IR2101 - IRF530 ve BLDC motor ?

Başlatan mustafa_cmbz, 25 Kasım 2014, 04:51:08

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Elimde ufak bir BLDC motor var bunun pic ile kontrol etmek istiyorum.Bunun için arkadaşın elinde bulunan IR2101 VE IRF530 ları kullanmak istiyorum.

Konu ile ilgili ufak tefek bir devre çizdim sizce doğru yoldamıyım ? fikirleriniz varsa ve  yanlışlarım varsa tarif edebilirmisiniz?

z

C1 ve R1 in topraga giden bacaklari topraga degil 6 nolu bacaga gitmeli.

1N4007 kullanmayi gerektiren ozel durumlar var ama 1N4007 degil UF4007 kullanmalisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

anladım hocam denemeler esnasında baya bi fet yaktık akşam.Neyseki nette de araştıra araştıra şemayı tam olarak netleştirdim.Fakat yapmak istediğim şeyle ilgili sanki birşeyleri eksik yapıyorum gibi bir his var içimde..

DELAYMS BEKLEME
 A1=0 : A0=0 : B1=0 : B0=1 : C1=1 : C0=0   ' 1 ADIM
 DELAYMS BEKLEME
 A1=1 : A0=0 : B1=0 : B0=1 : C1=0 : C0=0   ' 2 ADIM
 DELAYMS BEKLEME
 A1=1 : A0=0 : B1=0 : B0=0 : C1=0 : C0=1   ' 3 ADIM
 DELAYMS BEKLEME
 A1=0 : A0=0 : B1=1 : B0=0 : C1=0 : C0=1   ' 4 ADIM
 DELAYMS BEKLEME
 A1=0 : A0=1 : B1=1 : B0=0 : C1=0 : C0=0   ' 5 ADIM
 DELAYMS BEKLEME
 A1=0 : A0=1 : B1=1 : B0=0 : C1=0 : C0=0   ' 6 ADIM

isiste elde ettiğim çıkış sinyallerinde bir gariplik var.Sizce bu benim çıkışları deneme amaçlı test ettiğim programdan mı kaynaklanıyor yoksa fet sürücü entegresi vs. ikilisinden mi kaynaklanıyor.

normalde herşeyi doğru yaptığımızda bu şekilde bir sinyal çıkması gerekmiyor mu ?

Şemanın son hali bu şekilde..

Tagli

D9 ve D10 ne işe yarıyor?

Sinyalin neden öyle çıktığını anlamadım ama ben olsam ISIS'e çok güvenmezdim.

Bu arada, BLDC motoru, step motor sürer gibi adımlatamazsın öyle. Belki çok düşük hızlarda çalışabilir. Normalde motor konumunu bir şekilde algılayıp ona göre faz değiştirmen gerekiyor (komütasyon). Bunun için de ya hall sensörleri kullanılıyor, ya da enerjilenmeyen uçtan back EMF ölçülüyor. İkinci yöntem için motorun belli bir hıza ulaşması gerekli.
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa_cmbz

Hocam muhtemel back emf ile yapacağım çünki elimdeki motor hall sensörlü değil.Kaldıkı sensörlü kullanmak ta istemiyorum belki ilerde geliştirirsem kendi esc mi yaparım dedim şuan bir arkadaşa ödev olarak verildiği için yardımcı olmaya çalışıyorum.

Back emf yönteminde yine bemim yaptığım şekilde konumlama yapmam gerekecek sanırım. ?

ayrıca bu mantıkla daha arkadaş basit bir devre yapmış titreyerek te olsa çalışıyor demişti.Bakalım.

Back emf için nasıl bir devre kurmak gerekiyor acaba ?

Ayrıca şemadaki gate lere bağlı diyotların ne ile yaradığını bende tam bilmiyorum muhtemel - alternansta diyot üzerinden geçsin diyedir diye aklıma geldi bulduğum şemada öyle gösteriliyordu.Bende o şekilde çizdim.Ufak bir pcb yapıyorum deneyerek daha emin olacağım.

mistek

D9 ve D10 diyotlarının amacı mosfeti kesime daha hızlı sokmak içindir.

10ohm direnç üzerinden Gate kapasitesi dolduruluyor Diyot üzerinden kısa devre edilerek boşaltılıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

hasankara

ir2101, yarım köprü mosfetleri koruma yapısını içermemektedir, bu sebeple mosfetler leblebi gibi gitmesi gayet muhtemel. öncelikle ir2104 mosfet sürücüsüne yönelerek mosfetleri korumaya almış bir şekilde yola devam etmeni öneririm. yoksa mosfet bir yanıyor saatlerce bakıyorsun neden yandığını anlamıyorsun gibi durumlarla bile çok vakit harcaman olası durumlar.

komutasyon olayı için; 3 kolu enerjiliyorsun aynı zamanda empedanslarını ölçerek zerocrossing yakalıyorsun. biliyorsundur direnç ölçmek için önce direnç üzerinden çok az da olsa akım akıtmak gerekir, burada da zaten motoru döndürmek için akım akıtıyorsun. en azından rotor pozisyon bulma işlemi için ilk başta rastgele enerjilemen gerekiyor. zerocrossing yakalamak için şöyle bir yol takip edebilirsin. uyguladığın komutasyona göre enerjilediğin iki kolun(high ve low) gerilimlerinin toplamı denklemin bir tarafında, birde boşta olan kolun geriliminin 2 katı, denklemin diğer tarafında olacak şekilde birbirine eşit olduğunda zero crossing yakalamış oluyorsun. bu kısım için kararlı bir kontrol yapmak için, sinyal kontrol ederken eşit olup olmadığı şeklinde değilde büyüktir veya küçüktür kontrolleri yaparsın bunun içinse dikkat etmen gereken nokta bir komutasyonda büyüktür kontrolü yapıyorsan sonraki komutasyonda küçüktür kontrolü yapacak olman.

buna ilaveten; yakaladığın zerocrossing ile gerçekteki zerocrossing aynı olmamasını hesaba katman gerekiyor. sonuçta motora pwm sinyali uyguluyorsun ama bunu filtre ederek sinyalini işliyorsun bu yüzden faz farkı meydana geliyor. ilk başta bu faz farkını hesaba katmadan önceki işlemleri yaptırarak motoru idarekten döndürebilirsin. bir timer kullanarak bu faz farkı hesaplanıyor sonrada bu faz farkı değerlendiriliyor. bu aşamaya gelirsen zerocrossing diye makalelerde araştırırsın.

https://www.picproje.org/index.php/topic,51817.0.html buda benim açtığım bir konu dikkatini çekebilir diye ekliyorum.