibertan

Eğitim iyiyse ama sonuçlar hatalı ise, ezbere giriyor olabilir.

okay57

sigmoid aktivasyon fonksiyonu kullandığımda regresyon eğrisi şekildeki gibi çıkıyor.