LEM Akım sensörü hakkında

Başlatan Mucit23, 25 Kasım 2014, 17:09:35

Mucit23

Arkadaşlar iyi akşamlar.

Elimde 1 tane LEM marka akım sensörü var. Modeli LEM 25-NP

Bu akım sensörü +-25A akımları ölçebilmekte. Üzerinden akım geçmiyorken çıkış voltajı tam olarak 2.5V akımın yönüne göre çıkış voltajı 5V' yada 0V'a doğru yaklaşıyor.

Ben sensörü boşta çalıştırıyorum çıkışında tam olarak 2.5V gerilim görüyorum. Sensörün Vout çıkışı yine boştayken üzerinden akım geçirdiğimde Vout çıkışındaki gerilimin değiştiğini görüyorum. Buraya kadar problem yok. Sorun Vout bacağını Pic16F88' mikroişlemcinin analog girişine bağlayıp çıkış gerilimini okumaya çalıştığımda başlıyor.
Bu durumdayken sensörün çıkış voltajı 2,5V'dan 0.6V civarı bir gerilime gelip duruyor. Üzerinden akım aksa dahi çıkış voltajı değişmiyor.

Sensörün datasheeti burada
http://www.lem.com/docs/products/cas%20series.pdf

Datasheetini inceledim acaba atladığım bir noktamı var. Sensörün kullanım şekli yanlışmı? Vout bacağındaki gerilimi yanlış bir şekildemi değerlendiriyorum?

polleme

Çalışma mantığı Allegro serisine benziyor. Onlar da boşta iken 2,5V çıkış veriyor. Peki aradaki bağlantı nasıl? Direkt mi bağladınız? PIC ADC girişi doğru ayarlandı mı acaba? Örneğin 1,5V'luk bir pil bağlayıp onu ölçebildiğinize bakın, ölçebiliyorsanız PIC tarafında bir sorun yok demektir. Sadece sensöre odaklanabilirsiniz.

Mucit23

Hocam doğrudan bağladım. Birde Sensörün çıkışı ile GND arasına 47pF seramik kondansatör bağlı. Yukarıda sensörün çıkış voltajı 0.6V oluyor demişim ama yanlış yazmışım sensörün çıkış voltajı 0.4V'a düşüyor.

Pili denemedim ama ADC çalışıyor galiba. Çünkü Pic Sensöre bağlı iken çıkış voltajı 0.4V'a düşüyor. ADC'den 81-82 gibi bir değer okuyorum. (0,4/(5/1024)=81,25) Gerçekte olması gereken bir değer. Sensör üzerinde neye odaklanayım anlamadım. Acaba kullanım şeklimmi yanlış onu anlamaya çalışıyorum.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Bağlı hocam Pic ile aynı kaynaktan 7805 üzerinden besliyorum. GND ler ortak. Besleme tam olarak 5.01V. Ölçümüde Pic'i soketinden çıkardıktan sonra soket üzerinden yapıyorum. Pic takılı değilken ve tam olarak 2.5V görüyorum.

Yabancı biri olsa Pic Analog girişten akım çekiyor der. Acaba öyle birşeymi oluyor. Olmaması lazım.

F493

Selam,

Araya bir op-amp koyup(gerilim izleyici) ölçmeniz daha doğru olur sanırım. Arada gerilim kaynagı olursa sinyal çökmez belki.

Esen kalın.

Mucit23

Evet aslında bu aklıma geldi. Şimdi okuldayim eve gelince hemen deneyeceğim. 

Mucit23

Yaptım, LM358 ile sensörün çıkışına bir gerilim izleyici yaptım. Sensörün çıkışında voltaj düşümü yaşanmadan LM358'in çıkışında aynı voltajı aldım. Yani 2.5V'da herhangi bir düşüm olmadı.

LM358'in çıkışına henüz Pici Bağlamadım, birazdan deneyeceğim. Ama bu işe anlam veremiyorum. Sensörün çıkışı ile GND arasında doğrudan 100k gibi bir direnç bağlıyorum bir sıkıntı yaşanmıyor. Ama Pic16F88 mikrodenetleyiciyi bağlayınca voltaj 0.402 küsür voltlara düşüyor.

F493

Selam,

Aslında sinyali 100K ile GND'ye pull-down yapmak ile Pic'in adc'sine bağlamak aynı şey olmayabilir. Nedeni, Adc modulünün içinde  kondansatör var. Oradaki c adc çevrimi oldukça devereye girip çıkıyor. bakalım siz bir deneyin çalışırsa daha detaylı düşünürüz.

Esen kalın.

Mucit23

Buldum sorunu. Hocam sorun yazılımsalmış. Daha doğrusu benim yazılımsal olarak yaptığım bir hatadan kaynaklanıyormuş. CCS ile kodlama yapıyordum.

CCS de #use fast_io tanımlamalarını yapmayı unutmuşum. Bu durumda analog giriş her okuma yapılmadan önce tekrar ayalanıyordu. Yanılmıyorsam kısa bir süreliğinede olsa bu durumda analog giriş, dijital çıkış konumunda kaldığı için sensörden akım çekiyordu. Dolayısıyla sensörün çıkış voltajını düşürüyordu.

Şuanda düzeldi. Gerilim izleyiciyede gerek kalmadı.

Herkese teşekkürler.